Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak karmić psa – co warto wiedzieć o psiej diecie?

2023-09-27
Jak karmić psa – co warto wiedzieć o psiej diecie?

Żywienie szczeniaka, a dieta dorosłego psa

Podstawą do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania psa jest żywienie dostosowane do jego etapu życia i potrzeb. Z tego względu warto opierać się na karmach, które dostępne są jako programy żywieniowe, towarzyszące psu niemal od narodzin aż po wiek senioralny. Taki program dostępny jest np. w linii karm marki Josera.

Dieta szczeniaka różni się znacząco od diety dorosłego psa. Szczenięta przez pierwsze 12-18 miesięcy życia, w zależności od wielkości rasy, zwiększają swoją masę ciała od 20. do nawet 100. razy. W tym czasie ich zapotrzebowanie na energię jest większe niż u psów dorosłych.

Pierwsze 6 miesięcy życia szczeniaka to niezwykle intensywny okres rozwoju, w którym kształtują się narządy i układy. Dla przykładu: szczenięta wykorzystują niemal 66% przyswojonego z karmy białka na wzrost. Karma dla szczeniąt powinna zawierać wysokiej jakości białko pochodzenia zwierzęcego, bogate w aminokwasy, niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu, czy oczu. Szczenięta potrzebują również wysokiej jakości tłuszczu, który dostarcza niemal 2,5 razy więcej energii niż białko i węglowodany.

W przypadku psów dorosłych zapotrzebowanie na energię jest już mniejsze, jednak odpowiedź na pytanie, ile powinien jeść pies nie jest uniwersalna. Każdy osobnik charakteryzuje się innym temperamentem, inną aktywnością, inne są też jego ewentualne problemy zdrowotne. W każdym przypadku, dobierając odpowiednią karmę do potrzeb psa należy stosować się do wytycznych dawkowania, zawartych na opakowaniu, takie dostępne są zawsze na opakowaniach karm marki Josera.

Jak karmić psa – modele żywieniowe

Odpowiedzialny psi opiekun ma zwykle do wyboru dwa modele żywienia:

- Karmienie psa karmą suchą;

- Karmienie psa karmą mokrą.

Dopuszczalne jest również zastosowanie modelu łączonego, jednak wymaga on konsultacji z psim dietetykiem bądź lekarzem weterynarii. W modelu tym należy określić, jakie jest dzienne zapotrzebowanie psa na kalorie oraz jaka jest sumaryczna kaloryczność karmy mokrej i suchej, którą ma być karmiony pupil.

Model oparty na karmie suchej jest zwykle najbardziej przystępny cenowo i najmniej problematyczny. Suche karmy, takie jak Josera Nature Energetic są zbilansowane, a więc zapewniają optymalną zawartość składników odżywczych dla psów o wzmożonej aktywności. Dla psów starszych, których aktywność jest już mniejsza odpowiednia będzie karma Josera Lachs & Kartoffel.

Karma sucha zapewnia zbilansowaną dietę dla psa i wygodę dla opiekuna, który nie musi się martwić o to, czy pies ma prawidłowo skomponowany posiłek. W zasadzie jedyną istotną kwestią jest prawidłowe określenie częstotliwości podania karmy w ciągu dnia.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka i psa dorosłego?

Nowonarodzone szczenięta karmione są przez matkę od 4. do 6. razy dziennie. Wraz z wiekiem liczba posiłków, jakie powinien otrzymywać pies maleje.

Szczenięta od 4. do 9. tygodnia mogą być już karmione 4-5 razy. Młode psy po odstawieniu dietetycznym, a więc od 9. tygodnia życia, mogą być karmione 3-4 razy dziennie. Młode psy, po ukończeniu 6. miesiąca życia karmi się 2-3 razy dziennie. Z kolei psy, które osiągnęły dorosłość mogą być karmione 2 razy dziennie.

Ile posiłków dziennie powinien dostawać pies – tabela

Wiek szczeniaka

Ile razy dziennie karmić szczeniaka

Szczenięta do ukończenia 3. tygodni

4-6 razy dziennie

Szczenięta od 4. do 9. tygodnia

4-5 razy dziennie

Szczenięta od 10. tygodnia do 6. miesiąca

3-4 razy dziennie

Szczenięta od 7. miesiąca

2-3 razy dziennie

Czy pies musi jeść tylko karmę suchą?

Nawet najsmaczniejsza sucha karma dla psa, która będzie podawana bez przerwy może w końcu znudzić się pupilowi. Pies niejadek to ostatnia rzecz, jakiej życzyłby sobie opiekun. Urozmaiceniem diety może być podawanie psu karmy mokrej np. Meat Lovers Menu wołowina z ziemniakami, którą pupil może otrzymywać jako jeden z trzech posiłków. Najlepiej jednak wtedy, gdy opiekun jest w domu i może skontrolować, czy pies zjadł całą porcję i nie zostawił czegoś na później. W przypadku karmy mokrej jej pozostawienie w misce na dłużej jest niedopuszczalne, gdyż traci ona świeżość szybciej niż karma sucha.

Dieta psa a przekąski

Dodatkowym urozmaiceniem w diecie psa mogą być przekąski. Smaczki dla psa mogą być formą nagrody, np. podczas treningów, która przy okazji pogłębia relacje pomiędzy psem a opiekunem.

W przypadku przekąsek należy jednak pamiętać, że ich podaż nie powinna przekraczać 15% kalorii, jakie w ciągu dnia powinien otrzymać pies. Podane w przekąskach kalorie należy odjąć od porcji jednego z zasadniczych posiłków.

W świecie przekąsek dla psów prym wiedzie Josera, która stworzyła innowacyjne rozwiązanie – przekąski dentystyczne Josera Denties z indykiem i jabłkiem. Bezzbożowa formuła nadaje się dla psów o skłonnościach do alergii pokarmowej, a specjalny kształt przypominający gwiazdę, zapewnia przyjemne żucie i masuje dziąsła, sprawiając, że pielęgnacja zębów stanie się ulubionym zajęciem Twojego pupila.

Jak nie karmić psa – unikaj błędów i zostań bohaterem swojego psa

Zmierzając do poziomu eksperta w żywieniu psa pamiętaj, by wystrzegać się błędów początkujących opiekunów:

Karmienie psa resztkami ze stołu – psy to urodzeni żebracze, jednak podawanie im resztek z pańskiego stołu to prosta droga do nadwagi i otyłości, a w szybszym tempie do rozstroju żołądka. Dodatkowo przyprawy zawarte w ludzkim jedzeniu, jak sól, mogą uszkodzić psu nerki;

Karmienie psa do woli – niektórzy opiekunowie zasypują dużą miskę psa do pełna, pozwalając mu na samodzielne regulowanie ilości pochłoniętej karmy. Niestety wiele psów nie potrafi powiedzieć sobie dość, co jest prostą drogą do otyłości, cukrzycy, problemów z układem krążenia oraz stawami;

Karmienie psa przed i po wysiłku – po wysiłku należy odczekać minimum 2. godziny, aby nie doszło do rozszerzenia i skrętu żołądka u psa. Do 2. godzin przed aktywnością również nie powinno się karmić psa, gdyż będzie czuł się ociężały, a aktywność nie sprawi mu radości.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
Produkty bardzo dobrej jakości papużka zjada je bardzo chętnie.
2024-04-05
Bogaty asortyment, szybka dostawam
pixel