Czy można stosować obroże na kleszcze u szczeniaków? Odpowiadamy
Pojawienie się szczeniaka w domu jest powodem do ogromnej radości. Nie każdy jednak wie, że wiąże się to również z odpowiedzialnością, a także znajomością ewentualnych zagrożeń. Kleszcze to pasożyty, które są zagrożeniem zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Z tego względu warto wiedzieć jak zapobiegać niebezpiecznym sytuacją, by móc w pełni cieszyć się z obecności nowego członka rodziny. Obroża na kleszcze jest jednym z popularnych środków. Jednak czy jest odpowiednia dla szczeniaka? Jeśli tak to, od kiedy można ją stosować? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w tym artykule!
Czy kleszcze są niebezpieczna dla szczeniaków?
Jak już wiadomo, kleszcze to pasożyty, które zagrażają zdrowiu domowych pupili. Wiele osób zastanawia się jednak czy stanowią niebezpieczeństwo również dla szczeniaków. Wraz z nadejściem wiosny schowane wśród drzew oraz traw czyhają na swoją ofiarę. Doskonale radzą sobie w trudnych warunkach i wykazują niezwykłą cierpliwość podczas polowania na czworonożnych towarzyszy. Niestety kleszcze są ogromnym zagrożeniem zarówno dla szczeniaków, jak i dorosłych psów. Ponadto niekiedy bywają niezauważalne i pod osłoną futerka przedostają się do domu. Z tego względu po każdym spacerze warto dokładnie przejrzeć skórę swojego psa, aby w razie konieczności usunąć kleszcza. Ponadto w wyposażeniu właściciela powinien znajdować się zestaw do usuwania kleszczy, który ułatwi bezpiecznie usunięcie intruza. Warto również wspomnieć, że im szybciej kleszcz zostanie oddzielony od skóry psa, tym mniejsza jest prawdopodobieństwo zarażenia chorobą.
Czy szczeniaki mogą zarazić się chorobami przenoszonymi przez kleszcze?
Pies może zarazić się boreliozą bądź babeszjozą w momencie, kiedy kleszcz zacznie pobieranie krwi z jego skóry. Zdarza się, że małych rozmiarów pasożyt jest niezauważalny dla oka i zdąży już napoić się krwią pupila. W takim przypadku należy również niezwłocznie usunąć pasożyta i zdezynfekować dane miejsce. I choć mogłoby się wydawać, że szczeniaki nie są narażone na choroby przenoszone przez kleszcze, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Nie ulega więc wątpliwości, że w okresie wiosennym należy zadbać o odpowiednią ochronę pupila niezależnie od jego wieku. Jednymi z najczęściej pojawiających się objawów zakażenia jest gorączka, wymioty i brak apetytu. W późniejszy etapach występują natomiast problemy z chodzeniem, a nawet silne opuchnięcie stawów. Ważne jest, aby w przypadku pojawienia się wyżej wymienionych dolegliwości jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, który zdiagnozuje pupila i zastosuje odpowiednie leczenie.
Obroża na kleszcze dla szczeniaka – od kiedy można stosować?
Obecnie na rynku można spotkać wiele preparatów, które chronią zwierzęta przed kleszczami, a tym samym przed wszelkimi chorobami przez nie przenoszonymi. Krople na kark czy obroże to jedne z najpopularniejszych metod zapobiegania kleszczom, a także innym pasożytom. Są jednak osoby, które zastanawiają się, czy tego typu preparaty nie zaszkodzą szczeniakowi. Przede wszystkim informacje dotyczące wieku zależne są od producenta. Uważa się, że profilaktykę powinno wprowadzić się nie wcześniej niż po ukończeniu 7 tygodnia życia. Należy również pamiętać, aby wybierać preparaty jedynie wysokiej jakości, które cieszą się ogromnym zaufaniem wśród właścicieli czworonożnych pupili. W ten sposób zdecydowanie łatwiej wybrać produkt, który będzie w pełni bezpieczny dla małego przyjaciela.
Jak działa obroża na kleszcze?
Działanie obroży przeciw kleszczom opiera się na powolnym uwalnianiu substancji czynnych, które niszczą wszelkie pasożyty znajdujące się na ciele pupila. Ponadto obroża jest bezzapachowa i w żaden sposób nie wpływa na samopoczucie psa. Należy także wspomnieć, że jest to produkt w pełni bezpieczny zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Co więcej, to prosty sposób, który nie wymaga większego wysiłku od właściciela. Obroże są wodoodporne, co oznacza, że nie trzeba ich ścigać do kąpieli czy w trakcie spaceru w deszczu. Kleszcze są dużym zagrożeniem nie tylko dla psów, ale także innych zwierząt domowych. Niezależnie więc od tego, czy jesteś właścicielem szczeniaka, czy dorosłego psa, zadbaj o jego bezpieczeństwo i wybierz preparat, który spełni wszystkie oczekiwania.