Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile trwa ciąża u kota? Jak ją rozpoznać?

2021-06-28
Ile trwa ciąża u kota? Jak ją rozpoznać?
ile trwa ciaza u kota

Kotka w ciąży potrzebuje szczególnej opieki z Twojej strony. Czasami jednak nie od razu zauważysz, że Twój zwierzak spodziewa się kociaków. Dlatego mamy dla Ciebie kilka informacji, które pomogą Ci rozpoznać ten stan u Twojego pupila. Czytaj dalej i dowiedz się, ile trwa ciąża u kota i jak o niego zadbać w tym wyjątkowym czasie?

Jak rozpoznać ciążę u kota?

Kotka kilka razy w roku jest w rui i właśnie wtedy może zajść w ciążę. Twój zwierzak pomimo fizycznej gotowości nie powinien mieć młodych wcześniej niż po osiągnięciu 18 miesięcy lub 2,5kg.

Kocia ciąża na samym początku nie daje charakterystycznych objawów, więc nie jest łatwo ją zauważyć. Możesz rozpoznać, że zwierzak jest w odmiennym stanie głównie po braku rui. Po około 15-18 dniach od zapłodnienia kocie sutki robią się bardziej różowe. Kotka będzie miała zwiększony apetyt, ale mogą również pojawić się mdłości i wymioty. Przy bardzo nasilonych objawach, powinieneś zabrać ją do weterynarza. Po kilkunastu dniach od zapłodnienia brzuch stanie się znacznie większy. W ciąży zmieni się również zachowanie Twojej kotki. Będzie bardziej ociężała i więcej czasu poświęci na sen i odpoczynek.

Ile trwa ciąża u kota?

Ciąża u kota trwa od 55 do 74 dni. Najczęściej jednak 66 dni. Przez pierwsze trzy tygodnie nie zaobserwujesz żadnych objawów. W czwartym zmieniają się sutki i wielkość brzucha. Po piątym kociaki w jej brzuchu zaczną intensywnie rosnąć. W organizmie kotki zachodzi wtedy wiele zmian hormonalnych. Około 6 tygodnia na badaniu USG weterynarz będzie mógł stwierdzić ile kociąt przyjdzie na świat. W kolejnym kotka może zacząć szukać odpowiedniego miejsca do porodu.

Jak opiekować się i karmić kotkę w okresie ciąży ?

Powinieneś w tym czasie wyeliminować, w miarę możliwości, stres z życia swojej kotki. Postaw na rutynę. Zapewnij jej ciche, ciepłe miejsce, gdzie będzie mogła spokojnie odpoczywać i nikt nie będzie jej tam przeszkadzał. Postaraj się ograniczyć jej aktywność ruchową, aby nie dostała przepukliny. W trakcie rozwoju ciąży u Twojej kotki rośnie zapotrzebowanie kaloryczne. Najpotrzebniejszymi składnikami stają się białko, witaminy i związki mineralne. Zwierzak w zaawansowanej ciąży może spożywać nawet dwukrotnie więcej pokarmu niż wcześniej. Zwróć na to uwagę, aby dobrać odpowiednio zbilansowaną karmę zaspokajającą potrzeby jej organizmu. Karm kotkę często, małymi porcjami. Nie zostawiaj jednak jedzenia w misce na stałe. Ciągły dostęp do pokarmu może spowodować, że kotka nabawi się otyłości. A to może zwiększyć komplikacje podczas porodu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 157 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-10-01
POLECAM
2024-08-26
tak jak na zdjęciu, bardzo fajny produkt, prawie natychmiastowa wysyłka, na 100% tam wrócę
pixel