Dobre witaminy dla psa – czyli jakie?
Dieta zwierzaka musi być dobrze zbilansowana. Pies powinien codziennie dostawać odpowiednią dawkę witamin oraz składników odżywczych. W praktyce jedzenie odgrywa ogromną rolę, jeśli mowa o funkcjonowaniu organizmu czworonoga. Jeśli karma ma dobry skład, zwierzę rzadko choruje. Psu potrzebne są przede wszystkim witaminy z grup B rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K. Znaleźć je można również w dobrej jakości przekąskach dla psów.
Jakie witaminy dla psa wybrać?
Jak znaleźć na rynku dobre witaminy dla psa? Na pewno trzeba na samym początku zastanowić się nad rzeczywistymi potrzebami czworonoga. Zwierzę potrzebuje na pewno sporej dawki witaminy A, która wpływa na kondycję skóry i sierści, a przy okazji wzmacnia wzrok. Niedobór witaminy A powodować może np. kurzą ślepotę czy nadmierne wypadanie sierści. Duże znaczenie mają także witaminy z grupy B np. ryboflawina czy tiamina. Zwiększają one poziom energii i wpływają pozytywnie na układ nerwowy. Witamina E wzmacnia odporność i skutecznie spowalnia procesy starzenia się organizmu. Z kolei witamina C pobudza syntezę kolagenu.
Dobre witaminy dla psa powinny także zawierać mangan. Pierwiastek ten wspomaga proces produkcji białek. Istotna jest poza tym L-karnityna, która przenosi kwasy tłuszczowe do mitochondriów. Glukozamina to z kolei substancja wchodząca w skład suplementów na stawy. Poprawia ogólne funkcjonowanie chrząstki.
Witaminy dla zwierząt są sprzedawane nie tylko w formie tabletek, ale i płynów. Kapsułki to rozwiązanie popularniejsze. Można je podawać samodzielnie lub razem z karmą. Sprawdza się to w przypadku małych psów. Witaminy płynne są często podawane przy pomocy strzykawki. Warto wybierać produkty w butelkach zabezpieczonych przed działaniem promieniowania ultrafioletowego.
Kiedy należy psu podawać witaminy?
Czy psom rzeczywiście należy podawać witaminy? Nie jest to sprawa prosta. Jeśli zwierzę codziennie spożywa dobrej jakości karmę, często nie ma sensu zakup dodatkowych preparatów witaminowych. Jednak, gdy pies jest osłabiony, a jego sierść traci blask, suplementacja może być konieczna. Na samym początku warto wybrać się oczywiście do weterynarza, aby wykonać odpowiednie badania. Dopiero potem można zakupić dobre witaminy dla psa. Należy je podawać np. szczeniakom, gdy czworonóg intensywnie rośnie. W tym czasie ewentualne niedobory mogą wpłynąć negatywnie na jego ogólne zdrowie. Witaminy daje się także psom starszym czy ciężarnym sukom.
Jak duże zapotrzebowanie na witaminy ma pies?
Okazuje się, że zapotrzebowanie na witaminy nie jest u wszystkich psów takie samo. Sporo zależy od wieku zwierzęcia, jego wielkości, rasy, aktywności fizycznej czy problemów zdrowotnych. Inne potrzeby ma szczeniak, a inne pies dorosły czy senior. Duże znaczenie ma ponadto pora roku oraz to, czy pies przechodzi rekonwalescencję po chorobie lub wypadku. Z tego powodu po dobre witaminy dla psa należy kupić dopiero po konsultacji z weterynarzem. Czasem, gdy są w organizmie czworonoga pewne niedobory witamin, wcale nie ma konieczności ich suplementacji. Niekiedy wystarczy zmienić karmę na inną lub zainwestować w specjalne gryzaki naturalne.
O czym jeszcze pamiętać, podając psu witaminy?
Czasem podawanie psu dodatkowych suplementów diety jest konieczne. Należy w tym przypadku bezwzględnie stosować się do dawek zalecanych przez weterynarza czy producenta preparatu. Unikać trzeba produktów, które nie są sprawdzone. Podczas zakupów nie można kierować się jedynie reklamami.
Oprócz tego należy uważnie obserwować swojego pupila. Oczywiście rezultaty stosowania witamin nie są widoczne od razu, ale już po kilku dniach powinny być zauważalne pierwsze efekty. Z suplementami nigdy nie można przesadzać. Jeśli były one podawane np. w związku z rekonwalescencją po chorobie, należy przestać je podawać, gdy zwierzę powróci do formy. Przedawkowanie witamin również może być bardzo niebezpieczne.