Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaprzyjaźnić kota z psem?

2023-10-11
Jak zaprzyjaźnić kota z psem?
Jak zaprzyjaźnić kota z psem

Żyją jak pies z kotem — mówi się o ludziach, którzy nie potrafią znaleźć wspólnego języka i wciąż się sprzeczają. Czy słynny konflikt psów i kotów to mit, czy rzeczywiście coś jest na rzeczy? Kilka faktów przemawia za raczej oziębłymi stosunkami tych dwóch gatunków. A jednak w wielu domach psy i koty znakomicie funkcjonują razem, a nawet zawierają międzygatunkowe przyjaźnie. Wiele zależy od ostrożnego, bezpiecznego zapoznania zwierząt oraz od zachowania opiekuna.

Dlaczego psy i koty się nie lubią?

Podstawowym powodem niechęci jest zupełnie inna mowa ciała, którą posługują się psy i koty — ich sygnały mogą być mylące dla drugiej strony. Przykładowo, u psów machanie ogonem zwykle oznacza radość i sympatię, a u kotów — rozdrażnienie. To powoduje problemy we wzajemnym rozumieniu sygnałów. Niektórzy badacze doszukują się nawet początków konfliktu pomiędzy gatunkami dziesiątki tysięcy lat wstecz — gdy ich dzicy przodkowie konkurowali o te same zasoby pożywienia.

Kolejnym powodem jest typowo psie zachowanie — gonienie kotów. Dla psa to znakomita zabawa i często instynktowny odruch, dla kotów — bardzo stresująca sytuacja. Jeśli kot ma negatywne doświadczenia, może obawiać się psów, a nawet reagować agresywnie w obronie własnej. Podobnie z psami — te, które zostały podrapane lub nawet zaatakowane przez kota, raczej nie będą darzyły sympatią mruczków i z obawy mogą zachowywać się agresywnie.

Trzeba jednak przyznać, że często powodem wzajemnej niechęci psów i kotów są… sami właściciele. Faworyzowanie jednego zwierzęcia, nieodpowiednia socjalizacja, dopuszczenie do niebezpiecznej sytuacji pomiędzy dwoma gatunkami — te zachowania niestety potrafią popsuć nawet najlepiej zapowiadającą się psio-kocią przyjaźń. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak uniknąć takich błędów.

Jak zaprzyjaźnić kota z psem?

Najprostsze rozwiązanie to oczywiście wprowadzenie do domu psa i kota — najlepiej szczenięcia i kociaka — równocześnie. Taka sytuacja rzadko się jednak zdarza. Jeśli w domu mieszka już dorosły pies albo kot, a Ty zamierzasz wprowadzić drugiego zwierzaka, dobrze to zorganizuj — planowanie i odpowiednie przygotowanie to Twoi sprzymierzeńcy.

Przyjaźń dobrze zaplanowana

Nie spiesz się — skompletuj wyprawkę dla nowego zwierzaka, ustaw nowe miski, legowisko i inne potrzebne przedmioty w wyznaczonych miejscach już kilka dni wcześniej. Niech Twój pupil przyzwyczai się do nowych rzeczy, zanim pojawi się nowe zwierzę. Upewnij się także, czy kot ma miejsca, w których może schronić się przed psem — np. półki lub parapety, na które może wskoczyć i pies go nie dosięgnie.

Kilka dni przed przyprowadzeniem nowego zwierzaka do domu, możesz zapoznać zwierzaki z ich wzajemnym zapachem, jeśli to możliwe. Przygotuj dwa kawałki materiału, jednym wytrzyj sierść psa, a drugim — sierść kota. Pokaż skrawki materiału (mogą to być również kocyki, ulubione zabawki zwierzaków itd.) z zapachem kota — psu, i odwrotnie. Dzięki temu będą mogły poznać swój zapach jeszcze przed zobaczeniem się.

Po przywiezieniu nowego zwierzaka do domu możesz przez kilka dni trzymać zwierzaki w osobnych pomieszczeniach, czasem zamieniając je miejscami. Dzięki temu nowy pupil będzie mógł oswajać się z miejscem, a zwierzak mieszkający w domu lepiej pozna zapach nowego towarzysza. Jeśli spotkanie przebiega niezbyt pomyślnie, czasem najlepszym rozwiązaniem jest przerwanie go i ponowienie próby następnego dnia.

Jeśli wprowadzasz do domu nowego kota

Zadbaj, by pies mieszkający w Twoim domu był najedzony i zmęczony długim, ciekawym spacerem. Powinien także znać komendę „zostaw!”, dzięki której szybko przerwiesz niechciane zachowania. Przynieś kota w transporterze. W tym momencie psa możesz trzymać na luźnej smyczy, a jeśli szczególnie obawiasz się jego reakcji na nowe zwierzę — załóż mu kaganiec. Pozwól obwąchać transporter i obserwuj jego zachowanie, nagradzaj (głosem i smakołykami) spokojne, przyjazne zainteresowanie. Staraj się zachować spokój i pozytywne nastawienie, nie karć psa bez wyraźnej potrzeby. W ciągu najbliższych dni, gdy wzajemne relacje psa i kota dopiero się kształtują, nie faworyzuj nowego mruczka, by pies nie poczuł się zazdrosny o Twoją uwagę. 

Jeśli wprowadzasz do domu nowego psa

Pamiętaj, że koty są bardzo terytorialnymi zwierzętami i nie lubią zmian. Każde odstępstwo od normy to dla nich stres. Jeśli pojawienie się psa spowoduje jakieś zmiany (np. ustawienie miseczek kota w innym miejscu, do którego pies nie będzie miał dostępu), przestaw je odpowiednio wcześniej. Wprowadzanie takich zmian w dniu pojawienia się nowego zwierzęcia będzie dla kota zdecydowanie zbyt dużą rewolucją w spokojnym, codziennym życiu. Jeśli masz taką możliwość, umieść kota w transporterze na czas pierwszego spotkania i ustaw transporter powyżej poziomu podłogi (na krześle lub stole). Dzięki temu oba zwierzaki będą bezpieczne i będą mogły przyjrzeć się sobie nawzajem.

Podsumowanie

Choć początki bywają trudne, w zdecydowanej większości przypadków psy i koty wreszcie uczą się wspólnego, zgodnego życia, a czasem nawet nawiązują przyjaźń. Pamiętaj, by nie faworyzować jednego zwierzaka, poświęcać pupilom tyle samo uwagi (lub tyle, ile potrzebują) i chwalić pozytywne zachowania. Nie pozwalaj psu gonić kota i tak samo — karć kota, gdy dokucza psu. Jeśli będziesz zachowywać się spokojnie i sprawiedliwie, z pewnością zapoznanie zwierząt będzie bezpieczne i przebiegnie w kontrolowanych warunkach — a to najważniejsze.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
2024-03-28
bardzo szybka dostawa zgodnie z zamówienie
pixel