Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pies nie chce chodzić na spacery - z czego to może wynikać?

2022-03-29
Pies nie chce chodzić na spacery - z czego to może wynikać?

Zdecydowana większość psów wręcz uwielbia spacery. Dla nich to ulubiony moment dnia. Jest to czas, w którym właściciel może zbudować ze swoim zwierzakiem wyjątkową więź. Co jednak gdy pies nie chce chodzić na spacery? Co to może oznaczać i czy zdarza się często? 

Pies nie chce chodzić na spacery – jaki jest powód?

Dlaczego pies nie chce chodzić na spacery? Czasem można na ulicach zauważyć właścicieli z czworonogami, które idą przy nodze i nie można im się zatrzymywać. Oczywiście są sytuacje gorsze, gdy pisaki w ogóle poza ogródek nie wychodzą. Jednak spacer zawsze można poprawić. Trzeba jedynie uświadomić sobie, jak funkcjonuje organizm psa i w jaki sposób poznaje on środowisko. 

Zatem dlaczego pies nie chce chodzić na spacery? Powodem może być bardzo szybkie tempo marszu czy brak możliwości postojów. Czasem dla zwierzaka uciążliwa jest długość smyczy. Zbyt krótka nie pozwala czworonogowi poznawać otoczenia, a ma to dla niego ogromne znaczenie. 

Jak sprawić, aby pies pokochał spacery?

Przede wszystkim spacer powinien być dla psa. To dla niego wychodzi się z domu i warto o tym pamiętać. Zwłaszcza, że wiele zwierzaków całe dnie spędza zamkniętych w czterech ścianach, jedynie leżąc i śpiąc. Ich ciało potrzebuje ruchu i świeżego powietrza. 

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pies “widzi” świat nosem. U psa najważniejszym zmysłem jest węch. Z tego powodu czworonogi węszą. Każdy zapach odbierają osobno i są w stanie namierzyć jego źródło. Dlatego podczas spaceru pies chce zatrzymywać się przy każdym słupie czy krzaku. Chce powąchać każdy element osobno.

Jak uatrakcyjnić spacer z psem?

Pies nie chce chodzić na spacery – jak to zmienić? Warto zacząć od zakupu odpowiednich akcesoriów. Najlepiej sprawdzają się szelki, które nie blokują zwierzakowi ruchów. Obroża jest dobrym rozwiązaniem, gdy pies jest spokojny i nie ciągnie. Jednak przy ewentualnych szarpnięciach robi się bardzo niebezpieczna. Drugim istotnym elementem jest smycz. Smycz krótka zwana miejską  nie jest zbyt dobrym wyborem. Sprawdza się raczej podczas podróży komunikacją miejską. Lepiej zainwestować w smycz długą lub linkę treningową. Długość 3-5 metrów jest wystarczająca. 

Na spacerze z psem nie można bez przerwy iść. To dla zwierzaka nie jest żadna atrakcja. Czworonóg doceni bardziej 500 metrów z licznymi przystankami niż 2 kilometry bez zatrzymywania się. Raz na jakiś czas warto swojego pupila zabrać na wyjątkowy spacer. Niech on czasem zdecyduje, gdzie iść. Oczywiście nie należy przy tym zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Taki spacer nie powinien mieć ustalonej trawy czy czasu trwania. Najlepiej wybrać się na niego wieczorem. Okolica jest wówczas spokojniejsza, ale zapachy nadal są dla psa bardzo atrakcyjne. 

Kondycja fizyczna psa także ma znaczenie

Dlaczego pies nie chce chodzić na spacery? Czasem powodem może być kiepska kondycja fizyczna lub problemy zdrowotne. Psy, które są w kiepskim stanie, bardzo szybko się męczą. Spacery kojarzą im się ze zmęczeniem i utratą sił, a więc z czymś niezbyt przyjemnym. Dlatego czworonogi przestają je lubić. 

Co należy rozumieć przez określenie zła kondycja fizyczna? To wbrew pozorom nie jest otyłość. Czasem psy mają już wiele lat, a oczywiście wraz z upływem czasu sprawność fizyczna zwierząt się obniża. To niekiedy z tego powodu wynika niechęć do spacerów. Od psiego seniora nie można wymagać takiej samej aktywności jak od psa w sile wieku. Być może trzeba wówczas zmienić trasy i skrócić czas trwania spacerów. Można też pomyśleć o małych przerwach. 

Dlaczego szczeniak nie chce chodzić na spacery?

Z jakiego powodu szczeniak nie chce chodzić na spacery? Powodów może być co najmniej kilka. Spore znaczenie może mieć to, że psiak wcześniej mieszkał gdzie indziej. Przeprowadzka w nowe, bardziej ruchliwe miejsce może być dla niego stresowa. Warto więc wybierać się na spacery do lasu lub na łąkę, a więc tam, gdzie jest cisza. Problemem może być też nieodpowiednia socjalizacja. 

Jeszcze innym powodem niechęci szczeniaka do spacerów może być niedopasowana obroża lub szelki. Malucha może coś uciskać lub być dla niego zbyt ciężkie. Warto to sprawdzić. Dobrze jest akcesoria dla zwierząt kupować w specjalistycznych sklepach zoologicznych, gdzie można liczyć na pomoc fachowców. 

Ponadto nie należy psiakowi stawiać od samego początku zbyt dużych wymagań. Szczenięta nie lubią długo chodzić. Nie są to jeszcze dorosłe psy. Powinny one wychodzić na krócej, ale za to częściej.

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Dobrze zorganizowany sklep: szybką realizacja zamówienia,a Benek rzeczywiście jest super. Dziękuję i polecam znajomym.
2024-05-06
Polecam
pixel