Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kiedy szczeniak przestaje sikać w domu? Odpowiadamy

2022-10-25
Kiedy szczeniak przestaje sikać w domu? Odpowiadamy
szczeniak sika w domu

Przygarnięcie do domu szczeniaka to ogromna radość dla całej rodziny, jednak wiąże się z tym równie duża odpowiedzialność. Maluch musi nauczyć się wszystkiego od podstaw, a jego opiekun powinien wspierać go w tym procesie. Zmiana miejsca czy adaptacja w nowym domu to stresujące wydarzenia, dlatego tak ważne jest wzajemne oswajanie się. Największym wyzwaniem, które nierzadko spędza sen z powiek, jest trening czystości. Kiedy szczeniak przestaje sikać w domu i jak usprawnić naukę psa w tym aspekcie? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Kiedy szczeniak przestaje sikać w domu?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, kiedy szczeniak przestaje sikać w domu. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista i zależy od wielu czynników. Młody, psi organizm – zupełnie tak samo, jak ludzki – nie panuje nad pęcherzem czy zwieraczami. Właśnie dlatego całkowicie normalne jest, że szczeniaki załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w domu.

Pamiętaj, że opanowanie zachowania czystości jest dla psa dość trudne. Jako opiekun musisz uzbroić się w cierpliwość i od pierwszych wspólnych dni wprowadzić odpowiednie zasady. Pupil powinien wiedzieć, że załatwianie potrzeb w domu jest niepożądane, a do tego konieczna jest Twoja pomoc i konsekwencja. Co ważne, szczeniak musi być też na to gotowy, czyli osiągnąć pewien etap rozwoju. Kiedy może to nastąpić? Na ogół między 8. a 9. miesiącem życia pies zaczyna rozumieć, że należy załatwiać potrzeby fizjologiczne na zewnątrz i powoli kontroluje cały proces. Miej na uwadze, że każdy szczeniak jest inny – mniejsze rasy mogą nauczyć się tego nieco później niż większe.

Jak oduczyć psa sikania w domu?

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu mogą być stresujące zarówno dla niego, jak i dla właściciela. Nie da się jednak ukryć, że wraz z budowaniem więzi, należy w tym samym czasie wprowadzić trening czystości. Pies nie jest w stanie samodzielnie zrozumieć, że załatwianie potrzeb fizjologicznych w mieszkaniu jest nieakceptowalne. Nauczenie go tego spoczywa zatem całkowicie na barkach właściciela. Oczywistą kwestią, o której musi pamiętać każdy opiekun, jest to, że szczeniak załatwia swoje potrzeby znacznie częściej niż dorosły pies. Jak zatem oduczyć psa sikania w domu? Czytaj dalej i poznaj 3 najważniejsze zasady, dzięki którym wspólnie osiągniecie sukces.

1. Trening czystości – zacznij od dobrego wyposażenia

Jednym z podstawowych elementów psiej wyprawki są maty higieniczne, które wykorzystuje się w domu, szczególnie podczas treningu czystości. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy nie możesz wyprowadzić psa na spacer. Do najczęstszych okoliczności należą:

– okres kwarantanny po szczepieniu,

– noc, gdy śpisz,

– czas, w którym jesteś w pracy,

– okres szczenięcej choroby lub niedyspozycji.

Podkłady należy stosować z rozwagą, aby nie mieć później trudności z odzwyczajeniem od nich psa. Należy też wybrać maty dobrej jakości, czyli takie, które nie przemokną. Nie zapomnij o ich regularnej wymianie!

2. Zrozum swojego psa

Kluczem do wspaniałej przyjaźni opiekuna i psa jest wzajemne porozumienie. Szczeniak z biegiem czasu daje sygnały, że nadszedł moment, w którym musi załatwić swoje potrzeby. Im szybciej nauczysz się je odczytywać, tym sprawniej poradzicie sobie z treningiem czystości. Musisz więc uważnie obserwować swojego psa – każde dziwne zachowanie z jego strony powinno skłonić Cię do natychmiastowego wyjścia z nim na dwór.

Od pierwszego dnia szczeniaka w domu warto wprowadzić nawyki związane ze spacerami. Młody pies musi wychodzić nawet kilkanaście razy dziennie! Pamiętaj przede wszystkim o chwilach, w których pies jest najbardziej pobudzony – wtedy też istnieje największa szansa na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Do najważniejszych momentów należą:

– czas po drzemce,

– czas po zabawie,

– czas po piciu lub jedzeniu,

– Twój powrót do domu, który jest zazwyczaj związany z dużą, psią ekscytacją.

Jak często należy wyprowadzać szczeniaka na spacer? Optymalna przerwa między wyjściami to 3-4 godziny. Właśnie dlatego opiekunowie często udają się na urlop w pracy, aby zapewnić psu pełne wsparcie w okresie nauki higieny i adaptacji w nowym miejscu.

3. Nagradzaj szczeniaka za właściwe zachowanie

Nic tak nie motywuje do nauki, jak nagroda. Opiekun powinien doceniać każdy przypadek, w którym pies poprawnie załatwi potrzeby fizjologiczne na zewnątrz. Najlepiej wykorzystać do tego przysmaki treningowe – to niewielkie smakołyki, które warto mieć zawsze pod ręką. Nagradzaj psa aż do momentu, w którym załatwianie potrzeb na spacerze stanie się nawykiem.

Opiekunom najtrudniej zachować się w sytuacji, w której pies załatwia się w domu – nie są pewni, jak powinni wtedy zareagować. Odpowiedź jest prosta – należy to zupełnie zignorować. Absolutnie nie wolno krzyczeć na psa czy dopuszczać się zachowań agresywnych.

Wiesz już, kiedy szczeniak przestaje sikać w domu. Pamiętaj, aby dać mu tyle czasu, ile potrzebuje. Każdy pies rozwija się w nieco innym tempie, ale przy odrobinie cierpliwości z pewnością uda się Wam zakończyć ten proces z sukcesem. Wszystko, czego potrzebujesz do treningu czystości, znajdziesz w sieci sklepów Leopardus – czekamy na Ciebie!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 125 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Produkty zgodne z opisem, szybka wysyłka. Koszatniczki zadowolone :)
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
pixel