Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różni się kastracja od sterylizacji?

2021-03-10
Czym różni się kastracja od sterylizacji?
czym rozni sie kastracja od sterylizacji

Zapobieganie rozrodu to główny cel kastracji, lecz jest to również skuteczny sposób na zmniejszenie agresji oraz pewnych zachowań związanych z dominacją u samców. Wpływa także na zdrowie i zachowanie zwierzęcia, ale nie ma wpływu na jego masę ciała. Z kolei sterylizacja oprócz kontroli rozrodu, ma również inne korzyści. Przeprowadzenie zabiegu znacząco obniża ryzyko wystąpienia chorób reprodukcyjnych u samic, dodatkowo, zmniejsza także ryzyko niepożądanych zachowań, takich jak ucieczki w poszukiwaniu partnera.

Czym się różni kastracja od sterylizacji – fakty i mity


Kastracje wykonuje się u samców, sterylizacje u samic

MIT: W języku potocznym często używa się terminu sterylizacji w odniesieniu do samic, choć tak naprawdę lekarz weterynarii przeprowadza zabieg kastracji. W stosunku do samców termin kastracja używany jest poprawnie.

Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu gonad, powodując nieodwracalną bezpłodność u zwierzęcia. U samic usuwa się jajniki i macicę, u samców – jądra  i najądrza. Kastracja pozbawia zwierzęta produkcji hormonów płciowych, przez co zahamowany zostaje popęd płciowy.

Sterylizacja– jest to zabieg polegający jedynie na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców (bez ich usuwania). Po takim zabiegu hormony w organizmie, nadal są wytwarzane.

Zabieg kastracji jest ryzykowny i zagraża życiu zwierzęcia

Zabieg kastracji wymaga wcześniejszego przygotowania zwierzęcia, przez co można uniknąć ewentualnych komplikacji. Przed kastracją zwierzę powinno zostać zbadane klinicznie przez lekarza weterynarii. Warto również wykonać badania morfologiczne i biochemiczne, aby ocenić stan zdrowia zwierzęcia. Zabieg kastracji, przeprowadzony przez doświadczonego lekarza z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia zwierzęcia.

Każda suczka/kotka powinna mieć choć raz w życiu młode

MIT: Nie istnieją naukowo- medyczne dowody potwierdzające słuszność tego poglądu. Zwierzęta kierują się głównie instynktem, nie odczuwają potrzeby macierzyństwa.

Zwierzęta po kastracji są bardziej podatne na choroby.

MIT: U samic po zabiegu kastracji zmniejsza się ryzyko zachorowań na nowotwory narządów płciowych, nowotwory sutka oraz ropomacicza. Rzadziej występują infekcje narządów rodnych i listwy mlecznej. Kastracja eliminuje ryzyko wystąpienia ciąży urojonej. U samców  zapobiega nowotworom układu płciowego oraz schorzeniom prostaty.

Zabieg kastracji wycisza zwierzę (co może prowadzić do zmniejszenia agresji), może w pewnym stopniu ograniczyć zachowania terytorialne (znaczenie terenu) i zapobiec ucieczką, hamuje wzrost bezdomności wśród zwierząt (niechciane mioty).

Pies/kot po kastracji przytyje

MIT: Aby zapobiec wystąpieniu nadwagi czy otyłości, po zabiegu należy przestawić zwierzę na odpowiednią karmę przeznaczoną dla psów/kotów po kastracji. Istotne jest również przestrzeganie zalecanej dawki żywieniowej i nie dokarmianie zwierzęcia między posiłkami. Wspólna aktywność fizyczna (spacery, zabawy) zminimalizuje ryzyko wystąpienia u pupila nadwagi.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Polecam
2024-04-29
Bardzo szybka i bezproblemowa obsługa
pixel