Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa? Skuteczne sposoby
Wypadanie sierści w przypadku psów może mieć różny charakter, również naturalny. Sierść często podlega regularnej wymianie, zazwyczaj na wiosnę i jesień. Jednak u psów domowych proces ten bywa mocno zaburzony. Stare włosy są wypychane przez nowe, które są lepiej przystosowane do danych warunków temperaturowych. To zjawisko zupełnie naturalne, regulowane przez tarczycę i przysadkę mózgową zwierzaka.
Mowa w tym przypadku o linieniu. Nie trzeba się tym martwić. Nie jest to nic niepokojącego. Oczywiście w tym czasie po swoim psie trzeba o wiele częściej sprzątać. Ogromne znaczenie ma również pielęgnacja, a więc regularne wyczesywanie starych włosów i rozczesywanie nowych. Poza tym pies gubi sierść także wówczas, gdy zrzuca swoją szczenięcą szatę na rzecz szaty dorosłej. To zjawisko jednorazowe i w 100% naturalne. Zazwyczaj ma miejsce przed ukończeniem przez czworonoga pierwszego roku życia.
Linienie – jak ograniczyć wypadanie sierści u psa?
Niestety linienie jest procesem, którego nie da się wyeliminować. Można jednak ograniczyć jego skutki. W jaki sposób należy działać? Przede wszystkim trzeba regularnie pielęgnować sierść. Samo rozczesywanie kołtunów to zdecydowanie za mało. O wiele istotniejsze jest wyczesywanie spodniej warstwy – podszerstka. To właśnie on odpowiada w dużej mierze za linienie zwierzaka. Warto w tym przypadku sięgnąć po specjalne akcesoria np. furminatory. Pozwalają one na doprowadzenie podszerstka do porządku i nie naruszają włosa okrywowego. Tego typu produktów nie należy jednak stosować u psów, które podszerstka nie mają. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistą.
Nadmierne wypadanie sierści – jak sobie z tym radzić?
Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa? Warto się tutaj zastanowić, co w ogóle oznacza nadmierne wypadanie sierści. W przypadku każdej rasy jest to coś zupełnie innego. Niektóre rasy linieją bardzo mocno np. owczarek niemiecki długowłosy. Inne z kolei włosia nie tracą niemal w ogóle, nie licząc jednorazowej wymiany w okresie szczenięcym. Są to głównie terriery, niewielkie yorki, polskie owczarki nizinne i duże charty afgańskie. To właściciel powinien znać swojego psa na tyle, aby móc zaobserwować problem nadmiernego wypadania sierści.
Choroby skóry psa a nadmierne wypadanie sierści
Gdy pies się drapie i wypada mu w dużej ilości sierść, nie oznacza to oczywiście niczego dobrego. Powodem mogą być różne choroby skóry. Często wypadanie sierści to objaw groźnych schorzeń o różnorodnych przyczynach. Stany zapalne skóry spowodowane uczuleniem czy uszkodzeniami mechanicznymi mogą skończyć się nadmiernym wypadaniem sierści. Wówczas zwierzę gubi sierść, a niekiedy ją nawet wydrapuje. W miejscu tym tworzyć się mogą bolesne rany i strupy. To oczywiście utrudnia proces odrastania włosów. Powstawać mogą mało estetyczne wyłysienia.
Zdarza się, że wypadanie sierści u psa jest wynikiem zapalenia mieszków włosowych. Innymi chorobami skóry, o których warto wspomnieć, są schorzenia powodowane przez pasożyty np. świerzbowce. Dość popularna jest także choroba zwana nużycą. Zawsze niestandardowe wypadanie włosów u psa należy skonsultować z weterynarzem. To on musi postawić diagnozę i wybrać metodę leczenia. Bez tego trudno myśleć, jak ograniczyć wypadanie sierści u psa.
Jakie witaminy na sierść podawać swojemu psu?
Jak ograniczyć wypadanie sierści u psa? Czasem okazuje się, że problem wynika ze stosowania nieodpowiedniej, zbyt ubogiej diety. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być kiepskie warunki bytowe czy niska ekspozycja na promieniowanie słoneczne. Czasem swojemu pupilowi warto podawać specjalne witaminy na sierść osłabioną i wypadającą. Preparaty zawierają zazwyczaj biotynę odpowiadająca za kondycję włosy, pazurów i skóry oraz witaminę A. Ich skład uzupełniają poza tym cenne kwasy tłuszczowe. Psu warto podawać m.in. wątróbkę, która zawiera naturalnie sporo witamin.
Jak skutecznie ograniczyć wypadanie sierści u psa?
Jak już wspomniano wyżej, w okresie linienia bardzo istotne jest usuwanie martwych włosów, zanim te same wypadną. Zwierzaka trzeba więc szczotkować nawet codziennie. Warto przy tym postawić na szczotkę odpowiednią do rodzaju sierści czy wielkości psa. Drugim ważnym elementem jest suplementacja, głównie w okresie wzmożonego wypadania sierści. Na rynku na szczęście nie brakuje odpowiednich preparatów witaminowych. Dzięki nim wymiana włosa następuje szybciej, a skóra staje się zdrowsza.
Warto też zwrócić uwagę na suchą karmę dla psów z problemami skórnymi. Można je serwować czworonogowi sezonowo lub przez cały czas. W okresie linienie dobrze jest zainwestować w szampon ograniczający wypadanie włosów i odżywkę wzmacniającą sierść. Nie można także zapominać o regularnej profilaktyce przeciwpchelnej. Wszystkie te elementy są bardzo istotne dla zachowania sierści czworonoga w odpowiedniej formie. Dlatego nie można pomijać żadnego z nich.