Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Choroby stawów u psa i problemy z aparatem ruchu – jaką karmę wybrać?

2023-10-25
Choroby stawów u psa i problemy z aparatem ruchu – jaką karmę wybrać?
Choroby stawów u psa i problemy z aparatem ruchu – jaką karmę wybrać

Jakie są objawy zwyrodnienia stawów?

Problemy z aparatem ruchu takie jak zwyrodnienie stawów najczęściej dotykają starszych psów. Należy jednak pamiętać, że schorzenie to może dotknąć również młode psy – predysponowane są te, które są bardzo aktywne i narażają swoje stawy na duże obciążenia, a także te, które zmagają się z otyłością i nadwagą. Zwyrodnienie stawów towarzyszy często innym chorobom – na liście znajdzie się na pewno dysplazja stawu biodrowego, łokciowego, osteochondroza czy nawykowe zwichnięcie rzepki.

Osteoarthritis może dotknąć wszystkie psy, niezależnie od rozmiaru i rasy czworonoga. Niestety choroba dopiero w zaawansowanym stopniu uszkodzenia stawów sprawia, że pies odczuwa ból, a tym samym może to wpłynąć na jego zachowanie i zaalarmować opiekuna, kontaktującego się niezwłocznie z lekarzem weterynarii. Jakie są więc pierwsze objawy, które mogą sugerować, że czworonóg cierpi na chorobę zwyrodnienia stawów?

Wśród pierwszych objawów osteoarthritis należy wymienić:

● niechęć do aktywności fizycznych,

● trudności z podnoszeniem się z pozycji leżącej lub siedzącej,

● trudności z chodzeniem po schodach,

● kulawizna i nienaturalna sztywność podczas ruchu,

● osowiałość, apatia,

● gorsze samopoczucie pupila, wycofanie, niechęć do zabawy z opiekunem i innymi psami.

Pamiętajmy, że każdy najlepiej zna swojego psa i dzięki jego obserwacji może zauważyć istotne zmiany w zachowaniu zwierzęcia. Nigdy nie bagatelizujmy widocznych symptomów!

Jak wygląda diagnozowanie problemów ze stawami?

Po zaobserwowaniu u ukochanego pupila niepokojących objawów, mogących świadczyć o osteoarthritis, należy czym prędzej zasięgnąć fachowej opinii lekarza weterynarii. Weterynarz wykona w pierwszej kolejności niezbędne i szczegółowe badania kliniczne. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci wykonanie zdjęć rentgenowskich, pomiarów tomografem, a także rezonans magnetyczny.

Im wcześniej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na szybsze złagodzenie bólu oraz zniwelowanie niekomfortowych objawów. Jak już wspomniano, choroba zwyrodnieniowa stawów to przewlekłe schorzenie, które dożywotnio wymaga terapii i właściwego traktowania czworonoga ze strony opiekuna. Jak pomóc psu z osteoarthritis?

Choroba zwyrodnieniowa stawów a dobór odpowiedniej karmy

Odpowiednia terapia będzie dotyczyła całego przyszłego życia psa, dlatego bardzo ważne jest to, żeby zadbać o odpowiednią dietę dla czworonoga. Utrzymanie właściwej masy psa jest kluczowe, dlatego że każdy dodatkowy kilogram obciąża stawy i wpływa na ich degenerację.

Osteoarthritis leczy się objawowo – terapia ma przede wszystkim na celu zmniejszyć ból i zwiększyć komfort życia z chorobą. Najlepszym wsparciem dla tej terapii jest konsekwentne stosowanie diety weterynaryjnej specjalnie dedykowanej zwierzętom z problemami stawowymi. Doskonałym przykładem może być karma Brit Veterinary Diet Joint & Mobility.

