Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Mój pierwszy raz z terrarystyką

2020-05-29
Mój pierwszy raz z terrarystyką
terrarystyka poradnik dla początkującego

Przerażające, groźne, agresywne, jadowite – w wielu osobach gady wzbudzały lęk i niechęć. Obecnie zajmują zaszczytne miejsce w naszych domach – gwarantują niesamowite doświadczenia i dostarczają wielu wrażeń. Niestety, nierzadko podejmujemy decyzję o zakupie pod wpływem emocji. Na jakie kwestie zatem trzeba być przygotowanym zanim rozpoczniemy tę wyjątkową przygodę z terrarystyką?

Gady w porównaniu do większości zwierząt domowych nie są nadzwyczajnie aktywne. Większość czasu spędzają wygrzewając się i obserwując otoczenie. Jednak cechy takie jak czystość, brak zapachu, sposób pobierania pokarmu czy poruszania się sprawiają, że górują w mojej ocenie nad psem czy kotem. Jeśli to odpowiada przyszłemu właścicielowi to pierwszy krok w dobrym kierunku. Jakie zatem kryteria należy wziąć pod uwagę decydując się na egzotyczne zwierzę? Najważniejsze z nich to wygląd, dieta, tryb życia i zachowanie, wielkość, łatwość hodowli i koszty utrzymania.

WYGLĄD

Na początku warto zaznaczyć, że nie należy się w głównej mierze kierować tylko wyglądem. Jest on oczywiście ważny, ale powinien mieć drugorzędne znaczenie. Pamiętaj, że do wyboru masz zarówno niesamowicie barwne gatunki, jak i bardziej „surowe” smoki z kolczastymi wypustkami i szorstką skórą. Wybór jest ogromny.

DIETA

Rozróżniamy gatunki drapieżne, roślinożerne i wszystkożerne. Wiele z nich reaguje na ruch ofiary. Owady to podstawa diety wielu z nich, a nie każdy akceptuje świerszcze, karaczany, szarańczę czy inny rodzaj karmówki szalejący w pojemnikach. Jeśli masz z tym problem, zastanów się nad zwierzęciem, którego podstawą menu są rośliny i zioła. Musisz też być świadom faktu, że nie wystarczy podać czegokolwiek, co jest pod ręką lub w lodówce. Dieta wszystkich gadów musi być możliwie jak najbardziej zróżnicowana, dostosowana do potrzeb konkretnego gatunku i bezwzględnie uzupełniania suplementami i witaminami.

TRYB ŻYCIA

To dość istotna sprawa, ponieważ pozwala dostosować Twoje oczekiwania do trybu życia jaszczurek – jeśli najwięcej wolnego czasu masz wieczorem, zadowoli Cię gad o aktywności wieczornej lub nocnej. Gdy taka opcja Cię nie przekonuje, istnieje wiele gatunków o aktywności dziennej, jednak wymagają mocniejszego i zróżnicowanego oświetlenia.

Terraria można podzielić (najprościej rzecz ujmując) na tropikalne o wysokim poziomie wilgotności oraz na suche stepowe. Terraria tropikalne wymagają o wiele lepszej wentylacji, bywają problematyczne pod względem higieny i czystości, a zaniedbane są źródłem nieprzyjemnych zapachów. Z kolei suche – surowe pod kątem wystroju, ale łatwiej utrzymać je w czystości, odchody bądź resztki po prostu się zasuszają, co ułatwia ich usunięcie.

Podczas urządzania terrarium należy pamiętać czy nasze zwierzę należy do spokojnych i dających się łatwo wziąć na rękę, czy jest płochliwe, skryte i np. ze względu na małe gabaryty może uciec z terrarium. Weź to pod uwagę planując zakup, ponieważ zapewnienie gadom odpowiedniej ilości kryjówek to nie fanaberia, a wymóg dający poczucie bezpieczeństwa, spokój i zmniejszający stres.

WIELKOŚĆ

Im większy gad tym lepszy – tym lubią kierować się początkujący terraryści. Niestety to częsty błąd. Bardzo duże gady, potrafiące osiągać nawet ponad 1 metr to nie byle co. Mają dużą siłę, w okresach godowych są temperamentne, a szczęki czy pazury to też nie przelewki.

Małe gady to bardzo delikatne zwierzęta, rzadko wyciągane na rękę bez wyraźnej potrzeby i trudniejsze w obserwacji. Im większe zwierzę tym większe terrarium – tu nie ma miejsca na taryfę ulgową. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić dużego lokum, lepiej zrezygnować na rzecz średniej wielkości jaszczurki (pomiędzy 30 – 50 cm).

ŁATWOŚĆ HODOWLI

To kryterium budzące pewne kontrowersje. Nie każdy początkujący terrarysta jest skazany na zwierzę uznane za łatwe w hodowli. Jeśli zawczasu poznałeś jakie warunki i potrzeby musisz spełnić, oceniłeś czy jesteś w stanie poradzić sobie z potencjalnymi problemami (karmienie, pojenie, poziom agresywności, skłonność do chorób) to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostać właścicielem gada. Wiedz jednak, że pewnych błędów nie da się naprawić lub cofnąć i sugerowanie się filmami, zdjęciami czy niesprawdzonymi opiniami może zaowocować poważnym kłopotem, skazywaniem zwierzęcia na męczarnie lub pozbyciem się go tylko dlatego, że opieka nad nim przerosła wyobrażenia.

KOSZTY UTRZYMANIA

Kwota, którą musimy przygotować, to nie tylko zakup samego zwierzęcia. To również koszty poniesione na zakup terrarium bądź jego budowę, wyposażenie, opłaty za prąd, wodę. Ponadto potrzebne będą środki dezynfekujące, zraszacze, oświetlenie czy programatory. Do wyboru jest wiele rodzajów sprzętu i metod ogrzewania zwierząt. Jeśli twoje terrarium będzie miało część wodną potrzebne są również wydajne filtry itp. Dodatkowe koszty poniesiemy również zaopatrując się w pożywienie. Warto mieć źródło oferujące różne rodzaje pokarmu. W przypadku zwierząt roślinożernych koszty utrzymania mogą być wyższe w okresach jesienno-zimowych. Oczywiście niezbędne są suplementy i witaminy oraz preparaty pielęgnacyjne. Wizyty u weterynarza to dodatkowy koszt – regularne odrobaczanie, wizyty kontrolne bądź wymagające interwencji lekarza to koszt, który także trzeba uwzględnić. I najważniejsza rzecz – decydując się na zwierzę miej pewność, że pochodzi z dobrego źródła, jest zdrowe i prawidłowo odżywione. W tej kwestii nie warto oszczędzać, ponieważ w wielu przypadkach wydajemy wielokrotność zaoszczędzonej kwoty na wizyty u weterynarza lecząc chore zwierzę.

To tylko kilka podstawowych faktów, dotyczących gadów, ale mam szczerą nadzieję, że choć trochę rozjaśniłam z czym wiąże się posiadanie nietypowego zwierzęcia. To cudowne i satysfakcjonujące hobby i gwarantuję, że zapewnia mnóstwo wrażeń i niezapomnianych doświadczeń. Jeśli tylko poświęcisz odrobinę czasu na poznanie tych niesamowitych zwierząt to jestem pewna, że zostaną z Tobą na dłużej.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Bardzo szybka i bezproblemowa obsługa
2024-04-15
Produkty zgodne z opisem, szybka wysyłka. Koszatniczki zadowolone :)
pixel