Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozróżnić płeć chomika? Jak rozmnażają się te gryzonie?

2022-12-28
Jak rozróżnić płeć chomika? Jak rozmnażają się te gryzonie?
Jak rozróżnić płeć chomika
Jak rozróżnić płeć chomika? Okazuje się, że wcale nie musi być to zadanie trudne. Trzeba jednak wiedzieć, jakich cech szukać. Zazwyczaj płeć sprawdza się u osobników dojrzałych w wieku 7-8 tygodni. O czym należy w tym przypadku pamiętać?

Jak rozróżnić płeć chomika? Jak odróżnić samicę od samca?

Początkujący hodowcy często mają problem z rozpoznaniem płci chomików. Tymczasem jest to bardzo ważne, bo w razie błędu szybko można zostać właścicielem nie kilku, ale kilkunastu osobników. Zwierzaki te szybko dojrzewają i błyskawicznie się rozmnażają. Samice dojrzałość płciową osiągają w 5-6 tygodniu życia. Jeden miot liczyć może nawet i 12 młodych. Dlatego już na samym początku trzeba oddzielić samce od samic.

Jak łatwo sprawdzić płeć chomika?

Zatem jak rozróżnić płeć chomika? W przypadku młodych zwierząt jest to trudne, ale możliwe do zrobienia. Jednak sprawa jest prostsza, gdy chomiki są już dojrzałe płciowo. Zwierzaka należy delikatnie obrócić na grzbiet, a następnie przyjrzeć się dolnej części jego brzucha. Powinny się tam znajdować dwa punktu. Pierwszy – położony niżej między tylnymi łapkami to odbyt. Wyżej znajdują się narządy rodne – tzw. spodek. Płeć można określić m.in. po odległości spodka od odbytu. U samic jest ona mniejsza niż u samców.

Samiec i samica chomika – różnice w budowie

Okazuje się, że płeć chomika można też określić na podstawie innych cech w budowie ciała. Chomiki syryjskie i chińskie mają po obu stronach odbytu wyraźnie zarysowane jądra. Samce, gdy dorosną mają też nieco wydłużony tułów. Samice są nieco okrąglejsze. Chomik dżungarski ma na brzuchu gruczoł zapachowy. W momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej gruczoł ten zaczyna wydzielać brunatną wydzielinę, która barwi jego sierść.

Czy samce i samice chomików mogą żyć razem?

Nie wszyscy wiedzą o tym, że chomiki to zwierzęta, które z natury są samotnikami. W stada łączą się jedynie w okresie rozrodczym. Później osobniki znowu wracają na swoje terytoria. Gryzonie te mają zresztą silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Często prowadzą intensywne walki z innymi zwierzętami, które trafią na ich teren. Podobnie jest w przypadku chomików hodowanych w domach, co wiele osób może zaskoczyć. Klatka dla chomika stanowi jego terytorium. Dojrzały płciowo samiec nie będzie więc tolerował w niej intruza. Instynkt ten wyjątkowo silny jest u samców, ale wcale nie wiadomo, czy samice będą ze sobą żyć w zgodzie. Dlatego chomiki dobrze jest od siebie oddzielić. Każdy powinien mieć swoją własną klatkę. Tak będzie najbezpieczniej.

Rozmnażanie chomików – co warto na ten temat wiedzieć?

Przed podjęciem decyzji o hodowli chomików, trzeba kilka kwestii naprawdę dobrze przemyśleć. Pierwsze pytanie brzmi – co będzie z młodymi osobnikami? Mioty chomików są spore. Dlatego trudno jest zaopiekować się wszystkimi gryzoniami. Rozmnażanie zwierząt jest zawsze dużą odpowiedzialnością. Jeśli więc nie ma gotowego planu działania, lepiej nauczyć się rozpoznawać płeć chomików i umieszczać je w osobnych klatkach. Trzeba też wiedzieć, jak i kiedy łączyć ze sobą chomiki w celu ich rozmnażania. Samice są gotowe do rozrodu już w 6. tygodniu życia. Jednak tak młodych osobników zazwyczaj się nie rozmnaża. Są one jeszcze zbyt małe. Lepiej poczekać do ukończenia 3. miesiąca życia. Wtedy gryzonie są już w pełni rozwinięte. Kolejną istotną kwestią jest rozpoznanie u samicy rui. Można to sprawdzić dość łatwo, a mianowicie umieszczając w klatce samca samicę. Nigdy nie należy robić odwrotnie. Najlepszą porą jest wieczór, bo wtedy chomiki są najbardziej aktywne. Jeśli samiec zbliży się do samicy, a ta zacznie go atakować, to sygnał, że jeszcze nie jest gotowa na pokrycie. Wtedy trzeba ją szybko przenieść do swojej klatki. Jednak, gdy wszystko jest w porządku, kopulacja powinna rozpocząć się już po kilku minutach. Potem zwierzęta trzeba oddzielić, bo niekiedy po wszystkim samica atakuje samca.

Czy hodowla chomików jest trudna?

Chomiki to niewielkie rozmiarowo gryzonie, które świetnie nadają się do domowej hodowli. Nie sprawiają na co dzień zbyt wielu problemów. Szybko przyzwyczajają się do nowego miejsca i nowych właścicieli. Można je też dość łatwo oswoić. Kilka dni wystarczy, aby zwierzak przyzwyczaił się do swojego opiekuna. Z drugiej strony chomiki nie wymagają nieustannej obecności człowieka. Dlatego można je na wiele godzin zostawiać same.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Dobrze zorganizowany sklep: szybką realizacja zamówienia,a Benek rzeczywiście jest super. Dziękuję i polecam znajomym.
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
pixel