Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak chomik przygotowuje się do zimy? Czy zapada w sen?

2022-11-21
Jak chomik przygotowuje się do zimy? Czy zapada w sen?
jak chomik przygotowuje się do zimy

Zima nie jest dla zwierząt łatwym okresem. Poszczególne gatunki wypracowały różne strategie obronne, aby przetrwać mrozy i niedostatek pokarmu. Przykładem może być np. sen zimowy. Czy dotyczy on także zwierząt domowych? Jak chomik przygotowuje się do zimy? 

Jak chomik przygotowuje się do zimy? Czy zapada w sen zimowy?

Sen zimowy jest specyficznym stanem fizjologicznym. Stanowi formę przystosowania się do trudnych warunków środowiskowych. Trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Może mieć charakter ciągły lub przerywany. U zwierząt poprzedza go gromadzenie zapasów żywnościowych w spiżarni bądź magazynowanie energii w formie tkanki tłuszczowej. Tak zwierzęta są w stanie przetrwać mroźną zimę.

Formą snu zimowego jest hibernacja. Powoduje ona w organizmie spore zmiany fizjologiczne. Dochodzi wówczas do dużego obniżenia temperatury ciała, spowolnienia metabolizmu i wyłączenia procesów termoregulacji. Hibernacja jest ważna dla małych ssaków, u których tempo metabolizmu jest bardzo szybkie. W okresie zimowym nie są w stanie uzyskać energii potrzebnej do utrzymania stałej temperatury ciała. 

W stan hibernacji zapadają też chomiki. Ma ona jednak w tym przypadku charakter fakultatywny – występuje tylko w niesprzyjających okolicznościach. Nie zawsze ma miejsce jedynie zimą, ale na ogół przyczynia się do niej właśnie niska temperatura. Gryzonie zazwyczaj zapadają w hibernację, gdy temperatura otoczenia spada poniżej 4-5 stopni Celsjusza. Spore znaczenie ma także niedostatek jedzenia i wody. 

Okazuje się, że hibernacja dotyczyć może także chomików domowych. Mowa tutaj na ogół o chomikach syryjskich, które są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Na szczęście sezon zimowy jest w tym przypadku rzadkością.

Hibernacja u chomika – jak ją rozpoznać?

Jak chomik przygotowuje się do zimy i jak wygląda, gdy zapadnie w stan hibernacji? Gryzoń wygląda wówczas na martwego. Jest zimny i sztywny, praktycznie nie oddycha. Trzeba wówczas kontrolować jego podstawowe odruchy. Warto sprawdzić czy oddycha. Można np. przyłożyć w okolice jego pyszczka lusterko. Dobrym pomysłem jest dotknięcie jego wibrysów. Pod wpływem dotyku powinny się one poruszyć. Trzeba zwrócić uwagę na warunki otoczenia. Jeśli gryzoń nie był wystawiony na niską temperaturę, raczej w sen zimowy nie zapadł.

Chomik zapadł w sen zimowy – co teraz?

Hibernacja u chomika zazwyczaj ustępuje w sposób naturalny, ale są pewne wyjątki. U niektórych osobników długi stan odrętwienia prowadzi do hipotermiii, niedożywienia i odwodnienia, co skończyć się może śmiercią. Warto więc chomika próbować obudzić i to szybko, ale nie gwałtownie. 

Najważniejsze jest to, aby podnieść temperaturę otoczenia. Stan hibernacji teoretycznie powinien ustąpić po 24 godzinach od momentu podniesienia temperatury w pomieszczeniu powyżej 20 stopni Celsjusza. Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie klatki. Pokusić się można poza tym o stymulację dotykową i delikatny masaż zwierzaka, który pobudzi u niego krążenie krwi. Nie jest natomiast zalecane gwałtowne wybudzanie gryzonia poprzez nagły wzrost temperatury. Nie należy więc sięgać po lampy grzewcze. To okazać się może dla chomika bardzo niebezpieczne. Jeśli mimo starań zwierzę nie wychodzi ze stanu hibernacji, warto skonsultować się z weterynarzem.

Jak nie dopuścić do hibernacji u chomika?

Niestety nie wszystkie gryzonie dobrze znoszą hibernację. Dlatego warto dbać o to, aby chomiki w sen zimowy nie zapadały. W jaki sposób? Duże znaczenie ma przede wszystkim temperatura otoczenia. Powinna ona wynosić od 18 do 24 stopni Celsjusza. Unikać trzeba na pewno gwałtownych spadków temperatury. Klatka chomika z tego powodu nie powinna znajdować się blisko okien, kaloryferów, wentylatorów czy drzwi. 

Warto też zadbać o odpowiednie oświetlenie klatki chomika. Gryzoń przez 12 godzin dziennie musi mieć zapewnione światło. Jesienią i zimą wykorzystywać więc trzeba do tego celu sztuczne oświetlenie. W chłodne dni zwierzę musi mieć dostęp do jedzenia i wody, a także ściółki. Jego dietę wzbogacić można w wysokoenergetyczne przekąski. Jak chomik przygotowuje się do zimy? Czasem buduje ciepłe gniazdo. Trzeba mu więc dostarczyć materiałów do tego potrzebnych. 

Chomikowi należy też zapewnić aktywność fizyczną. W jego klatce powinny znajdować się ciekawe zabawki. Trzeba też zwracać szczególną uwagę na jego samopoczucie. Jeśli coś jest nie tak, należy od razu zareagować, zmieniając warunki otoczenia. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Produkty bardzo dobrej jakości papużka zjada je bardzo chętnie.
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
pixel