Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Miauczenie kota w nocy - jakie są powody? Odpowiadamy!

2022-03-11
Miauczenie kota w nocy - jakie są powody? Odpowiadamy!
Miauczenie kota w nocy jakie są powody

Koty domowe to zwierzęta, które dają ogromną radość swoim właścicielom. Są towarzyszami dnia codziennego i darzą sympatią swoich opiekunów. I choć mogłoby się wydawać, że koty nie są wymagającymi stworzeniami, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Potrafią domagać się pieszczot, a także narzekać na brak wspólnie spędzonego czasu. Zdarza się także, że dają znać o swoim złym samopoczucie lub braku atencji ze strony człowieka. Zastanawiasz się, co oznacza miauczenie kota w nocy? Odpowiadamy!

Koty – co warto o nich wiedzieć?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że koty są zwierzętami aktywnymi nocą. Oznacza to, że właśnie po zmroku nabierają chęci do zabawy, psot czy domagają się uwagi. Nic więc dziwnego, że głośne miauczenie może skutecznie zakłócić opiekunowi spokojny sen. Nadaktywne zachowanie wynika właśnie z natury kota, który w naturalnym środowisku najlepiej funkcjonuje nocą. I choć mogłoby się wydawać, że domowe zwierzęta są przyzwyczajone do trybu życiu człowieka, to nie zawsze tak jest. Warto natomiast wiedzieć, że kota można nauczyć spokojnego zachowania w ciągu nocy, co zdecydowanie ułatwia wspólne funkcjonowanie. Na początku należy jednak ustalić, co się dzieje i z jakiego powodu wynika głośne zachowanie.

Miauczenie kota po zmroku – jakie są powody?

Często zdarza się, że koty regularnie dają o sobie znać nocą swoim właścicielom. I o ile przez kilka dni człowiek jest w stanie zrozumieć nadaktywne zachowanie, tak na dłuższą metę może być to kłopotliwe. Należy jednak wiedzieć, że powodem nocnych lamentów mogą być różne czynniki, które warto zweryfikować. Niektóre koty towarzyszą swoim właścicielom podczas regeneracji organizmu, a jeszcze inne urządzają sobie harce i zabawy, gdy tylko nastanie zmrok. W niektórych przypadkach takie zachowanie wynika z usposobienia, a niektórzy właściciele trafiają na niezwykle gadatliwe zwierzęta domowe. Warto jednak pamiętać, że nocne miauczenie może być informacją dla właściciela, że coś jest nie tak. Ponadto miauczenie jest jedynym sposobem komunikacji między kotem a człowiekiem. Z tego względu nocny lament nigdy nie jest celowym utrudnieniem, a jedynie próbą skutecznego zwrócenia na siebie uwagi.

Dlaczego kot miauczy nocą?

Wbrew pozorom istnieje wiele powodów, przez które koty miauczą nocą. Warto zatem zastanowić się, czy w ostatnim czasie poświęcono kotu wystarczającą ilość czasu? Czy nie cierpi na samotność? Lub czy zwierzę nie jest osowiałe, apatyczne, a jego zachowanie nie różni się od tego, z którym właściciel spotyka się zazwyczaj. Tak naprawdę to właśnie najczęstsze powody, przez które koty skutecznie dają o sobie znać nocą. Ponadto przyczyną takiego zachowania mogą być również choroby, stres, nuda, głód, a nawet wahania hormonalne. Należy więc dokładnie prześwietlić reakcję zwierzęcia domowego, by móc ustalić przyczynę i udzielić pomocy ukochanemu towarzyszowi dnia codziennego.

Jak oduczyć kota nadaktywnego zachowania nocą?

Jeśli wszystkie potrzeby kota są w pełni zaspokojone, a nocny lament nadal nie ustaje, to znaczy, że trzeba zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia zwierzaka. Dzień to czas, w którym kot zajmuje swoje ulubione miejsce i ostatnie, na co ma ochotę to zabawy. Ponadto większość właścicieli już o świcie opuszcza dom ze względu na obowiązki zawodowe. Po powrocie do domu warto jednak poświęcić czas pupilowi i zapewnić mu dostateczną ilość zabawy. W ten sposób zwierzę będzie aktywne za dnia, a nocą będzie odpoczywać razem ze swoim właścicielem. Należy jednak pamiętać o regularności, aby kot mógł przyzwyczaić się do takiego trybu funkcjonowania. Ponadto ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie zabawek, które wymagają od kota skupienia i poświęconego czasu. W ten sposób zwierzę zajmie się interesującym go przedmiotem, a człowiek będzie mógł cieszyć się długim i spokojnym snem.

Poznaj usposobienie swojego zwierzaka

Należy również pamiętać, że kot potrzebuje towarzystwa swojego właściciela. Warto zatem zadbać o wspólnie spędzony czas, który z pewnością pozytywnie wpłynie na samopoczucie pupila. Ponadto opiekun powinien znać usposobienie, a także zachowanie zwierzaka, by w razie potrzeby z łatwością rozpoznać znaki ostrzegawcze niekiedy właśnie w postaci miauczenia nocą. I choć mogłoby się wydawać, że koty chodzą własnymi drogami to w przypadku domowych pupili czas i miłość ze strony człowieka często są najlepszy lekarstwem na wszystkie dolegliwości.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-15
Produkty zgodne z opisem, szybka wysyłka. Koszatniczki zadowolone :)
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
pixel