Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak nauczyć psa podstawowych komend: siad, daj głos i daj łapę?

2023-11-30
Jak nauczyć psa podstawowych komend: siad, daj głos i daj łapę?
Jak nauczyć psa podstawowych komend?

Podstawowych komend możesz nauczyć zarówno szczeniaka, jak i dorosłego psa — bez względu na wiek, Twojemu pupilowi z pewnością spodoba się taka forma wspólnego spędzania czasu, zwłaszcza gdy postarasz się o odpowiednią nagrodę w postaci smakołyków lub zabawki. Kto wie, może nawet połkniesz szkoleniowego bakcyla i wciągnie Cię szkolenie psa? Bez względu na to, czy chcesz tylko nauczyć psa podstawowych komend, czy te początki to zaledwie wstęp do bardziej zaawansowanych ćwiczeń, pamiętaj o najważniejszej zasadzie: zawsze traktuj psa z szacunkiem i życzliwością. Szkolenie to nie jest próba sił, a wspólne wzloty, upadki i radość z sukcesów.

O czym pamiętać podczas szkolenia psa?

Szkolenie psa ma bardzo pozytywny wpływ na jego więź z opiekunem, dlatego proponujemy, by każdego psiaka, niezależnie od rasy, nauczyć przynajmniej podstawowych komend. Aby osiągnąć sukces jako początkujący psi szkoleniowiec, warto najpierw dokształcić się samemu — na początek proponujemy rewelacyjne książki Steve’a Manna - „Dobry piesek! Jak wychować niesfornego szczeniaka” oraz „Dobry pies! Kolejne dylematy rozwiązane”. Dzięki temu zdobędziesz podstawowe umiejętności — bo żeby uczyć innych (w tym przypadku swojego psa), najpierw sami musimy co nieco wiedzieć.

Na początku warto szkolić psa w domu, czyli w miejscu, w którym nie rozprasza go zbyt wiele rzeczy. Przygotuj smakołyki lub zabawkę, aby nagradzać pupila — małymi kąskami lub chwilą zabawy. Przydatny może być również kliker — ten gadżet ułatwi Ci idealne zaznaczenie momentu, za który nagradzasz psiaka. Zadbaj o to, by sesje szkoleniowe były krótkie — kilka-kilkanaście minut wystarczy. To ważne, aby psiak się nie znudził. Zawsze kończ szkolenie pozytywnym akcentem (np. prostą komendą, którą psiak już zna) i informuj o zakończeniu nauki (np. komendą „koniec”). Stopniowo podnoś poziom trudności, przechodząc z ćwiczeniami do ogrodu, a następnie do parku lub innego miejsca pełnego rozpraszaczy. Proś psa o wykonanie komendy szybciej lub na większy dystans. Trening czyni mistrza!

Uczymy psa komendy „siad”

Zaopatrz się w smakołyki. Skup na sobie uwagę psa. Powiedz „siad” i przesuń smakołyk nad głową pupila, tak, by musiał ją odchylić, żeby śledzić wzrokiem przysmak. Wtedy psiak prawdopodobnie usiądzie, aby móc obserwować smaczny kąsek. Pochwal go wtedy entuzjastycznie i nagródź smakołykiem. Po kilku lub kilkunastu powtórzeniach psiak nauczy się, czego od niego oczekujesz. Stopniowo zrezygnuj z naprowadzania psa smakołykiem (pozostaw sam gest ręki), a wreszcie nie nakierowuj psa nawet gestem dłoni. Początkowo nagradzaj psa, gdy usiądzie nawet na chwilę, a potem stopniowo wydłużaj czas, który pies ma spędzić w tej pozycji.

Jak nauczyć psa „daj głos”?

Uwaga — ta komenda może zachęcić psa do nadmiernego szczekania, więc lepiej nie uczyć tej sztuczki psów, które mają tendencję do wokalizacji lub należą do rasy określanej jako szczekliwa.

Przygotuj smakołyki. Pokaż psu jeden z nich i powiedz głośno i wyraźnie „daj głos”. Psiak będzie chciał otrzymać przysmak i prawdopodobnie zacznie wydawać jakieś dźwięki — nagródź go, nawet jeśli nie było to typowe szczeknięcie. Powtarzaj czynność kilkukrotnie, aż psiak zrozumie, że chodzi o wydawanie dźwięków. Możesz wykorzystać momenty, w których pies szczeka sam z siebie, np. gdy jest podekscytowany zabawą. W takim przypadku możesz zacząć zabawę, a gdy pies zacznie szczekać — mów głośno „daj głos” i nagradzaj psiaka smakołykiem.

Jak nauczyć psa podawania łapy?

Każ psu usiąść. Możesz usiąść naprzeciwko niego. Pokaż mu, że masz w dłoni smakołyk i zamknij dłoń w pięść. Wyciągnij ją przed siebie, w kierunku pupila. Pies, chcąc dostać się do smakołyka, z pewnością spróbuje pomóc sobie łapką — wtedy wydaj komendę (np. „daj łapę”) i otwórz dłoń, nagradzając psa smakołykiem. Po kilku próbach zrezygnuj z ukrywania smakołyka w dłoni, wykonuj sam gest wyciągniętej dłoni, na który pies ma odpowiadać podaniem łapy. Zwróć uwagę, że pies prawdopodobnie chętniej będzie podawał Ci prawą lub lewą łapę. Podobnie jak ludzie, psy mają preferencję strony, tzn. mogą być „prawołapne” lub „lewołapne”.

A może szkolenie?

Jeśli masz ochotę szkolić psa na bardziej zaawansowanym poziomie, możesz rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie samodzielnie lub zapisać się z psem do szkoleniowca. Zwróć uwagę na to, jakimi metodami pracuje dana osoba — czy odpowiada Ci jej podejście? Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, nie wahaj się zabrać psa z tego miejsca. Zwróć uwagę, czy metody szkoleniowe trenera nie opierają się na wzbudzaniu w psie lęku, na (dawno obalonej) teorii dominacji lub krzyku i karach. Dobry szkoleniowiec pokaże Ci, jak pracować z psem w sposób pozytywny — i umożliwi Wam szybsze osiąganie pozytywnych efektów. 

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Polecam
2024-04-03
ok
pixel