Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co musisz wiedzieć zanim kupisz zeberkę

2020-06-02
Co musisz wiedzieć zanim kupisz zeberkę

Krótka charakterystyka zeberki

Zeberka, zeberka australijska, amadyna zebrowata – jest to niewielkich rozmiarów ptak z rodziny astryldowatych.
Pochodzenie – na wolności żyje głównie w Australii, ich siedliskiem są stepy porośnięte trawami i niskimi krzewami, rzadziej obrzeża lasów.
Długość życia – zazwyczaj ok. 5 – 8 lat, w dobrych warunkach dożywają nawet 12 lat.
Oprócz ptaków standarowych (szarych) zeberka występuje w bardzo wielu mutacjach barwnych, np. zeberki beżowe, czarnolice, rudopierśne, czarnopierśne, białe.

Parka czy stadko?

Przy wyborze ptaka należy zwrócić uwagę na jego ogólną kondycję, stan upierzenia, czystość dzioba, oczu i kupra. Zdrowe osobniki są bardzo ruchliwe, rozśpiewane i wesołe. Zeberki to ptaki towarzyskie – nie wolno ich trzymać w pojedynkę. Jeśli mamy odpowiednie warunki – najlepiej trzymać je w większej grupie. Minimalnie muszą być to 2 ptaki. Jeśli chcemy uniknąć chęci wydania na świat potomstwa, możemy nabyć dwa ptaki tej samej płci – wówczas problem rozmnażania sam się rozwiąże.
Rozpoznanie płci dorosłych osobników zazwyczaj nie sprawia większych problemów. Samce są zdecydowanie bardziej kolorowe. W ich przypadku u większości odmian barwnych występują pomarańczowe poliki, tzw. lica, kasztanowe boki z charakterystycznymi białymi plamkami pod skrzydłami, zebrowanie na piersi (poziome kreski).
Niezbędne akcesoria
W wyborze klatki kierujemy się zasadą – im większa, tym lepsza. Zeberki świetnie czują się w dużych klatkach, w których nie brakuje miejsca do latania. Minimalne wymiary takiej klatki to ok. 80/50/50 cm. Jeżeli dysponujemy większą przestrzenią w domu – warto pomyśleć nad wolierą pokojową, która zapewni naszym zeberkom jeszcze lepsze warunki. Świetnym rozwiązaniem w przypadku domów z ogrodem jest woliera zewnętrzna, gdzie ptaki mogą przebywać cały rok, jeśli na zimę osłonimy ją od wiatru.
Klatkę umieszczamy w miejscu jasnym, dobrze nasłonecznionym (ale nie upalnym), z dala od przeciągów. Ważne, aby klatka stała na wysokości naszego wzroku, ponieważ ptaki nie będą czuły się niekomfortowo, gdy będziemy do niej podchodzić.
Niezależnie od wielkości klatki (woliery), musi być wyposażona w żerdki do siedzenia, najlepiej naturalne, drewniane, dzięki którym nasze ptaki ścierają sobie pazurki. Niezbyt dobrze sprawdzają się żerdki plastikowe, ponieważ ptaki nie są w stanie zetrzeć na nich pazurów, zdarza się także, że ześlizgują się z nich, co jest bardzo niewygodne, może nawet doprowadzić do kontuzji naszego małego pupila. Konieczne jest zaopatrzenie się w przynajmniej jedno karmidło i poidełko, jeśli posiadamy więcej ptaków, powinniśmy ilość tą zwiększyć. Jednym z ulubionych zajęć zeberek jest codzienna kąpiel, dlatego powinniśmy wyposażyć klatkę również w basen kąpielowy (montowany od zewnątrz klatki), ewentualnie płytką miseczkę. Baseny zewnętrzne są łatwe do zamontowania i wygodne w użyciu. Dno klatki wysypujemy specjalnym piaskiem dla ptaków. Jest on ważny nie tylko ze względów higienicznych, ale również żywieniowych – pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego ptaków. Opcjonalnie klatkę można wyposażyć w koszyczek lub budkę lęgową, jeśli postanowimy rozmnażać nasze ptaki.

Żywienie

Jeśli chodzi o żywienie zeberek, to podstawowym jego elementem jest zbilansowana karma w postaci mieszanki ziaren, głównie prosa. Mieszanki tego typu możemy bez przeszkód zakupić w sklepach zoologicznych. Zeberki uwielbiają także tzw. proso senegalskie, czyli proso w kłosach, które możemy zawieszać w klatce, co będzie dodatkowym urozmaiceniem, nie tylko w kwestii żywienia, ale również spędzania czasu, a dla opiekunów ptaków przyjemnością z obserwacji ich zachowań. Bardzo ważne, aby w klatce umieścić też sepię (szkielet mątwy), która jest źródłem wapnia dla naszych ptaków.
Warto wzbogacić dietę naszych fruwających podopiecznych o świeże warzywa, owoce i zioła. Zeberki kochają wszystko, co zielone – najchętniej jedzą bazylię, miętę, pietruszkę, melisę, mniszek lekarski, gwiazdnicę pospolitą, ogórki. Chętnie jedzą jabłka, marchewkę, buraczki – najlepiej drobno starte.
Od czasu do czasu można podawać naszym zeberkom jajko ugotowane na twardo, a następnie rozdrobnione przy pomocy widelca. Doskonałym źródłem białka są również larwy mącznika suszone lub żywe – nasze zeberki na pewno chętnie je zjedzą.

Pielęgnacja i opieka

Opieka nad zeberkami jest dość łatwa, ptaki te nadają się dla początkujących hodowców. Najważniejsze, o czym musimy pamiętać to systematyczność – ptaki karmimy codziennie, świeża woda również jest bardzo ważna. Każdego dnia powinniśmy także dać naszym ptakom możliwość kąpieli – obserwacja zeberek podczas tej czynności to wielka frajda.
Sprzątanie klatki jest równie ważne, jak karmienie i pojenie naszych ptaków. Dzięki regularnemu sprzątaniu uchronimy ptaki przed chorobami, a ich obserwacja będzie o wiele przyjemniejsza. W czystej klatce ptaki będą czuć się i wyglądać lepiej. Nie zapominajmy też, że zeberki mogą swobodnie latać po mieszkaniu – pod warunkiem, że drzwi i okna będą podczas tej czynności szczelnie pozamykane. Jeśli posiadamy w mieszkaniu kota lub psa – musimy mieć pewność, że nie będą stanowić zagrożenia dla naszych zeberek. Nowo zakupionym ptakom powinniśmy dać trochę czasu na zaaklimatyzowanie się w naszym domu, dopiero po kilku dniach możemy dać im możliwość polatania po mieszkaniu.
Zeberki, choć w Polsce wciąż mało popularne – to ptaki, które potrafią sprawić wiele radości swoim opiekunom. Ich sposób bycia, ruchliwość, ciekawskość są cechami tak charakterystycznymi, że na długo zapadają w pamięć tym, którzy mieli z nimi kiedykolwiek do czynienia. Miejmy nadzieję, że wciąż będzie przybywać osób, które się o tym przekonały.
Wanda Woźniak, Łukasz Napierała
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-18
Dziękuję za szybką realizację zamówienia i dostawę. Polecam
2024-04-29
Bardzo szybka i bezproblemowa obsługa
pixel