Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile trwa ciąża u psa i czy suczka musi mieć szczeniaki?

2023-11-22
Ile trwa ciąża u psa i czy suczka musi mieć szczeniaki?
Ile trwa ciąża u psa i czy suczka musi mieć szczeniaki

Szczenięta są przesłodkie — z tym zgodzi się każdy. Niewiele osób wie jednak, ile wysiłku wymaga stworzenie odpowiednich warunków dla ciężarnej suczki oraz odchowanie gromadki maluchów, których potrafi być całkiem sporo. Poniżej znajdziesz więcej informacji na temat ciąży u psów — potraktuj je jednak jak ciekawostkę. Sugerujemy, by nie rozmnażać psów na własną rękę i pozostawić to zadanie profesjonalnym hodowcom. To od nas, właścicieli psów, zależy, czy bezdomnych zwierząt będzie przybywać, czy ograniczymy ten problem, dlatego — nie rozmnażajmy swoich psów.

Ile trwa ciąża u psa?

Ciąża u suczki trwa 58-68 dni, są to więc około dwa miesiące. Ten czas zależy od wieku, stanu zdrowia, rasy i predyspozycji suczki. Suczki mogą zajść w ciążę nawet dwa razy w ciągu roku, jednak żaden odpowiedzialny hodowca nie pozwoli na to, by suczka rodziła więcej niż raz w roku i więcej niż 3-4 razy w całym swoim życiu.

Dojrzałość płciową psiaki osiągają w wieku 6-15 miesięcy (małe rasy), jednak to zdecydowanie zbyt szybko na pierwszą ciążę. Psy ras olbrzymich mogą dojrzewać nawet do 24. miesiąca życia. Profesjonalni hodowcy nie dopuszczają do krycia suczek młodszych niż 2 lata i starszych niż 9 lat. Po 7 roku życia suczki wzrasta ryzyko trudnego porodu oraz wad wrodzonych szczeniąt.

Jak rozpoznać ciążę u psa?

Jeśli krycie było nieplanowane, właściciel początkowo może w ogóle nie zorientować się, że jego suczka jest w ciąży. Pierwsze symptomy często są bagatelizowane: to zmęczenie, brak apetytu i wymioty. Dopiero po 4-5 tygodniach pojawiają się widoczne objawy: powiększający się obrys brzucha, powiększone gruczoły mlekowe oraz znaczny apetyt, wywołany przez duże zapotrzebowanie energetyczne organizmu suczki oraz rozwijających się płodów. Im bliżej porodu, tym intensywniej suczka będzie szukać przytulnego, spokojnego miejsca na gniazdo.

Ciążę u psa można rozpoznać podczas badania weterynaryjnego — poprzez badanie palpacyjne (dotykowe), badanie RTG, USG lub badanie poziomu hormonu relaksyny. Badanie RTG lub USG dodatkowo przekaże nam informację o tym, jak duży miot może mieć suczka.

Ile szczeniąt rodzi się w jednym miocie?

Średnio w miocie rodzi się 5-6 szczeniąt, zdarzają się jednak mioty z jednym szczeniakiem lub z kilkunastoma. Rekord Guinessa w tej dziedzinie należy do suczki mastifa neapolitańskiego z Wielkiej Brytanii o imieniu Tia, która w 2004 roku urodziła aż 24 szczenięta! Liczebność miotu zależy od wieku suczki oraz reproduktora, zdrowia obojga czworonogów, terminu krycia oraz predyspozycji związanych z rasą i genetyką psiaków.

Jak opiekować się suczką w ciąży?

Jeśli wiesz już, że Twoja suczka jest w ciąży, koniecznie zapewnij jej odpowiednią opiekę. Należy zapewnić jej odpowiednią, wartościową dietę (istnieją gotowe karmy dla suczek w ciąży oraz karmiących), jednak nie powinniśmy przekarmiać suczki, ponieważ nadwaga może spowodować utrudnienia podczas porodu. Jeśli do tej pory nasza pupilka jadła raz dziennie, w okresie ciąży powinniśmy podzielić dzienną dawkę karmy na kilka mniejszych porcji. Suczka powinna mieć także zapewnioną aktywność fizyczną — z wykluczeniem wysokich skoków, ciągnięcia, biegania przy rowerze i innych intensywnych, wymagających zajęć. Wystarczą codzienne spacery.

Oprócz tego należy przygotować duże legowisko lub specjalny kojec porodowy oraz uważnie obserwować stan zdrowia suczki. Warto poinformować o ciąży psiaka lekarza weterynarii, aby w razie awaryjnej sytuacji lub problemów móc zwrócić się o pomoc o każdej porze.

Warto wiedzieć!

Jeśli miot był nieplanowany, możesz zabrać swoją suczkę do lekarza weterynarii, który wykona tzw. sterylizację aborcyjną. Po zabiegu suczka nie urodzi szczeniąt ani z najbliższego miotu, ani w przyszłości. Dzięki temu nie powiększysz problemu bezdomności psów i oszczędzisz swojemu zwierzakowi wysiłku związanego z porodem i odchowywaniem szczeniąt. Unikniesz także problemu, co zrobić ze szczeniętami — po nierasowe psy raczej nie ustawiają się kolejki i musisz liczyć się z sytuacją, gdy jedno lub kilka szczeniąt zostanie z Tobą na stałe.

Czy suczka musi mieć szczeniaki?

To mit, że suczka powinna mieć szczeniaki przynajmniej raz w życiu. Nie ma badań, które potwierdziłyby pozytywny wpływ ciąży i laktacji na zdrowie suczki, jednak mogą jej zaszkodzić. Ciąża nie wyeliminuje niepożądanych zachowań (np. agresji), nie zapobiegnie pojawieniu się chorób w przyszłości. Pogląd, że suczka odczuwa radość z macierzyństwa i chce „zostać mamą” to niestety szkodliwe dla psów uczłowieczanie. Możesz odetchnąć z ulgą — nie sprawisz swojej suczce przykrości, nie dopuszczając jej do rozrodu. Co więcej, rozmnażanie psów bez wiedzy na temat genetyki, to duża szansa na przekazanie szczeniętom chorób genetycznych oraz problemów behawioralnych. Jeśli więc nie prowadzisz profesjonalnej hodowli, wysterylizuj swoją suczkę i nie dopuść, by miała szczeniaki.

Pamiętaj — artykuły nie są poradą weterynaryjną. W razie zauważenia niepokojących objawów zabierz zwierzaka do weterynarza.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Produkty bardzo dobrej jakości papużka zjada je bardzo chętnie.
2024-04-03
ok
pixel