Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zadbać o zwierzę prezentujące objawy niewydolności nerek?

2023-05-12
Jak zadbać o zwierzę prezentujące objawy niewydolności nerek?

Funkcje nerek u kotów i psów

Właściwie działające nerki są absolutnie kluczowym narządem. Nie tylko usuwają szkodliwe produkty przemiany materii z organizmu, ale również odtruwają go, oddziałują pozytywnie na ciśnienie krwi, układ hormonalny oraz odpowiednią filtrację. Nierzadko zdarza się, że wraz z wiekiem lub współistniejącymi chorobami, mogą jednak ulegać różnym schorzeniom. Wówczas wspomaganie pracy nerek staje się niezwykle istotne, gdyż zaniedbanie tego aspektu może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Kiedy stan nerek psa lub kota powinna nas zaniepokoić?

Jak wspomnieliśmy, zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą chorować na niewydolność nerek. Schorzenie to może przybrać przy tym formę ostrą lub przewlekłą. Ostra niewydolność nerek ma przebieg gwałtowny, a pogorszenie się kondycji pupila niemal natychmiast staje się widoczne dla jego opiekuna. Ten stan najczęściej mogą wywołać różnego rodzaju infekcje, urazy, stres, zatrucia szkodliwymi substancjami.

Przy odmianie przewlekłej, trudniej zauważyć od razu, że w organizmie zwierzęcia dzieje się coś złego. Często przewlekła niewydolność nerek przebiega bezobjawowo. Zwykle jest to związane z zaawansowanym wiekiem psa lub kota oraz innymi chorobami współistniejącymi.

Istnieją też rasy, które mają predyspozycje w kierunku nerkowych schorzeń. Szczególnie uwrażliwieni na tego typu choroby powinni być opiekunowie beagli, dobermanów, rottweilerów, golden retrieverów, bulterierów czy chow-chow i berneńskich psów pasterskich.

Przewlekła odmiana jest o tyle groźna, że kiedy objawy stają się widoczne, oznacza to, że nerki zwierzęcia zostały w dużym stopniu upośledzone, a stan naszego pupila jest poważny.

Wczesne wykrywanie problemów z nerkami u zwierząt

Niezwykle ważne jest stałe obserwowanie pupila i zwracanie uwagi na zachowania odbiegające od codziennej normy. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy podopieczny nie pije większej ilości wody niż zwykle. Czy nie zwiększyły się ilości wydalanego moczu lub, czy nie nastąpiło jego zatrzymanie? Częste oddawanie moczu można zaobserwować sprawdzając zawartość kociej kuwety lub obserwując psa na spacerze. Przy problemach z całkowitym oddawaniem moczu, można zaobserwować towarzyszące temu obrzęki jamy brzusznej.

Należy również zachować czujność, jeśli pies lub kot jest apatyczny, szybko się męczy, chudnie, męczą go wymioty i biegunka lub towarzyszy mu odmawianie jedzenia z powodu braku apetytu. W pierwszej kolejności apetyt może być wybiórczy i stopniowo przeradzać się w rezygnowanie z różnych rodzajów posiłków, nawet bogatych w cenne składniki odżywcze.

Naszą uwagę powinien zwrócić też nieprzyjemny zapach z pyska, owrzodzenia jamy ustnej oraz blade śluzówki. Pamiętajmy, że im wcześniej skonsultujemy się z lekarzem weterynarii, tym większa szansa na powodzenie leczenia.

Jak zyskać pewność, że nasz pupil boryka się z niewydolnością nerek?

Aby mieć pewność, że pies lub kot ma chore nerki, niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Diagnoza choroby nerek nie jest jednak skomplikowana. Poza wywiadem z opiekunem, o opinii medycznej zadecyduje szczegółowe badania krwi, moczu i USG nerek zwierzęcia.

Analiza moczu określa jego barwę, pH, ciężar właściwy i zawartość elementów niepożądanych takich jak białko, nabłonki czy bakterie. Te procedury pozwolą określić formę choroby oraz jej stopień zaawansowania.

Odpowiednie żywienie a leczenie niewydolności nerek u kotów i psów

Leczenie schorzeń związanych z nerkami zależy od momentu rozpoznania i stopnia zaawansowania choroby. Istotnym wsparciem leczenia farmakologicznego, które ma wpływ zarówno na przebieg samej terapii, jak i kondycję zwierzaka, jest odpowiednia karma. Czworonożni pacjenci z chorobami nerek powinni otrzymywać w pożywieniu łatwo przyswajalne białko. Ich dieta powinna być również smaczna z uwagi na zaburzenia apetytu.

Rozwiązaniem może być specjalna karma, która spełnia te wszystkie wymagania. Na szczęście niektórzy producenci opracowali już takie specjalistyczne menu, pomocne w przypadku niewydolności nerek.

Brit Veterinary Diet Renal

Karma weterynaryjna Brit Veterinary Diet Renal charakteryzuje się wysoką wartością energetyczną, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej wagi ciała i przeciwdziała nadmiernemu chudnięciu oraz zanikom mięśniowym, co może dotknąć zwierzęta wykazującym niechęć do jedzenia. Nie obciąża przy tym nerek, dzięki odpowiedniej ilości dobrze przyswajalnego białka wysokiej jakości.

Karma BVD Renal zawiera również kwasy Omega-3 o działaniu przeciwzapalnym w obrębie nerek oraz chitosan, który zmniejsza wchłanianie (szkodliwego w nadmiarze) fosforu. Niska zawartość fosforu jest istotna w diecie zwierzęcia, u którego czynność nerek jest zaburzona. Elektrolity i witaminy z grupy B pomagają uzupełnić braki w organizmie spowodowane występowaniem poliurii (zwiększeniem ilości oddawanego moczu).

W wyciszaniu ewentualnych dolegliwości gastrycznych, które często towarzyszą schorzeniom nerek, pomaga obecny w karmie cenny probiotyk Enterococus faecium. Wspiera on równowagę bakteryjną jelit i właściwe działanie układu pokarmowego.

Dodatkowo witaminy E, C oraz selen obecne w karmie BVD Renal wspierają układ odpornościowy i zapobiegają niedoborom składników mineralnych przy zachowanym niskim indeksie glikemicznym. Karma jest przy tym smaczna, oparta na formule bezzbożowej, która dodatkowo dba obniżenie ryzyka wystąpienia niepożądanej reakcji na pokarm. Zarówno w przypadku psów, jak i kotów dostępne są karmy suche oraz wilgotne.

Wiele mówi się o roli żywienia specjalistycznego w leczeniu. Zadbajmy o to, by nasi pupile otrzymywały odpowiednią dla swoich potrzeb karmę w trosce o sukces samej terapii oraz ich kondycję i samopoczucie. Dobry skład i różne warianty karmy (sucha lub wilgotna) są niezwykle pożądane w oferowaniu specjalistycznej diety.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Produkty zgodne z opisem, szybka wysyłka. Koszatniczki zadowolone :)
2024-03-28
bardzo szybka dostawa zgodnie z zamówienie
pixel