Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak bezpiecznie usunąć psu kleszcza?

2021-06-28
Jak bezpiecznie usunąć psu kleszcza?
jak usunąć kleszcza u psa

Kleszcze najczęściej przebywają w trawie i zaroślach. Pies łapie je, ocierając się i biegając w tych miejscach. Jeśli zauważysz, że Twój pupil złapał kleszcza, zapewne zastanawiasz się co teraz? Mamy dla Ciebie kilka rad. Samodzielne usuwanie kleszcza nie jest łatwe, szczególnie jeśli już mocno wczepiły się w skórę. Da się to jednak zrobić. Jak usunąć kleszcza psu? Podpowiadamy!


Usuwanie kleszcza psu – odpowiednie narzędzia

Podczas usuwania kleszcza psu bardzo ważne są narzędzia. Najlepiej, jeśli zaopatrzysz się w specjalnie zaprojektowany przyrząd do bezpiecznego usuwania kleszczy.

Gdy nie masz odpowiedniego narzędzia, zabierz psa do weterynarza lub skorzystaj z tego, co masz pod ręką. Nie możesz zostawić żerującego kleszcza na psie, ponieważ jest to niebezpieczne dla jego zdrowia. Dodatkowo przygotuj sobie parę jednorazowych rękawiczek i pojemnik, w którym umieścisz usuniętego kleszcza.

Uspokajaj psa podczas usuwania kleszcza

Nie rozpoczynaj zabiegu, dopóki pies się nie uspokoi. Poczekaj, aż będziesz mógł bez problemu i sprawnie złapać intruza narzędziem do usuwania. Jeśli zadziałasz zbyt szybko, a pies będzie niespokojny, ryzykujesz pozostawieniem części kleszcza w skórze. Łatwiej usunąć pasożyta, jeśli pies się nie rusza. Spróbuj odwrócić jego uwagę podczas zabiegu np. kością lub smakołykiem.

Jak przeprowadzić usuwanie kleszcza u psa?

Na początku delikatnie rozchyl palcami sierść wokół kleszcza. Narzędzie do usuwania kleszczy wsuń pod ciało pasożyta. Złap go w klinie haka, a następnie delikatnym ruchem obrotowym odciągnij narzędzie od skóry, aby go wyciągnąć. Ten specjalny przyrząd możesz kupić w sklepach zoologicznych, aptece lub przychodni weterynaryjnej. Jeśli będziesz używać pęsety uważaj, aby nie zgnieść kleszcza. Delikatnie przemyj miejsce ukąszenia środkiem antyseptycznym dla zwierząt. Nie zdejmuj rękawiczek podczas całego zabiegu, kleszcze przenoszą bowiem choroby groźne także dla ludzi. Usuniętego kleszcza umieść w zamkniętym pojemniku i zatrzymaj. Gdyby pies się rozchorował, będziesz mógł pokazać go weterynarzowi. Zdezynfekuj narzędzie do usuwania kleszczy i schowaj je, bo może Ci się przydać w przyszłości. Rękawiczki wyrzuć, a ręce dokładnie umyj.

Najlepiej jednak zapobiegaj problemowi z kleszczami. Dobrym wyborem będzie stosowanie środków ochronnych np. płynów, sprayów lub obroży przeciw kleszczom.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Dobrze zorganizowany sklep: szybką realizacja zamówienia,a Benek rzeczywiście jest super. Dziękuję i polecam znajomym.
2024-04-03
ok
pixel