Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak nauczyć kota sikać do kuwety? Niezawodne sposoby

2021-08-05
Jak nauczyć kota sikać do kuwety? Niezawodne sposoby
Jak nauczyć kota sikać do kuwety

Nauka załatwiania potrzeb fizjologicznych zwierząt to zadanie, które często przysparza problemów. Co robić, aby uniknąć chociaż niektórych z nich i jak nauczyć kota sikać do kuwety?

Najlepiej zacząć od najmłodszych lat, ale jeśli w naszym domu pojawia się już dorosły kot, sytuacja  może stać się trudniejsza.

Zacznijmy więc od pierwszej i zasadniczej sprawy, czyli określenia co jest problemem. Czy działanie kota to przypadek i po prostu nie trafia do kuwety czy może robi to celowo? Ta druga informacja może się okazać problemem emocjonalnym lub zdrowotnym, dlatego musimy poznać dogłębnie przyczyny.

Teoretycznie, każdy kot uczy się stosunkowo szybko korzystania ze swojej prywatnej toalety. Wystarczy pokazać mu miejsce, gdzie stoi kuweta, a przegarniając ściółkę, pozwolić mu poczuć sypkość piasku czy żwirku, które wkrótce zacznie przekopywać samodzielnie. Często trzeba też zanieść czworonoga do kuwety w momencie, kiedy rozpoczyna załatwianie swoich potrzeb tak, aby wiedział do czego służy jego toaleta.

Kocią kuwetę należy ustawić z dala od miejsca, gdzie stoi miska z jedzeniem czy wodą. Nie urządzajmy również toalety dla czworonoga tam, gdzie wciąż chodzą domownicy i cały czas coś się dzieje. Zwierzęta również potrzebują odrobiny prywatności i spokoju, dlatego wybierzmy odpowiednio zaciszne miejsce.

Jeśli jednak coś idzie nie tak i nasz pupil wciąż omija kuwetę szerokim łukiem, to pierwszą odpowiedzią może być niewłaściwie dobrany produkt, zarówno pod względem wielkości pojemnika lub jego kształtu jak i rodzaju ściółki.

Koty, jako drapieżnicy są wyjątkowo czystymi zwierzętami i wrodzony instynkt podpowiada im, aby precyzyjnie zakopywać swoje odchody, zacierając ślady swojego pobytu. To dlatego, jeśli kuweta jest modelem krytym, zwiększa się prawdopodobieństwo, że woń odchodów pozostanie w niej dłużej, a wówczas kot będzie bardzo intensywnie próbował zakopywać swoje odchody lub szukał innego miejsca na toaletę. Drugim instynktownym zachowaniem jest chęć obserwowania terenu wokół kuwety podczas załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. To kolejny powód, dla którego niektóre koty preferują otwarte kuwety.

Używany w kuwecie żwirek również może być przyczyną niechęci czworonogów. Większość kotów woli ten najdrobniejszy, przypominający piasek. Produkty bywają aromatyzowane, a nie każdy kot przepada z konkretnym zapachem uważanym przez człowieka za odświeżający. Wielkość kuwet to kolejny etap sprawdzania przyczyn niepowodzenia. Jej powierzchnia powinna zapewniać wystarczającą przestrzeń dla swobodnego poruszania się wewnątrz. Dla starszych kotów problemem może być także wysokość krawędzi, które trudniej pokonać, zwłaszcza jeśli czworonogi cierpią na bóle stawów czy inne problemy z poruszaniem się.

Jeśli mamy w domu więcej niż jednego kota, to warto przygotować o jedną kuwetę więcej, aniżeli liczba mieszkających z nami czworonogów. Wszystkie toalety należy regularnie czyścić, a do mycia używać jak najmniej środków o intensywnym zapachu, który mógłby przeszkadzać kotom.

Bez względu na to, jaka jest przyczyna omijania kuwety, nie należy kota karcić, natomiast skutecznie zniechęcać go do wykorzystywania innych miejsc w domu jako toalety, używając do tego również odpowiednich repelentów.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Dobrze zorganizowany sklep: szybką realizacja zamówienia,a Benek rzeczywiście jest super. Dziękuję i polecam znajomym.
2024-04-03
ok
pixel