Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym różni się kastracja od sterylizacji?

2021-03-10
Czym różni się kastracja od sterylizacji?
czym rozni sie kastracja od sterylizacji

Kastracja jak i sterylizacja są zabiegami chirurgicznymi wykonywanymi w znieczuleniu ogólnym, pod premedykacją. Obydwa zabiegi wykonywane są na układzie rozrodczym i mają za zadanie uniemożliwić rozród.  Poza tym niosą one wiele korzyści zdrowotnych dla zwierzaka. Przyjęło się, że samice są sterylizowane, a samce kastrowane. Zdecydowanie jest to błędne przekonanie. Oba zabiegi można przeprowadzić zarówno u samic oraz u samców. I tak, samice można, a nawet zaleca się kastrować. Mimo że oba zabiegi mają cechy wspólne, to są one całkiem odmienne jakościowo.

Czym się różni kastracja od sterylizacji – fakty i mity


Kastracje wykonuje się u samców, sterylizacje u samic

MIT: W języku potocznym często używa się terminu sterylizacji w odniesieniu do samic, choć tak naprawdę lekarz weterynarii przeprowadza zabieg kastracji. W stosunku do samców termin kastracja używany jest poprawnie.

Kastracja jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu gonad, powodując nieodwracalną bezpłodność u zwierzęcia. U samic usuwa się jajniki i macicę, u samców – jądra  i najądrza. Kastracja pozbawia zwierzęta produkcji hormonów płciowych, przez co zahamowany zostaje popęd płciowy.

Sterylizacja– jest to zabieg polegający jedynie na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samic lub nasieniowodów u samców (bez ich usuwania). Po takim zabiegu hormony w organizmie, nadal są wytwarzane.

Zabieg kastracji jest ryzykowny i zagraża życiu zwierzęcia

Zabieg kastracji wymaga wcześniejszego przygotowania zwierzęcia, przez co można uniknąć ewentualnych komplikacji. Przed kastracją zwierzę powinno zostać zbadane klinicznie przez lekarza weterynarii. Warto również wykonać badania morfologiczne i biochemiczne, aby ocenić stan zdrowia zwierzęcia. Zabieg kastracji, przeprowadzony przez doświadczonego lekarza z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, nie stanowi zagrożenia dla życia i zdrowia zwierzęcia.

Każda suczka/kotka powinna mieć choć raz w życiu młode

MIT: Nie istnieją naukowo- medyczne dowody potwierdzające słuszność tego poglądu. Zwierzęta kierują się głównie instynktem, nie odczuwają potrzeby macierzyństwa.

Zwierzęta po kastracji są bardziej podatne na choroby.

MIT: U samic po zabiegu kastracji zmniejsza się ryzyko zachorowań na nowotwory narządów płciowych, nowotwory sutka oraz ropomacicza. Rzadziej występują infekcje narządów rodnych i listwy mlecznej. Kastracja eliminuje ryzyko wystąpienia ciąży urojonej. U samców  zapobiega nowotworom układu płciowego oraz schorzeniom prostaty.

Zabieg kastracji wycisza zwierzę (co może prowadzić do zmniejszenia agresji), może w pewnym stopniu ograniczyć zachowania terytorialne (znaczenie terenu) i zapobiec ucieczką, hamuje wzrost bezdomności wśród zwierząt (niechciane mioty).

Pies/kot po kastracji przytyje

MIT: Aby zapobiec wystąpieniu nadwagi czy otyłości, po zabiegu należy przestawić zwierzę na odpowiednią karmę przeznaczoną dla psów/kotów po kastracji. Istotne jest również przestrzeganie zalecanej dawki żywieniowej i nie dokarmianie zwierzęcia między posiłkami. Wspólna aktywność fizyczna (spacery, zabawy) zminimalizuje ryzyko wystąpienia u pupila nadwagi.

pixel