Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co na kleszcze dla szczeniaka sprawdza się najlepiej?

2022-04-29
Co na kleszcze dla szczeniaka sprawdza się najlepiej?
dalmatynczyk

Zabezpieczenie psów przed kleszczami i pchłami to nie tylko koszt oraz zadanie do wykonania, ale przede wszystkim obowiązek. Zwierzęta zdaniem wielu weterynarzy przed pasożytami chronić należy cały rok. Kleszcze przenoszą groźne choroby, które dla czworonogów okazują się niekiedy śmiertelne. Na szczęście można im skutecznie zapobiegać. Co na kleszcze dla szczeniaka warto wybrać? 

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Jeszcze do niedawna mówiono o tzw. sezonowości kleszczy. Rzeczywiście pojawiają się one okresowo, ale coraz częściej zaobserwować je można także zimą. Wynika to z faktu, że klimat się ociepla, a zimy stają się cieplejsze i wilgotniejsze. Stwarza to tym pajęczakom doskonałe warunki do rozwoju. 

Największą plagę kleszczy zaobserwować można na ogół na przełomie maja i czerwca oraz we wrześniu i październiku. Wtedy opiekunowie szczeniąt powinni zachować największą ostrożność. Kleszcze lubią miejsca wilgotne, ciepłe i podmokłe. Rzadko występują w wysokich drzewach. Zaobserwować je można raczej wśród krzewów i traw. Pasożyty skutecznie namierzają ofiarę przez tzw. aparat Hallera. Wyczuwają u psów feromony i kierują się temperaturą ciała zwierząt. Spadają na swój cel, gdy tylko go zlokalizują. Kleszcze wybierają miejsca na ciele, w których skóra jest mniej owłosiona. Są to okolice pachwin, uszu, pyska i brzucha. 

Jak usunąć kleszcza z psa?

Co na kleszcze dla szczeniaka kupić? Najpierw warto zastanowić się, jak wyciągnąć pajęczaka z ciała swojego psa. W tym przypadku czas ma kluczowe znaczenie. Już 24 godziny wystarczą, aby zwierzę zostało zarażone pierwotniakami powodującymi babeszjozę. 48 godzin pozwala z kolei na rozwój boreliozy lub anaplazmozy. Po 4 godzinach pupil może zostać zarażony wirusem kleszczowego zapalenia mózgu. Ten czas liczony jest od pierwszego żerowania pasożyta. 

Wykorzystując pęsetę, należy kleszcza chwycić jak najbliżej skóry i wyciągnąć. Pajęczaka nie można pod żadnym pozorem urwać. Wiele osób jest zdania, że pasożyta najlepiej jest wykręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zakupić można również specjalne szczypczyki czy kleszczołapki do wyciągania kleszczy. Wszystkie działają jednak na podobnej zasadzie. Po wyciągnięciu pajęczaka, skórę należy zdezynfekować i obserwować. Przez kilka dni może być zaczerwieniona i delikatnie opuchnięta. Jeśli w ciele zostały odnóża lub fragment główki, trzeba je wyciągnąć. Czasem konieczna może być wizyta u weterynarza. 

Co na kleszcze dla szczeniaka wybrać? Przegląd preparatów

Co na kleszcze dla szczeniaka wybrać? Dużą popularnością cieszą się preparaty typu spot-on nakładane na grzbiet zwierzaka. Zawarte w nich substancje wnikają do podskórnych naczyń krwionośnych w ciągu 24 godzin i chronią całe ciało. Stosować je można już u zwierząt powyżej 10. tygodnia życia. Krople należy nakładać regularnie, co miesiąc. Działają bowiem do 4 tygodni. Warto sprawdzać ich skład, gdyż nie mogą drażnić skóry czworonoga. 

Wiele osób kupuje obroże przeciw kleszczom. Jest to bowiem rozwiązanie bardzo wygodne. Pies taką obrożę nosić może nawet 8 miesięcy. Dostępne są modele przeznaczone nie tylko dla dorosłych osobników, ale i szczeniaków. Trzeba jednak uważać przy ich zapinaniu, gdyż nie powinny być za ciasne. Obroże mogą nie sprawdzać się u psów z dużą ilością sierści i podszerstka. Trzeba też uważać w przypadku zwierząt-alergików. 

Co jeszcze na kleszcze dla szczeniaka się sprawdza? Niektórzy wybierają specjalne tabletki dla psów. Czworonóg musi je połknąć. Wówczas substancje aktywne trafiają z żołądka do tkanki tłuszczowej, mięśni, wątroby oraz nerek. Tabletki działają przez około 3 miesiące. Nie są odpowiednie dla psów z chorobami układu pokarmowego. Nie należy ich też stosować u osobników o wadze poniżej 2 kilogramów. Czasami powodować mogą krótkotrwałą biegunkę. 

Warto również wspomnieć o preparatach w formie sprayu. Działają one w zasadzie od razu po aplikacji i są bezproblemowe w użytkowaniu. Można je stosować np. przed wyjściem na spacer. Zawierają substancje aktywne, które w przypadku kontaktu z kleszczem, działają na jego układ nerwowy i go porażają. Spray aplikuje się na całą powierzchnię skóry i sierści, unikając kontaktu z oczami czworonoga. 

Skuteczna ochrona szczeniaka przed kleszczami

Gdy szczeniak złapie kleszcza, trzeba go jak najszybciej wyjąć. W razie potrzeby można udać się do lekarza weterynarii, aby ten pokazał, jak to zrobić. Pasożytów nie wolno niczym smarować. To może bowiem powodować ich wymioty, co zwiększa ryzyko zakażenia zwierzaka. Kluczem do sukcesu jest profilaktyka. Warto wykorzystywać specjalne preparaty przeciw kleszczom. Oprócz tego trzeba regularnie oglądać swojego psa, zwłaszcza w okolicach pyska, łap i uszu. 

Jest to bardzo ważne, bo wpuszczane do domu kleszcze są niebezpieczne również dla ludzi. Niestety co roku coraz więcej zwierząt choruje na choroby odkleszczowe. Powodem są zmiany klimatu i coraz większa odporność samych kleszczy. 

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Polecam
2024-04-15
Produkty zgodne z opisem, szybka wysyłka. Koszatniczki zadowolone :)
pixel