Brit Veterinary Diet Joint & Mobility – karma dla psów z osteoarthritis

Karma Brit Veterinary Diet Joint & Mobility została stworzona na bazie dobrze przyswajalnego, a do tego smacznego, białka ze śledzia. Niska zawartość tłuszczu, właściwa gęstość kaloryczna, doskonała jakość białka i dodatek w postaci L-karnityny mają wpływ na utrzymanie masy mięśniowej i pomagają walczyć z nadwagą. Proces dalszego uszkadzania chrząstki stawowej jest hamowany dzięki wysokiej zawartości kwasów EPA i DHA. Z kolei kwasy omega-3, boswellia serrata i MSM niwelują ból i stany zapalne. Bezzbożowa formuła to gwarancja niskiego indeksu glikemicznego, a także dostarczenia do organizmu czworonoga odpowiedniej dawki energii.

Niskotłuszczowa, pełnoporcjowa karma Brit Veterinary Diet Joint & Mobility dla psów wspiera odżywianie, metabolizm i regenerację chrząstki stawowej. Dzieje się tak dzięki temu, że w jej składzie znaleźć można chondroprotektory: chondroitynę, glukozaminę, kolagen i ekstrakt z omułka zielonowargowego. Pre- i probiotyki wzmacniają odporność i wspomagają prawidłowe trawienie i działanie jelit, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju otyłości. Dietę opartą na karmie Brit Veterinary Diet Joint & Mobility zaleca się zwierzętom z chorobą zwyrodnieniową stawów; tym, posiadającym problemy z nadwagą oraz czworonogom po zabiegach ortopedycznych.

Wspomniana karma może być stosowana przez całe dorosłe życie psa niezależnie od rasy, wielkości i wagi. Wspomaga metabolizm stawów, poprawia mobilność i wspiera łagodzenie bólu stawów. Karma powinna być początkowo podawana zwierzęciu przez okres do sześciu miesięcy. Optymalne efekty zmiany diety powinny być zauważalne w ciągu ośmiu tygodni (dwóch miesięcy). Istotnym aspektem, mającym wpływ na zdrowie i funkcjonowanie psa cierpiącego na osteoarthritis, jest utrzymanie odpowiedniej wagi. Dlatego należy na bieżąco kontrolować masę ciała czworonoga i przestrzegać dawkowania karmy.

Rehabilitacja jako istotna część terapii

Wsparciem dla terapii farmakologicznej i stosowania specjalistycznej diety powinny być zabiegi rehabilitacyjne. W przypadku zwyrodnienia stawów bardzo dobre efekty może przynieść fizjoterapia, która pomoże uśmierzyć ból i poprawić kondycję psa. Każdy pies potrzebuje konkretnej dawny ruchu – również ten cierpiący na zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Ruch zmniejsza ryzyko otyłości, ma pozytywny wpływ na trawienie i zapobiega zanikowi mięśni. Aktywność powinna być oczywiście dostosowana do możliwości fizycznych Twojego pupila, dlatego ruchy powodujące nadmierne obciążenia stawów, gwałtowne zwroty i wysokie skoki absolutnie nie powinny mieć miejsca.

Podsumowanie, czyli jak pomóc psu, który ma problemy z aparatem ruchu

Według statystyk, aż co piąty czworonóg zmaga się z przewlekłą chorobą, jaką jest zwyrodnienie stawów. Obecnie dzięki rozwojowi medycyny i dietetyki można pomóc pupilowi – złagodzić objawy schorzenia i towarzyszący temu ból. Terapia farmakologiczna i odpowiednio dobrana rehabilitacja to tylko część drogi do lepszego samopoczucia zwierzęcia. Należy też pamiętać o odpowiedniej karmie dla psów z osteoarthritis.

Pełnoporcjowa, bezzbożowa i niskotłuszczowa karma Brit Veterinary Diet Joint & Mobility spełnia wszystkie wymogi restrykcyjnej diety psa z problemami z aparatem ruchu. Świetnie nadaje się dla psów, które cierpią na chorobę zwyrodnieniową i zapalenie stawów, borykają się z otyłością lub nadwagą, a także przechodzą rekonwalescencję po zabiegach ortopedycznych. Jej stosowanie w połączeniu z terapią farmakologiczną i rehabilitacją pod okiem specjalisty da najlepsze efekty i pozytywnie wpłynie na samopoczucie Twojego pupila.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 125 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Bogaty asortyment, szybka dostawam
2024-04-03
ok
pixel