Podstawę diety psów powinno stanowić mięso – mimo to warto wprowadzić do ich jadłospisu pewne dodatki i urozmaicenia. Warzywa i owoce okazują się do tego świetne, a niekiedy ich podawanie jest nawet konieczne. To bogate źródło cennych witamin, minerałów i składników odżywczych, dzięki którym Twój pupil będzie cieszył się zdrowiem i doskonałą kondycją. Zatem jakie warzywa i owoce dla psa to dobry wybór? Jak je podawać? Pyszne wskazówki znajdziesz w naszym wpisie.
Warzywa i owoce dla psa – dlaczego warto je podawać?
Bez wątpienia psi jadłospis powinien opierać się głównie na mięsie i podrobach, czyli składnikach pochodzenia zwierzęcego. Nie może w nim jednak zabraknąć warzyw i owoców, szczególnie w przypadku diety BARF. Warzywa i owoce to dodatki, które nie tylko stanowią urozmaicenie żywieniowej rutyny – są także źródłem błonnika, witamin i cennych minerałów. Nie da się ukryć, że można traktować je jako pyszną przekąskę między posiłkami, także w przypadku żywienia opartego jedynie na suchej lub mokrej karmie. Ich podawanie jest zalecane także w razie niedoborów, z którymi zmagać się mogą bardzo młode zwierzęta lub starsze psy, a nawet duże rasy.
Jakie warzywa i owoce dla psa to strzał w dziesiątkę?
Lista dozwolonych dla psa warzyw i owoców jest dość obszerna – z pewnością nie zabraknie Ci kulinarnych inspiracji na pyszne przekąski. Większość z nich zapewne jadasz na co dzień, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by podzielić się nimi z pupilem. Jakie warzywa i owoce dla psa będą odpowiednie?
Warzywa, które możesz wprowadzić do jadłospisu psa
Warto zapamiętać, że warzywa w psiej diecie powinny być jedynie uzupełnieniem posiłków, a nie ich podstawą. Twój pupil powinien być karmiony pełnoporcjowym pokarmem, dopasowanym do jego potrzeb i opracowanym specjalnie dla niego. Na liście warzyw dozwolonych dla Twojego przyjaciela znajdują się następujące pozycje:
– marchewka – bogata w błonnik oraz szereg witamin i antyoksydantów. Podawanie jej psu jest korzystne ze względu na składniki regulujące pracę jelit, dzięki którym niwelujesz ryzyko pojawienia się zaparć i biegunek;
– burak – kolejne źródło błonnika, witamin i kwasu foliowego. Betatina zawarta w burakach zapobiega rozwojowi nowotworów. Unikaj jednak tego warzywa, jeśli Twój pies ma problem z pojawianiem się szczawianów w moczu;
– dynia – to lubiane przez psy warzywo, zawierające mnóstwo witamin, błonnika i beta-karotenu. Co więcej, to pyszne źródło żelaza i cynku;
– seler – to jedno z najlepszych źródeł błonnika i witamin C, D, K i z grupy B. Warto podawać to warzywo nawet psom z dolegliwościami układu moczowego – wyróżnia się bowiem moczopędnym działaniem. Ze względu na niską kaloryczność seler jest doskonałą przekąską dla pupili cierpiących na nadwagę;
– ogórek – dzięki dużej zawartości wody ogórek okazuje się świetną przekąską szczególnie w upalne dni.
Owoce – słodki dodatek do diety Twojego psa
Doskonałym uzupełnieniem jadłospisu Twojego czworonożnego przyjaciela są także owoce. Musisz jednak podawać je racjonalnie, ze względu na znacznie większą ilość cukrów niż w przypadku warzyw. Poniżej znajdziesz listę dozwolonych dla psów owoców:
– malina – źródło błonnika, witaminy C i antyoksydantów. Ma też właściwości przeciwzapalne;
– jabłko – duża zawartość błonnika oraz witamin A i C czyni ten owoc doskonałą przekąską dla psich seniorów;
– arbuz i melon – są bogate w wodę, witaminy A i C, a także potas. Dla psów to źródło orzeźwienia, szczególnie latem;
– gruszka – jest pełna fosforu, potasu, miedzi, pektyny i wielu witamin. Uznaje się, że spożywanie gruszek zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru – nawet o 50%;
– borówka – ze względu na niewielkie rozmiary borówki świetnie sprawdzają się w roli przysmaków treningowych. Są bogate w selen, żelazo i przeciwutleniacze.
W jakiej formie podawać psu warzywa i owoce?
Owoce i większość warzyw możesz podawać swojemu psu jako surowe przekąski. Z owocami sprawa jest jasna, ale musisz pamiętać, że niektóre warzywa lepiej uprzednio ugotować.
Marchewka i pietruszka mogą być zdrowym, twardym gryzakiem – swobodnie możesz podać je pupilowi bez przygotowania. Brokuły i korzeń selera z kolei pies może jeść po ugotowaniu. Starsze psy polubią tę formę ze względu na lekkostrawność posiłku. W przypadku szczeniąt natomiast pamiętaj o tym, by pokroić warzywa na mniejsze kawałki, aby nie doszło do przypadkowego zadławienia.
Tych produktów lepiej unikaj!
Choć lista warzyw i owoców, które mogą jeść czworonogi jest długa, to istnieje kilka produktów, których nie należy im podawać. Jakie warzywa i owoce dla psa nie są dozwolone?
Z grupy warzyw podawanych czworonożnemu przyjacielowi wyklucz cebulę, czosnek, por i warzywa z rodziny kapustnych. Powodują wzdęcia, bóle brzucha i działają drażniąco na układ trawienny. Co więcej, warzywa kapustne są ciężkostrawne.
W przypadku owoców należy unikać winogron, rodzynek, pigwy i czarnego bzu. Mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu Twojego psa.
Pamiętaj, by nie podawać psu pestek i skórek z owoców i warzyw – mogą spowodować zadławienie lub bóle brzucha i wzdęcia. Niezależnie od tego, czy bazą żywieniową Twojego przyjaciela jest dieta BARF, czy gotowa, pełnoporcjowa karma, warto zaproponować mu pełne witamin przekąski, czyli warzywa i owoce.