Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o zęby gryzoni aby pozostały zdrowe?

2022-12-28
Jak dbać o zęby gryzoni aby pozostały zdrowe?
Jak dbać o zęby chomika
Zęby to podstawowy atrybut każdego gryzonia. To właśnie specyficzne uzębienie pozwala tym niewielkim zwierzakom z łatwością pożerać twarde przekąski różnego rodzaju. Jednak nie można w przypadku domowych pupili zapominać o odpowiedniej profilaktyce stomatologicznej. Zatem jak dbać o zęby gryzoni?

Zęby gryzoni – co warto na ich temat wiedzieć?

Gryzonie mają dość ciekawe uzębienie. Zwierzęta zaliczane do tej grupy mają zęby otwartokoronowe (hypselodontyczne). Rosną one przez całe życie. Dotyczy to siekaczy, ale u świnek morskich czy szynszyli rosną też zęby trzonowe. Gryzonie nie mają kłów, a niekiedy i przedtrzonowców. Między siekaczami a zębami policzkowymi znajduje się diastema. Gryzonie nie zmieniają zębów w czasie swojego życia. Nie mają więc zębów mlecznych. Z drugiej strony zęby po złamaniu mogą im odrosnąć. Naturalnie białe zęby mają np. świnki morskie. U pozostałych gryzoni szkliwo jest jednak bardziej żółte lub pomarańczowe. Co ciekawe, świadczy to o naprawdę dobrej kondycji uzębienia. Warto zwrócić uwagę na siekacze, które u gryzoni różnią się twardością. Ich przednie szkliwo jest twarde, a znajdująca się z tyłu zębina – dość miękka. To pozwala im na naturalne ostrzenie zębów w czasie gryzienie twardego pożywienia. Zęby gryzoni rosną w różnym tempie. U szczurów jest to nawet 2,8 mm w skali tygodnia. W przypadku świnek morskich nie przekracza 1,8 mm tygodniowo.

Skąd wiedzieć, że gryzoń ma problemy ze swoimi zębami?

Najczęściej gryzonie cierpią z powodu przerostu siekaczy. Mają wtedy zbyt długie zęby, co wcale nie jest zjawiskiem pozytywnym. Nie są wtedy w stanie spożywać pokarmów, a jeśli już to odczuwają bardzo duży ból. U niektórych osobników pojawić się też może próchnica. Sporym problemem są poza tym złamania zębów, które skutkują powstawaniem w jamie ustnej ran i wad zgryzu. Po czym poznać, że zwierzę cierpi i ma problemy z zębami? Pierwszymi sygnałami powinny być niechęć do jedzenia, trudności z gryzieniem pokarmu, nieprzyjemny zapach z pyszczka, rany dziąseł, zgrzytanie zębami, ślinotok, spadek masy ciała, łzawienie oczu czy preferowanie miękkich produktów spożywczych. Warto też zwrócić szczególną uwagę na przebarwienie szkliwa. Czasem u zwierzaka zauważyć można rozdrażnienie i apatię. Wtedy należy niezwłocznie udać się z gryzoniem do specjalisty. Zaniedbania w pielęgnacji zębów mogą mu uniemożliwić jedzenie, co prowadzić może nawet do śmierci głodowej.

Jak dbać o zęby gryzoni? O czym trzeba pamiętać?

Gryzonie z natury mają silnie zakorzeniony nawyk żucia. To właśnie gryzienie twardych pokarmów pozwala im utrzymać uzębienie w dobrym stanie. Nie potrzebują wówczas specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zatem jak dbać o zęby gryzoni? Należy im po prostu dostarczać różnego rodzaju gryzaki i przysmaki dla chomika, które ułatwiają ścieranie uzębienia. Mogą być to gałązki drzew owocowych czy zabawki drewniane. Z tego typu elementów można budować gryzoniom karmniki, mostki i akcesoria do wspinaczki. Będą je wtedy chętnie sprawdzać i gryźć. Nie bez znaczenia jest też ich rozmieszczenie w klatce. Warto umieścić je w miejscu, w którym gryzonie są najbardziej aktywne. Jak jeszcze można dbać o zęby gryzoni? Sporo zależy tutaj od stosowanej diety. Do jadłospisu tych niewielkich zwierzaków warto włączyć chrupiące, twarde przysmaki. Możliwości jest sporo – kolby, ciasteczka, orzechy, nasiona, korzenie roślin. Proces ścierania zębów przyspieszają też pokarmy o wysokiej zawartości włókna. Suszone zioła, siano czy warzywa zachęcają gryzonie do długiego, intensywnego żucia. Czasem zdarza się, że pewne osobniki mają tendencję do przerostu zębów. Wtedy warto sięgnąć po specjalną karmę z formułą dentystyczną. Jest ona na tyle krucha i twarda, że wspomaga proces ścierania zębów. Z diety zwierzęcia dobrze jest natomiast usunąć lub ograniczyć w niej udział miękkich pokarmów. Niewskazane są także przekąski wysokocukrowe. Te sprzyjają bowiem rozwojowi próchnicy. Jak dbać o zęby gryzoni? Na pewno dużą rolę odgrywają w tym przypadku regularne kontrole uzębienia. Raz na 6 miesięcy zwierzaka należy zabrać na wizytę u weterynarza. U osobników z wadami zgryzu kontrole muszą odbywać się jeszcze częściej. Jeśli doszło już do przerośnięcia lub złamania zębów, korekcja w gabinecie weterynaryjnym jest wręcz konieczna. Taki zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Potem może być potrzebna czasowa zmiana diety na półpłynną. Decyzja należy oczywiście zawsze do lekarza.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Polecam
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
pixel