Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odchudzić psa? Konkretne porady

2021-09-24
Jak odchudzić psa? Konkretne porady
pies dalmatynczyk

Gdy bierzesz pod swój dach czworonożnego przyjaciela, stajesz się odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo, kondycję i ogólny stan zdrowia. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą mieć problemy z dodatkowymi kilogramami, i wbrew pozorom nie jest to rzadkie zjawisko. Coraz więcej psów cierpi z powodu nadwagi, a nawet otyłości. W trosce o swojego pupila dbaj o to, aby nie doprowadzić do takiej sytuacji – w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli problem jednak się pojawi, działaj natychmiast. Podpowiadamy, jak odchudzić psa.

Odchudzanie psa – jakie są konsekwencje otyłości?

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak odchudzić psa, wyjaśniamy, dlaczego jest to takie ważne. Przede wszystkim, pupil, który cierpi na otyłość, będzie zmagał się z licznymi dolegliwościami. Mogą to być między innymi choroby kości i stawów, choroby układu krążenia, trudności z oddychaniem, nadciśnienie tętnicze krwi, nietrzymanie moczu oraz duszność wysiłkowa, objawiająca się szybkim męczeniem.

Czynniki sprzyjające otyłości u psów

Zastanawiasz się, co przyczynia się do otyłości czworonogów? Jak to jest, że waga niektórych psów przez większość ich życia jest prawidłowa, a inne pupile już od pierwszych lat życia zmagają się z nadprogramowymi kilogramami? Oto najważniejsze czynniki, które sprzyjają nadwadze lub otyłości psów.

Wiek psa

Wiek stanowi jeden z głównych czynników sprzyjających występowaniu otyłości u psów. W momencie, gdy zwierzę zaczyna się starzeć, zmianie ulega tempo jego metabolizmu. Co więcej, zmniejsza się wtedy też jego masa mięśniowa. Przez to zmianie ulega także jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Wielu właścicieli nie zmienia jednak swoim zwierzętom karmy na starość, co przyczynia się do ich tycia. Jak zatem odchudzić takiego psa? Przede wszystkim zmień mu jedzenie. Pamiętaj też, że wraz z wiekiem czworonogi stają się również mniej aktywne fizycznie.

Kastracja lub sterylizacja

Kastracja lub sterylizacja także mogą przyczynić się do nadwagi lub otyłości u zwierząt. Spadek poziomu hormonów płciowych przyczynia się do zmniejszenia się tempa metabolizmu. Zwiększa on również apetyt u psów. Po kastracji albo sterylizacji swojego czworonoga powinieneś zadbać o zmianę jego dotychczasowej diety. Zwróć uwagę na to, żeby dostosować kaloryczność nowej karmy dla psa do mniejszego zapotrzebowania energetycznego psa. Psy po kastracji lub sterylizacji rozleniwiają się, dlatego też warto zachęcać je do dodatkowego ruchu.

Rasa psa

Czy wiesz o tym, że niektóre rasy psów są bardziej podatne na dodatkowe kilogramy? To między innymi jamniki, teriery szkockie, west highland white terier, beagle, cocker spaniele, labradory, owczarki szetlandzkie czy basset hound. Właściciele wymienionych ras psów powinni zwrócić szczególną uwagę na sposób żywienia swojego pupila, jak również ilość jego aktywności fizycznej. Ważne, żeby unikali oni przekarmiania psa, a także podawania mu zbyt często wysokokalorycznych przekąsek. Regularnie powinni także kontrolować wagę swojego psa, żeby nie dopuścić do jego nadwagi, a tym bardziej otyłości.

Jak odchudzić psa? Skuteczne zasady żywieniowe

Aby odchudzanie psa się powiodło, musisz wprowadzić trwałe zmiany w jego diecie i codziennym ruchu. Specjaliści jednogłośnie sądzą, że proces odchudzania musi się zacząć od właściciela. To Ty decydujesz, co ląduje w misce psa, a od tego, jakie jedzenie mu podasz, zależy jego zdrowie.

Trzy ważne nawyki pomagające odchudzić psa

Jeśli zauważysz, że Twój przyjaciel ostatnio zrobił się cięższy, a waga niestety to potwierdza, nie zwlekaj. W pierwszej kolejności ustal, czy nie jest to efektem choroby. U psów występuje kilka jednostek chorobowych, które wpływają na ich wagę np.: nieprawidłowe działanie podwzgórza lub nadnerczy (tzw. zespół Cushinga). W weryfikacji powyższego pomoże tylko weterynarz. Jeśli już wykluczysz choroby, zwróć uwagę na to, co Twój pupil spożywa i w jakich porcjach oraz ile ma ruchu. Możesz zastosować się do poniższych zasad, jeśli masz wątpliwości, jak odchudzić psa.

Określ liczbę spożywanych przez psa kalorii

W skutecznym procesie odchudzania psa punktem wyjścia jest określenie liczby obecnie spożywanych przez niego kalorii. Odżywianie na diecie powinno stanowić 70-80% wartości energetycznej tego, co Twój pupil jadał do tej pory.

Zastosuj dietę odchudzającą

Jest kilka sposobów żywienia psa na diecie. Możesz samodzielnie troszczyć się o jego menu, przygotowując odpowiednio zbilansowane posiłki, lecz równie dobrze możesz podawać mu gotową karmę. Na rynku jest wiele karm odchudzających i tylko takie powinny Cię interesować. Mają one mniejszą kaloryczność, ale nadal dostarczają niezbędnych składników odżywczych oraz witamin.

Aktywnie spędzaj czas ze swoim psem

W procesie odchudzania ruch odgrywa równie ważną rolę, co odżywianie. Zatroszcz się więc o codzienną aktywność zwierzaka. Zabieraj go na spacery, zachęcaj do zabawy i ruchu.

Jak odchudzić psa, czyli zmiana przyzwyczajeń właściciela

Dowiedziałeś się już, jak odchudzić psa, ale nie zapominaj, że kluczem do sukcesu w odchudzaniu czworonoga jesteś Ty – jego właściciel. Zastąp kaloryczne przekąski lżejszymi i zrezygnuj z dokarmiania psa resztkami ze stołu. W końcu przywyknie i nie będzie prosił o smakołyk. Po zakończeniu odchudzania utrzymuj wprowadzone zmiany. Będziesz wtedy dłużej cieszyć się obecnością pupila w swoim życiu.

Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 106 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-22
Czas oczekiwania na przesyłkę 5/5 Towar 5/5 Polecam
2024-03-07
Bardzo szybko dotarła trawka Benek Dziękuję.
pixel