Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pies i czysty dom — to możliwe! Sposoby na pozbycie się sierści, zapachu moczu i inne wskazówki.

2023-07-21
Pies i czysty dom — to możliwe! Sposoby na pozbycie się sierści, zapachu moczu i inne wskazówki.
Sposoby na pozbycie się sierści i zapachu moczu psa

Aby zachować czystość w domu, w którym mieszka pies, warto wprowadzić w życie kilka rytuałów. Jednym z nich powinno być wycieranie łapek po spacerze, a w razie potrzeby — opłukiwanie łapek i brzucha z piasku oraz błota. Jeśli nauczymy psa spokojnego czekania na wytarcie łapek przy wejściu, nie będzie roznosił brudu po całym domu. Drugim rytuałem jest częste odkurzanie i mycie podłóg. Dużą pomocą może być odkurzacz automatyczny, który zadba o porządek np. w czasie, w którym będziemy na spacerze z psem. Jednak to nie wystarczy. Przydatny okaże się także dobry odkurzacz do usuwania sierści psa z dywanów i mebli. Prawdziwym „game changerem” dla psiarzy jest także zakup suszarki do ubrań, która doskonale pozbywa się sierści z ubrań, pościeli czy legowiska dla psa. 

Czasem jednak regularne sprzątanie nie wystarcza i musimy szybko, ale skutecznie uporać się z większymi problemami, takimi jak plama moczu na dywanie czy sierść na obiciach mebli. Trzeba zakasać rękawy i zabrać się do pracy — tylko jak zrobić to dobrze?

Jak usunąć zapach moczu psa z dywanu lub kanapy?

Zapach moczu psa na dywanie lub kanapie nie tylko jest uciążliwy dla domowników, ale również zachęca czworonoga i inne zwierzęta przebywające w domu do powtarzania zachowania. Warto więc jak najszybciej wyczyścić miejsce „wpadki”, maksymalnie je osuszając, a także skutecznie zwalczyć zapach. Ważne, by domownicy nie czuli zapachu moczu — jednak trzeba pamiętać o tym, że powinien on być niewyczuwalny także dla psów, które mają znacznie bardziej czuły węch.

Woń moczu neutralizuje np. soda oczyszczona — możesz posypać nią miejsce, w którym pies załatwił swoją potrzebę. Zostaw sodę na dłuższy czas (nawet na całą noc), a następnie ją odkurz. Inną metodą jest polanie miejsca wodą utlenioną. Obie metody możesz wypróbować jedna po drugiej, by mieć pewność, że zapach będzie niewyczuwalny. Przydatny może okazać się także gotowy neutralizator zapachu psa od VetExpert. Unikaj silnych chemicznych detergentów, które mogą zniszczyć tkaninę lub dywan.

Jak pozbyć się sierści psa z mebli?

Najprostszym sposobem jest oczywiście zabronienie psu wylegiwania się w łóżku lub na kanapie. Jeśli jednak lubisz, gdy czworonóg Ci towarzyszy podczas wypoczynku, rozważ położenie na kanapach, fotelach czy łóżkach koców oraz narzut. Dzięki temu możesz wyprać je raz na tydzień i pozbyć się brudu oraz większości sierści. Przed praniem wytrzep koce lub narzuty na zewnątrz, by pozbyć się sierści.

A co, jeśli sierść przylgnęła do oparć lub siedzisk kanapy? Możesz wykorzystać prosty sposób — namocz w wodzie gumową rękawicę (taką, jakiej używasz do sprzątania) i przesuń dłonią po kanapie. Szybko zauważysz, że sierść łatwo schodzi i skleja się w większe kłaczki, które łatwo usunąć. Namaczaj rękawicę co jakiś czas i powtarzaj tę czynność, aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Możesz spróbować to zrobić wilgotną ściereczką. Popularne są także specjalne przyrządy do usuwania sierści z mebli i dywanów. Warto je wypróbować, jednak najpierw upewnij się, że nie zniszczą obicia kanapy lub dywanu. Nieocenioną pomocą będzie oczywiście dobry odkurzacz o sporej mocy. W trudniej dostępnych miejscach może sprawdzić się rolka z taśmą klejącą, która służy do usuwania sierści z ubrań, jednak czyszczenie w ten sposób całego mebla będzie nieefektywne. 

Przydatne akcesoria do sprzątania po psie

Do sprzątania po psie warto wykorzystać mały arsenał różnych akcesoriów, dzięki którym nasz dom będzie lśnił czystością przy niewielkim nakładzie pracy. Kluczowe jest regularne szczotkowanie psa, by usunąć martwy włos (świetnie sprawdza się Furminator). Warto także zaopatrzyć się w dobry odkurzacz oraz miotłę z gumowym włosiem, która ułatwi szybkie uprzątnięcie kłaczków z podłogi. W przypadku szczeniąt lub psów starszych dobrym pomysłem zaopatrzenie się w podkłady higieniczne dla psa, które zapobiegną załatwianiu się na dywanie. Warto mieć pod ręką także neutralizator zapachów oraz odstraszacz dla psa, który zniechęci czworonoga do załatwiania swoich potrzeb w miejscu, które spryskamy preparatem.

Gdzie wyrzucać psie odchody z posesji?

Jeśli segregujesz śmieci, pamiętaj, że psie odchody powinny trafiać do pojemnika na odpady zmieszane lub do pojemnika na odchody zwierzęce, jeśli takim dysponujesz. Absolutnie nie należy wrzucać ich do pojemnika na bioodpady! Niektórzy zastanawiają się, czy psie odchody nadają się na kompost. Niestety nie, zwłaszcza jeśli kompost ma zasilać roślinność przeznaczoną do spożycia (psie odchody mogą zawierać duże ilości bakterii coli oraz pasożyty!).

Mamy nadzieję, że od dziś sprzątanie po psie będzie prostsze i zajmie niewiele czasu! Przypominamy, że regularne szczotkowanie pozwoli nieco okiełznać problem wszędobylskiej sierści, a powtarzające się problemy z załatwianiem potrzeb w domu warto skonsultować z weterynarzem.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 157 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-28
szybka obsługa
2024-08-26
Wszystko ok.
pixel