Wiele kotów uwielbia czesanie, traktując je niczym miłą zabawę i pieszczotę, ale jeśli zdarzy się przy tym nieprzyjemne szarpanie, czworonogi mogą zrazić się do regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jakich przyborów używać i które z nich są najbardziej skuteczne w przypadku różnego typu futra?
Regularne czesanie kota to zabieg, który nie tylko poprawia jego wygląd, ale i dba o zdrowie. Pozostawiony martwy podszerstek u kotów długowłosych i półdługowłosych (np. maine coon, persy, nebelung czy koty syberyjskie) może tworzyć zbite kule trudne do usunięcia. Powstające w sierści kołtuny nie tylko wyglądają mało estetycznie, ale też podnoszą skórę i utrudniają jej prawidłowe ukrwienie. Filcowe kołtuny najczęściej pojawiają się pod pachami, w okolicy odbytu czy na brzuchu kotów, a te w większych rozmiarach mogą nawet ograniczać kotom swobodę ruchów. Niewielkie supełki często powstają w jednym dniu, a niewiele później stają się niemożliwe do rozczesania i konieczne jest ich wycięcie. Podczas czesania kota długowłosego warto stosować specjalne pudry, które napowietrzają futro, a sama zasypka wchłania łój, odświeża włos i poprawia oddychalność skóry.
Czesanie kota długowłosego jest najskuteczniejsze, kiedy używamy stalowych grzebieni o długich obrotowych zębach z zaokrąglonymi końcówkami chroniącymi skórę przed podrażnieniem. Warto mieć przyrząd z gęstymi igłami zapobiegającymi powstawaniu kołtunów, jak i grzebyk z rzadko osadzonymi zębami, który przyda się przy sierści falowanej. Ważne, aby wybrany przyrząd nie powodował też elektryzowania futra i nie wyszarpywał go podczas zabiegów pielęgnacyjnych.
Do wyczesywania gęstego podszerstka używa się także furminatora, który w bezpieczny i łatwy sposób pomaga usunąć martwe włosy. Koty długowłose powinno się czesać regularnie dwa do trzech razy w tygodniu. Częstotliwość czesania należy zwiększyć w okresie linienia.
W przypadku kotów krótkowłosych zabieg pielęgnacyjny wystarczy wykonać raz w tygodniu za pomocą specjalnej szczotki z włosia, aby futro było piękne i zadbane. Przy krótkiej i gładkiej sierści do czesania kota można także stosować specjalne rękawice z wypustkami, które nie tylko pielęgnują futro, ale i delikatnie masują skórę zwierzęcia.
Koty już od najmłodszych lat warto przyzwyczajać do przyborów pielęgnacyjnych. Małe kocięta należy czesać bardzo delikatnie, aby miały wrażenie głaskania, a nie typowego wyczesywania. Należy też pamiętać o kocim ogonie, szczególnie u nasady, ale jego pielęgnacja to zabiegi sporadyczne, których nie wykonujemy za każdym razem przy czesaniu sierści. Po spacerach czy zabawie na zewnątrz warto przeczesać koty szczotką w celu pozbycia się drobnych zanieczyszczeń, pyłu i kurzu czy ewentualnych pasożytów.