Jaki żwirek dla kota żeby nie śmierdziało?
Kuweta i odpowiedni żwirek dla kota to podstawowe elementy wyprawki każdego mruczka. Jeśli w naszym domu ma zamieszkać kot, te dwa przedmioty również się w nim pojawią. Niestety, koci mocz i odchody wydzielają dość intensywny zapach, dlatego wielu właścicieli szuka rozwiązań, by je skutecznie zamaskować. Jednym ze sposobów jest wybór odpowiedniego żwirku.
Jaki żwirek dla kota, żeby nie śmierdziało?
Wybór żwirku to kwestia bardzo indywidualna, ponieważ rodzaj żwirku musi odpowiadać nie tylko oczekiwaniom opiekuna, ale także jego kota. Zdarza się, że znajdziemy idealny żwirek, jednak kot go nie zaakceptuje. Często dzieje się tak ze żwirkami silikonowymi, które mimo dobrych właściwości wydają dość głośny odgłos, gdy kot próbuje w nich kopać, co bardzo przeszkadza niektórym zwierzakom. Najpopularniejsze żwirki to:
- Żwirek bentonitowy – cieszy się dużą popularnością, ponieważ większość kotów go akceptuje, a właścicielom podoba się dobry stosunek jakości do ceny. Żwirek bentonitowy jest wydajny i dość skutecznie maskuje zapachy. Możemy kupić go w wersji zbrylającej i niezbrylającej.
- Żwirek silikonowy (a właściwie: silikatowy) – bardzo lubiany przez właścicieli za estetyczny wygląd i niezłą wydajność. Żwirek dobrze chłonie wilgoć i skutecznie maskuje zapachy. Wystarczy usuwać z niego odchody, a żwirek pozostały w kuwecie każdego dnia przemieszać.
- Żwirek drewniany – ekologiczny, bezpieczny dla kotów i akceptowany przez większość mruczków, a także skutecznie maskujący zapachy. Żwirek drewniany wyróżnia się także niską ceną i dwoma rodzajami granulek: do wyboru mamy pellet lub kruszon.
- Żwirek kukurydziany – to jedno z nowszych rozwiązań, ekologiczne i biodegradowalne. Producent przekonuje, że molekuły białka zawarte w kukurydzy są skutecznym pochłaniaczem kocich zapachów.
Niestety nie ma jednej odpowiedzi na to, który żwirek najlepiej sprawdzi się w przypadku Twojego kota. Wybór żwirku zwykle odbywa się metodą prób i błędów, jednak proponujemy, by w pierwszej kolejności wypróbować żwirki zaproponowane powyżej. Są najłatwiej dostępne i najbardziej cenione przez właścicieli kotów.
Żwirki zapachowe – tak czy nie?
Niektórzy właściciele chętnie wybierają żwirki zapachowe, licząc, że perfumowany żwirek zamaskuje nieprzyjemne wonie. Warto zastanowić się nad tym wyborem – sztuczne zapachy mogą zniechęcić kota do korzystania z kuwety, mogą być także nieobojętne dla zdrowia jego i domowników. Znacznie lepszym wyborem jest żwirek z jonami srebra, które działa przeciwbakteryjnie, a równocześnie (jak przekonuje producent) okazuje się wyjątkowo skutecznym neutralizatorem zapachów. I jest całkowicie bezpieczny!
Poza wyborem żwirku konieczne jest sprzątanie kuwety na bieżąco – dwa razy dziennie lub od razu, gdy zauważymy, że kot się w niej załatwił. Choć producenci niektórych rodzajów żwirku (np. kukurydzianego) przekonują, że można wyrzucać go do toalety, sugerujemy, by tego nie robić.
Inne sposoby na zapachy z kuwety
Wybór żwirku to nie wszystko – możesz zrobić jeszcze kilka rzeczy, by ograniczyć nieprzyjemne zapachy z kociej kuwety. Najlepszym sposobem jest działanie wielotorowe: wybór odpowiedniego żwirku i zastosowanie poniższych metod.
- Kuweta zamknięta z filtrem węglowym. Jeśli należysz do tego grona szczęśliwców, których koty akceptują zamkniętą kuwetę (z wejściem od góry lub z boku), masz bardzo ułatwione zadanie. Kuweta kryta znacząco ogranicza roznoszenie nieprzyjemnych zapachów, a dodatkowo umożliwia umieszczenie w niej filtrów węglowych, które bardzo skutecznie pochłaniają zapachy.
- Regularne mycie kuwety. Producenci zalecają, by myć kuwetę minimum raz w tygodniu, najlepiej gorącą wodą i mydłem. Umyj również podłogę pod kuwetą i pobliskie ściany. Dzięki temu kuweta i jej otoczenie będą czyste i bezwonne. Warto także regularnie wymieniać kuwetę, gdy zauważymy, że jest zniszczona.
- Neutralizator zapachów do kuwety. Ma postać proszku, który należy wsypać na dno kuwety. Jego obecność zwiększa wydajność żwirku, absorbuje nieprzyjemne zapachy. Równocześnie preparaty tego typu są niedrogie, w pełni naturalne i antybakteryjne.
- Zmiana diety kota. Niestety, zapach z kociej kuwety wiele mówi o diecie mruczka. Odchody zwierząt żywionych karmą dobrej jakości są mniej wyczuwalne niż odchody kotów, które mają mniej wartościową dietę.
- Przeniesienie kuwety w dobrze wentylowane miejsce. Dzięki temu zapachy łatwiej będą się rozpraszać, z drugiej strony – mogą również szybciej roznosić się po mieszkaniu. Sprawdź, czy zmiana miejsca pomoże i upewnij się, czy kot akceptuje nowe ustawienie kuwety.
- Wizyta u weterynarza. Jeśli masz wrażenie, że zapach z kociej kuwety w ostatnim czasie bardzo się nasilił, zabierz zwierzę do weterynarza. Intensywny zapach odchodów może być oznaką choroby.
Choć nieprzyjemny zapach z kuwety kota to poważny problem niektórych właścicieli, obecnie mamy naprawdę dużo możliwości, by się z nim uporać! Przetestuj różne rodzaje żwirków i zastosuj inne zaproponowane przez nas metody – najlepiej kilka równocześnie. Powodzenia!