Jak i czym czyścić uszy psa? Podpowiadamy!
Uszy, to podobnie jak nos, jedne z najbardziej wyczulonych narządów zmysłów, którymi posługują się psy. Jak zadbać o tę część psiego ciała i czy za każdym razem trzeba korzystać z pomocy profesjonalisty? Podpowiadamy, czym i jak czyścić uszy psu w domu.
Słuch naszych domowych czworonogów jest znacznie bardziej doskonały od ludzkiego. Wrażliwe uszy wymagają więc nie tylko odpowiedniej pielęgnacji, ale też uwagi, bowiem zmienne lub zbyt silne natężenie dźwięku może wywoływać u psów różne reakcje. A jak zadbać o czystość uszu na co dzień? Jeśli często korzystamy z porad i wizyt u specjalisty, to z pewnością zajmie się również higieną psich uszu. Jeśli jednak chcemy wykonać domowy zabieg czyszczenia samodzielnie, warto mieć w domu nie tylko sprawdzony preparat, ale i odpowiednio przygotować się do tej czynności.
W cieple, wilgoci i ciemności bardzo dobrze czują się niebezpieczne grzyby i bakterie. I tylko ta informacja wystarczy, aby uświadomić sobie, że właśnie w psich uszach drobnoustroje mogą znaleźć dla siebie doskonałe warunki do rozwoju i namnażania. Od tego, jaki kształt mają uszy psa, zależy również ich podatność na infekcje. Zwisające uszy wymagają częstszego sprawdzania, aniżeli te, które są krótkie i stojące z wnętrzem lepiej widocznym nawet podczas codziennego głaskania pupila.
Preparatami, które pozwolą w bezpieczny sposób pozbyć się nadmiernej ilość woskowiny jest popularna sól fizjologiczna, a także specjalne płyny do higieny. Proponujemy profesjonalny płyn marki Deleo zawierający zarówno substancje skutecznie rozpuszczające zalegającą woskowinę, jak też działające nawilżająco i powlekająco na skórę uszu, a dzięki temu łagodzące jej świąd i podrażnienia. Niewielką ilość preparatu należy wprowadzić do każdego ucha za pomocą aplikatora, a następnie delikatnie je rozmasować przez kilkanaście sekund, pocierając podstawę ucha ku górze. Nadmiar płynu, który wycieknie wystarczy wytrzeć chusteczką lub wacikiem. Do czyszczenia nie należy stosować płynów przeznaczonych dla ludzi.
W przypadku czworonogów, których uszy są długie i zbierają nieczystości z podłogi czy ziemi podczas spacerów, warto przecierać ich końcówki, aby brud, pył czy inne drobne zanieczyszczenia nie dostały się do przewodu słuchowego. Czyszczenie uszu można podzielić na dwa dni, zwłaszcza jeśli zauważamy, że nasz pupil staje się niespokojny. Jak wiadomo nie każdy z czworonogów chętnie poddaje się takim zabiegom higienicznym, dlatego warto cierpliwość i wytrwałość wynagrodzić ulubionym smakołykiem albo inną niespodzianką.
Profilaktycznie warto sprawdzać stan uszu przynajmniej raz na miesiąc. W przypadku, gdy na skórze uszu zauważymy jakieś mocne zaczerwienienie czy inne niepokojące zmiany, należy zasięgnąć porady specjalisty. Również jeśli pies często drapie uszy, bywa niespokojny i rozdrażniony, a przy tym często kręci i potrząsa głową lub pochyla ją na jedną stronę, to znak, że mogło dojść do zapalenia. Wówczas niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii.