- Zacznij jak najwcześniej
Mały szczeniak początkowo potrzebuje przyzwyczaić się do nowego miejsca i nawiązać więź z domownikami. Po pierwszym etapie socjalizacji psiaka można rozpocząć naukę posłuszeństwa. Najpierw należy ustalić wspólnie zasady postępowania z pupilem: w ten sposób przekażemy mu jasne komunikaty i szybko pozna zasady i zacznie się do nich stosować. Słuchać komend potrafi już trzymiesięczny piesek – warto skorzystać z tego czasu, ponieważ im wcześniej ukształtujemy reakcje i nawyki psiaka, tym jest to łatwiejsze.
- Przejrzysta komunikacja
Najważniejsze, aby stosować jasne i proste komunikaty, dzięki którym piesek szybko nas zrozumie. Pytanie – jak nauczyć psa posłuszeństwa? Postaw na podstawowe komendy, takie jak: siad, stój, chodź, zostaw, podaj. Metodę ćwiczeń warto dostosować do prostej zasady: psy obserwują konsekwencje własnego działania i dostosowują swoje zachowanie do tego, co dzieje się bezpośrednio po nich.
- Zastosuj wzmocnienie pozytywne
Pupil ćwiczy chętnie i efektywniej uczy się posłuszeństwa wtedy gdy wykorzystujemy system nagród po wykonanej komendzie. Nagrodą może być pochwala, mały przysmak, lub inny gest, który sprawia czworonogowi przyjemność. Zgodnie z zasadą wspomnianą powyżej, nagroda jako wzmocnienie pozytywne musi pojawić się natychmiast po wykonaniu ćwiczenia.
- Skorzystaj z klikera
Kliker, czyli mały gadżet który wydaje charakterystyczny dźwięk, to świetne wsparcie treningu posłuszeństwa psa i wykonywaniu różnych sztuczek. Gdy pupil wykonuje ćwiczenie lub spełnia komendę, zawsze używamy klikera. Popularne lubiane rasy psów łatwo uczą się w ten sposób posłuszeństwa.
- Przede wszystkim spokój i konsekwencja
Złość właściciela oraz sprzeczne mogą zniweczyć cały uprzednio włożony wysiłek. Specjaliści tacy jak: kynologowie i behawioryści na pytanie jak nauczyć psa posłuszeństwa odpowie: dzięki wytrwałości i konsekwencji można osiągnąć wiele u każdego czworonoga, nawet dorosłego! Nawet kiedy danego dnia nie udaje się wiele, następnego dnia może być lepiej. Najważniejsze abyś pamiętał, że nie można wymagać od psa natychmiastowych wyników!
- Znajdź odpowiednie miejsce i czas
Podczas nauki posłuszeństwa zadbaj o przyjazne i spokojne miejsce do ćwiczeń, tak, by szczeniak nie rozpraszał się ani nie stresował. Wybierz też taki moment dnia, w którym pupil będzie wypoczęty i spokojny. Niech ten czas będzie wspólną przyjemnością i pozwala na pogłębienie przyjaznej relacji między wami!