Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wychować szczeniaka? Praktyczne wskazówki

2021-09-24
Jak wychować szczeniaka? Praktyczne wskazówki
tresura wychowanie psa szczeniaka

Prawie każdy będąc dzieckiem, marzył o posiadaniu jakiegoś pupila. Często też spotykał się z odmową rodziców, gdy podzielił się tym pragnieniem. Chomiki, króliki, żółwie czy inne małe zwierzątka nie wymagają szkolenia i nauki czystości. Ich przestrzeń ograniczona jest do akwarium lub klatki, a utrzymanie w nich porządku nie sprawia kłopotu. Inaczej wygląda opieka nad pieskiem. Jeśli myślisz, że wychowanie psa to łatwe zadanie – mylisz się. Podpowiemy, jak wychować szczeniaka, nauczyć go czystości i wychodzenia psa na smyczy.

Jak wychować szczeniaka? Cztery nadrzędne zasady

Gdy podejmiesz decyzję o przyjęciu do swojego domu i serca pieska, musisz być świadomy tego, że wychowanie czworonoga wymaga pracy i choć odrobiny wiedzy. Szczeniaki, podobnie jak inne stworzenia, mają swój charakter i temperament – niezależnie od tego, czy jest to mały york, czy duży owczarek niemiecki. Dlatego wymagają szkolenia. Wychowanie pupila powinieneś rozpocząć wcześnie, bo już od 3 tygodnia życia. Pozwoli Ci to skutecznie wykształcić u psiaka pewne oczekiwane przez Ciebie zachowania, a także uodpornić go na sytuacje stresowe.

O czym musisz pamiętać przy wychowywaniu psa?

Nie wiesz, jak wychować psa? Przede wszystkim musisz pamiętać, że nie liczy się tylko Twoje zadowolenie, lecz także jego szczęście. Przestrzegaj poniższych punktów, a na pewno to osiągniesz.

Socjalizacja

Podstawa to socjalizacja. Co kryje się pod tym pojęciem? Przede wszystkim psiaka trzeba oswajać z różnymi bodźcami. Jednymi z nich są dźwięki. Zwierzak powinien być zaznajomiony z różnymi odgłosami, których będzie doświadczał wychodząc z Tobą na spacer.

Stabilność

Kolejny ważny punkt to wprowadzenie zasad do Waszego wspólnego życia. Pies, który wie, co mu wolno, a czego nie, jest mniej podatny na stres i bardziej ufa właścicielowi, a co najważniejsze – ma większe poczucie bezpieczeństwa.

Zaspokajanie potrzeb

Ostatni, ale nie najmniej ważny punkt w wychowaniu szczeniaka, to konieczność poznania i zaspokajania potrzeb pupila. Pamiętaj, że powinien on mieć możliwość poznawania świata na swój psi sposób. Potrzeba swobodnego węszenia to jedna z najważniejszych rzeczy, na które musisz pozwolić zwierzakowi, np. podczas codziennych spacerów. Nie można też zapomnieć o zabawie z pupilem.

Nauka czystości – jak wychować szczeniaka?

Jak wychować szczeniaka, żeby załatwiał swoje potrzeby na dworze, a nie gdzie popadnie? Nie jest to prosta nauka i wymaga cierpliwości. Pomocne mogą być maty, na które piesek uczy się załatwiać w domu, gdy jest jeszcze mały. Jak tylko trochę podrośnie, to możesz zabierać go ze sobą na spacery, aby jak najszybciej nauczył się załatwiać swoje potrzeby na zewnątrz. Nie możesz zapomnieć o nagradzaniu pupila za każdy sukces. Głośna pochwała utrwali w nim wszystkie dobre nawyki.

Jak nauczyć szczeniaka komend

Wiesz już, że w czasie wychowania szczeniaka istotne jest, żeby zapewnić mu stabilność, socjalizację, a także dbać o zaspokajanie jego potrzeb. Wychowując go, konieczne jest nauczenie go pewnych komend. Te najważniejsze to nauka siadania, leżenia, podawania łapy, podchodzenia do właściciela, chodzenia blisko niego, a także zostawania na miejscu. Nie można pominąć również polecenia „zostaw”. To dzięki zrozumieniu tych komend rozkoszny szczeniak wyrośnie na zrównoważonego psa. Szkolenie psa to także okazja do nawiązania z nim silnej więzi i pogłębienia Waszej relacji. Pupile, które są posłuszne, mają łatwiejsze i mniej stresujące życie. Nie są bowiem narażone na ciągłe pretensje właściciela, nie uciekają, nie gubią się i nie zjadają przypadkowych rzeczy. Psy należy zacząć wychowywać kiedy są jeszcze szczeniakami. W tym wieku są one najbardziej podatne na zdobywanie nowych umiejętności, a także po prostu chętne do nauki. Jak wychować szczeniaka? Oto kilka rzeczy, które mogą Ci się przydać!

Przekąski

Najskuteczniejszą metodą, żeby nauczyć psa wykonywania komend, jest nagradzanie go przysmakami. Zwierzę szybko zrozumie, że za posłuszne zachowanie zostanie nagrodzone. To najpopularniejsza i najskuteczniejsza metoda. Pamiętaj, żeby wybierać przekąski dla psa tylko wysokiej jakości. Kupisz je w większości sklepów zoologicznych – w tym w naszym.

Kliker

Szczeniaka można nauczyć wielu komend dzięki tak zwanemu klikerowi. To małe, plastikowe pudełko, które po naciśnięciu wydobywa z siebie podwójny dźwięk, będący charakterystycznym kliknięciem. Można je zakupić w większości sklepów zoologicznych. Jest to przydatny sprzęt, który wraz ze smakołykami jest często używany podczas nauki czworonogów nowych umiejętności. Jak używać klikera? Przygotuj smakołyki dla swojego psa. Podawaj mu po jednym, a dokładnie w momencie, gdy mu go dajesz, klikaj. Powtórz tę czynność kilka razy, aż zwierzę skojarzy kliknięcie z przysmakiem. Następnie przejdź do prostych komend, równocześnie klikając.

Pochwały

Są darmowe i skuteczne! Pamiętaj, że każdy, nawet pies, lubi, gdy docenia się go, gdy dobrze zrobi swoje zadanie. Nie szczędź więc pochwał swojemu pupilowi, gdy uda mu się poprawnie wykonać komendę!

Szkolenie, które pomoże Ci wychować szczeniaka

Czujesz, że mimo ogromnych chęci, nie radzisz sobie z wychowaniem swojego szczeniaka? Nie ma na co czekać, zapisz go na specjalne szkolenie dla psów! Dzięki pomocy specjalisty z pewnością uda Ci się właściwie wychować swojego pupila. Niewątpliwą zaletą tego typu kursów jest również fakt, że Twoje zwierzę będzie miało szansę przebywać w towarzystwie innych zwierząt, a dzięki temu nauczy się tolerować inne psy.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Przesyłka trochę słabo zapakowana
2024-04-05
Bogaty asortyment, szybka dostawam
pixel