Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak widzi chomik?

2022-05-18
Jak widzi chomik?
Jak widzi chomik

Chomik, podobnie jak pozostałe ssaki, posługuje się pięcioma zmysłami: słuchu, wzroku, węchu, dotyku i smaku. Zastanawiasz się, który z nich ma największe znaczenie dla tego zwierzęcia i jak widzi Twój pupil? W naszym artykule przybliżymy Ci to niezwykłe stworzenie, aby ułatwić nad nim opiekę.

Dlaczego warto wiedzieć, jak widzi chomik?

Chomiki to niewielkie, inteligentne zwierzęta, które cenią sobie towarzystwo człowieka. Z reguły są łagodne i łatwo je oswoić. W dzień najczęściej śpią schowane w swojej kryjówce, a największą aktywność wykazują po zmroku – wówczas wyruszają na poszukiwanie pożywienia.

Jeśli decydujesz się przyjąć chomika pod swój dach, powinieneś wiedzieć, w jaki sposób postrzega świat. Dzięki temu będziesz mógł mu zapewnić dobrą opiekę, która jest gwarancją jego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jak widzi chomik?

Chomiki mają duże, wypukłe oczy, które znacznie różnią się budową od ludzkich. Znajduje się w nich wiele światłoczułych pręcików odpowiedzialnych za widzenie w ciemności. Odbierają światło, które jest znacznie mniej intensywne od dziennego. Wynika to z nocnego trybu życia zwierzęcia. Chomiki widzą lepiej po zmroku niż w dzień, ale wciąż niezbyt wyraźnie. Ponadto nie rozpoznają wielu kolorów. Rozróżniają jedynie barwę zieloną, niebieską oraz pasmo ultrafioletowe. Mają szeroki zakres widzenia, bo aż 110 stopni i są dalekowidzami.

Jakie znaczenie ma wzrok chomika w jego pielęgnacji?

Chomiki mają słaby wzrok, więc nie polegają na swoich oczach. Rozróżniają jedynie kontury i nie rozpoznają Cię po wyglądzie. Co więcej, nie widzą dobrze odległości, więc musisz dbać o ich bezpieczeństwo, bo mogą przez przypadek spaść z sofy czy blatu stołu.

Opiekując się chomikiem, przede wszystkim zwróć uwagę na budowę oczu. Skierowane są ku górze, aby zwierzę mogło szybko dostrzec zagrożenie. Jeśli nie chcesz narażać swojego pupila na stres, postaw klatkę nieco wyżej, aby się nad nią nie nachylać.

Umieść ją w takim miejscu, w którym światło zmienia się o stałych porach. Dzięki temu zwierzę bez przeszkód ustali swój rytm dobowy. Jeśli będziesz gasić światło o różnych porach, chomik nie będzie w stanie poprawnie ustalić codziennej rutyny.

Jak chomik „widzi” swojego właściciela?

Zmysł wzroku u chomika jest słabo rozwinięty, więc natura wyposażyła go w doskonały węch i słuch. Ponadto ma włosy czuciowe, które wspomagają go podczas nocnego żerowania.

Węch u chomika

Ten zmysł jest świetnie rozwinięty. Za jego pomocą zwierzę lokalizuje i rozróżnia pożywienie, a także innych przedstawicieli swojego gatunku. To nie wszystko. Również Ciebie rozpoznaje po zapachu. Pamiętaj zatem, że jeśli zmienisz mydło lub perfumy, Twój pupil może poczuć się zagrożony.

Słuch u chomika

Chomiki wyłapują najlżejsze szmery, a nawet rejestrują ultradźwięki. To wszystko za sprawą sterczących uszu i szerokich małżowin.

Dotyk u chomika

Chomiki kierują się także dotykiem. Mają wibrysy, które są niezwykle czułe. Za ich pomocą orientują się w terenie i wykorzystują je poniekąd jak człowiek zmysł wzroku.

Smak u chomika

Smak, podobnie jak wzrok, nie jest dobrze rozwinięty u tego zwierzęcia. Pozwala jedynie na wybór pokarmu, który nadaje się do spożycia. Chomiki nie czerpią przyjemności z jedzenia, a smak bezpośrednio powiązany jest z węchem.

Choroby oczu u chomika

Zmysł wzroku nie jest dla chomika najważniejszy. Niestety jego oczy są bardzo wrażliwe, więc mogą być narażone na liczne choroby. Najczęściej problemy objawiają się:

– zaczerwienieniem spojówek,

– wydzieliną ropną,

– mrużeniem oczu,

– przecieraniem powiek,

– uwypukleniem oka poza oczodół,

– asymetrią oczu.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych symptomów, nie zwlekaj i udaj się ze swoim pupilem do weterynarza. W niektórych przypadkach będzie konieczne podanie antybiotyku i wdrożenie właściwego leczenia. Delikatne oczy zwierzęcia narażone są głównie na:

– infekcje bakteryjne,

– zapalenie spojówek,

– wytrzeszcz,

– wrzody oczu.

Zastanawiasz się jak ich uniknąć?

Jak zapobiegać chorobom oczu u chomika?

Chomiki są stosunkowo łatwe w hodowli. Musisz jednak pamiętać, że podobnie jak pozostałe zwierzęta domowe, wymagają zapewnienia właściwych warunków do życia.

Oczy Twojego pupila są wyjątkowo podatne na urazy i infekcje, dlatego przede wszystkim zadbaj o właściwy dobór ściółki. Ostra lub nadmiernie pyląca może negatywnie wpływać na jego zdrowie. Pamiętaj także o zachowaniu higieny w klatce – czyść ją regularnie, aby zapewnić swojemu pupilowi maksymalny komfort.

Nie zapominaj również o delikatnym traktowaniu tego stworzenia. Jest niewielkie i wrażliwe, więc nieostrożne ściśnięcie może mieć dla niego bardzo poważne konsekwencje. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, zabierz swojego chomika do weterynarza, który wdroży właściwe leczenie.

Pamiętaj również o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni do życia dla swojego pupila. Zaopatrz się w dużą klatkę i umieść w niej domek, kołowrotek, poidełko, miseczkę oraz sieć tuneli. Dzięki temu chomik będzie mógł oddać się ulubionym aktywnościom i zachowa zdrowie i dobre samopoczucie przez długi czas.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Dobrze zorganizowany sklep: szybką realizacja zamówienia,a Benek rzeczywiście jest super. Dziękuję i polecam znajomym.
2024-04-05
Bogaty asortyment, szybka dostawam
pixel