Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak i czym obcinać kocie pazury?

2024-01-10
Jak i czym obcinać kocie pazury?

Koty mają zwykle po 5 pazurów w przednich łapach i po 4 pazury w obu tylnych. To dla naszych zwierzaków broń, służąca do ochrony, walki o terytorium oraz polowania. Pazury rosną przez całe kocie życie. Dawniej mruczki bez problemu ścierały pazury w sposób naturalny, przemierzając duże odległości, polując, drapiąc drzewa czy kopiąc. W domowych warunkach ścieranie pazurów odbywa się znacznie wolniej – czasem zbyt wolno i przerośnięte pazury u kota powodują ból, a także grożą złamaniem, zerwaniem lub wrośnięciem w opuszkę palca. Każda z tych sytuacji jest dla kota bardzo bolesna i zagraża infekcją bakteryjną, a zbyt długie pazury powodują dyskomfort. Zadbajmy, by były odpowiedniej długości.

Czy każdy kot wymaga przycinania pazurów?

Nie. W przypadku kotów wychodzących, które dużo czasu spędzają na zewnątrz, przycinanie pazurów zwykle nie jest konieczne, ponieważ zwierzak sam ściera pazurki podczas swoich codziennych aktywności. Natomiast niewychodzące koty, które całe życie spędzają w domu, z reguły wymagają regularnego skracania pazurów, o ile przyrastają one dość szybko i są wyraźnie za długie, a zwierzak rzadko korzysta z drapaka. Każdy właściciel kota powinien regularnie kontrolować stan pazurków pupila i traktować ich skracanie w razie potrzeby jako obowiązkowy element pielęgnacji kota. Możemy obejrzeć pazury w prosty sposób, delikatnie naciskając palec kota, by wysunął pazur. Takie sprawdzanie możemy przeprowadzać podczas głaskania pupila, dzięki czemu zwierzak będzie pozytywnie kojarzył dotykanie jego łapek.

Jak obcinać pazury u kota?

Dla niektórych właścicieli jest to dość stresujące zadanie, jednak w praktyce okazuje się dość proste! Wystarczy kilka prób, by nabrać wprawy i pewności. Jeśli nie masz pewności (zwłaszcza, gdy Twój kot ma ciemne pazury i nie widać ich ukrwionej części), poproś lekarza weterynarii, by pokazał Ci, jak obcinać pazurki.

Kocie pazurki obcinamy z częstotliwością dopasowaną do potrzeb konkretnego kota – u niektórych wystarczy wykonać ten zabieg raz na 2 miesiące, u innych regułą będzie obcinanie pazurów raz na 2-3 tygodnie. Po prostu wyrób sobie nawyk sprawdzania kocich pazurów i oceniania ich stanu, a szybko nauczysz się, co ile czasu wymagają one skrócenia.

Do obcinania pazurów u kota najlepiej wykorzystać akcesoria specjalnie do tego przeznaczone – obcinacze, gilotynki lub cążki do pazurów. Przytrzymujemy kota na tyle stabilnie, by nie wyszarpnął łapy i skracamy sam ostry koniec pazura. Uważamy, by nie ciąć zbyt daleko, aby nie uszkodzić rdzenia pazura, czyli jego ukrwionej i unerwionej części. Właściciele kotów o jasnych łapkach z łatwością dostrzegą rdzeń pazura, gdy przyjrzą się mu bliżej. Jeśli zdarzy Ci się uszkodzić rdzeń i pazur zacznie krwawić, nie panikuj. Przyłóż wacik, by zmniejszyć krwawienie, możesz również wykorzystać nadmanganian potasu (dostępny w aptece), który skutecznie tamuje krwawienie. Na koniec odkaź zranione miejsce.

Po obcięciu pazurów koniecznie nagródź kota smakołykiem, zabawą lub pieszczotami, by pozytywnie kojarzył sobie ten zabieg.

Jak obciąć pazury kotu, który się wyrywa?

Najprostszym sposobem jest uczenie kociaka od małego, by był spokojny przy obcinaniu pazurów i nagradzanie go za prawidłowe zachowanie. Nie zawsze jest to jednak możliwe – na przykład gdy adoptujemy dorosłego kota.

Wówczas warto stopniowo przyzwyczajać zwierzaka do dotykania łapek i naciskania palców, by wysunąć pazurki. Nagradzamy spokojne zachowania i chwalimy kota. W międzyczasie, gdy konieczne jest obcięcie pazurów, możemy poprosić drugą osobę o przytrzymanie kota i dla bezpieczeństwa ciasno owinąć zwierzaka ręcznikiem lub kocem (razem z łapami, z wyjątkiem tej, u której będziemy obcinać pazury). Dzięki temu zwierzak ma ograniczone ruchy i nie podrapie nas ani nie wyrwie się tak łatwo, co mogłoby być niebezpieczne w trakcie obcinania.

Dobrym rozwiązaniem jest obcinanie pazurów przed snem, gdy kot jest zmęczony. Warto podzielić zadanie na mniejsze, łatwiejsze dla kota partie i skracać pazury po trochu – np. u jednej łapki każdego dnia. Ważne jest także zachowanie właściciela – nie podnoś głosu, zachowuj się spokojnie i naturalnie.

Obcinaczki do kocich pazurów

W naszym sklepie zoologicznym znajdziesz obcinaczki do pazurów dla kota w kilku wariantach. Niektóre przypominają nożyczki (np. obcinaczki do pazurów Zolux), inne mogą wyglądać bardziej jak cążki (np. obcinacz do pazurów Trixie, gilotyna do pazurów Trixie). W przypadku kotów wybór jest dość prosty i wystarczy zdecydować się na przedmiot, który zapewni nam wygodne wykonywanie zabiegu. Alternatywą dla obcinaczek są pilniki oraz elektryczne szlifierki do pazurów.

Ułatw kotu samodzielne ścieranie pazurków

Koty z chęcią same dbają o swoje pazurki i niektórzy właściciele mogą obserwować te upodobania, gdy kot drapie meble, drzwi czy inne powierzchnie. Warto ułatwić mu pielęgnację pazurków – nie tylko dla jego zdrowia, ale również dobrego samopoczucia. W tym celu powinniśmy zaopatrzyć się w dobre, stabilne drapaki – jeden duży i jeden lub kilka mniejszych. Umieść je w różnych zakątkach domu (największy tam, gdzie kot lubi przebywać). Drapanie drapaka ułatwi kotu ścieranie pazurów, zapewni rozrywkę i, przy odrobinie szczęścia, ocali nasze meble.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Polecam
2024-04-03
ok
pixel