Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pomóc naszemu pupilowi przetrwać upał

2020-08-07
Jak pomóc naszemu pupilowi przetrwać upał
jak pomoc naszemu pupilowi przetrwac upal

Większość gatunków zwierząt, które posiadamy w domach ma gruczoły potowe na bardzo małej powierzchni ciała (u psów i kotów zlokalizowane są one na poduszkach łap), bądź nie ma ich wcale – są to np. króliki, szczury i myszy. W związku z tym w trakcie trwania wysokich temperatur są niezwykle narażone na hipertermię. Psy radzą sobie z upałem dysząc, dzięki czemu schładzają swój organizm. U kotów czynnikiem odpowiedzialnym za obniżenie temperatury organizmu jest ślina. Poprzez lizanie sierści i odparowywanie śliny z jej powierzchni uwalniają się od nadmiaru ciepła. U królików kluczowym mechanizmem odpowiedzialnym za termoregulację są uszy, przez które w trakcie upałów przepływa bardzo dużo krwi. U myszy i szczurów tą samą funkcje pełni ogon.

U zwierząt, tak samo jak i u ludzi, występują grupy osobników bardziej narażone na wysokie ryzyko stresu cieplnego. Są to:

 • Rasy brachycefaliczne, czyli te o płaskich mordkach takie jak mopsy czy persy ,ze względu na ograniczone możliwości ziajania wynikające z budowy pyszczka.
 • Zwierzęta starsze oraz te z nadwagą.
 • Z chorobami serca czy płuc.
 • Z gęstą i ciemną sierścią.

Na poparzenia słoneczne narażone są natomiast rasy bezwłose lub te z białą sierścią.

Niestety w trakcie gorących dni nawet to co zwierzaki dostały w pakiecie od matki natury może okazać się zawodne. I wtedy na pomoc ruszamy MY!

Pamiętajmy, by przede wszystkim zapewnić stały dostęp do świeżej i chłodnej wody. Niektórzy lekarze weterynarii polecają podawanie wody mineralnej niegazowanej, która ma zapewnić mniejszą stratę minerałów w trakcie intensywnego ziania. Istnieje też spora ilość porad, w jaki sposób możemy pomóc naszym futrzanym przyjaciołom w trakcie upałów:

 • Staraj się ograniczyć spacery z psem do wczesnych godzin porannych oraz późnych popołudniowych, kiedy to temperatura jest najniższa. Unikajmy też spacerów po burzy gdy jest parno.
 • Nie krępuj się przycinać dłuższej sierści, ale nigdy nie gol swojego psa: warstwy sierści chronią je przed przegrzaniem i poparzeniem słonecznym. Częstsze niż zazwyczaj szczotkowanie kotów bądź królików może zapobiec problemom spowodowanym przez nadmierne ciepło.
 • Koty są cwane, gdy chodzi o wygodę będą szukać miejsc takich jak wanna lub umywalka, ponieważ często pozostają one chłodne, nawet gdy na zewnątrz jest upalnie. Dlatego staraj się pozostawiać otwarte drzwi do tych pomieszczeń jeśli to możliwe.
 • Jeśli jest naprawdę gorąco, rozważ zatrzymanie wychodzącego kota w domu w trakcie trwania najwyższych temperatur.
 • W pomieszczeniu gdzie przebywa zwierzę ustaw wiatrak, pamiętaj jednak o tym by nie wiał on bezpośrednio na nie.
 • Do miski z wodą wrzuć parę kostek lodu , chłodna woda może zachęcić pupila do picia i zapobiec odwodnieniu. Danie kotu kostki lodu do zabawy również będzie dobrym pomysłem.
 • Do klatki w której przebywa królik, szczur czy mysz włóż zamrożoną butelkę z wodą (trzymaj w zamrażarce dodatkową sztukę na wymianę), aby zwierzę mogło położyć się w jej pobliżu.
 • Używaj mokrych ręczników by schłodzić psa lub kota. Pamiętaj tez o chłodnych okładach stosując je na uszach królików.
 • Jeśli mamy miejsce zorganizujmy naszemu psu basen z chłodną wodą.
 • Unikajmy zabudowanych i źle dobranych kagańców. Świetnym rozwiązaniem jest kaganiec fizjologiczny.
 • Uformujmy z mokrej, dobrej jakości karmy małe kulki i wsadźmy je na parę godzin do zamrażarki. Po wyjęciu podajmy zwierzakowi. Będą idealna chłodną przekąską.
 • Branża zoologiczna oferuje w tym momencie wiele artykułów pomagających przetrwać naszym przyjaciołom upał. Są to m.in. maty bądź kamizelki chłodzące czy gryzaki nadające się do zamrożenia. Mamy nadzieję że te kilka porad pozwoli nie tylko Wam, ale przede wszystkim Waszym zwierzakom cieszyć się długimi letnimi dniami.

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Bogaty asortyment, szybka dostawam
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
pixel