Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Praktyczna wyprawka dla kota - co powinno się w niej znaleźć? Wyjaśniamy

2022-08-17
Praktyczna wyprawka dla kota - co powinno się w niej znaleźć? Wyjaśniamy
Wyprawka dla kota

Decyzja o przyjęciu pod swój dach kota musi być dobrze przemyślana. Wychowanie czworonożnego przyjaciela to wielka radość, ale też odpowiedzialność. Zanim jednak kot trafi do Twojego domu, musisz się do tego przygotować. Niezależnie od tego, czy przygarniasz dorosłe zwierzę, czy młodego kociaka, powinieneś zaopatrzyć się w szereg niezbędnych akcesoriów, które zapewnią mu wygodę, a Tobie pomogą w opiece nad pupilem. Co powinno znaleźć się w wyprawce dla kota? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę zakupów!

Podstawowa wyprawka dla kota – wybierz karmę i miski

Obowiązkowym elementem wyposażenia dla nowego pupila jest pełnowartościowa karma bazująca na mięsie. Kot nie powinien spożywać pokarmu, którego głównym składnikiem jest np. zboże. Dotyczy to zarówno mokrej, jak i suchej karmy. Istotną kwestią podczas zakupów jest rozróżnienie karmy bytowej od uzupełniającej. Ta pierwsza zawiera wszystkie składniki odżywcze, które są niezbędne, aby koci organizm odpowiednio się rozwijał. Karma uzupełniająca natomiast może być smacznym urozmaiceniem diety. Wybierając pożywienie, zwróć uwagę na dopasowanie go do wieku kota – skład pokarmu dla juniora będzie się znacznie różnił od składu tego, który jest przeznaczony dla starszych kotów.

Podstawowa wyprawka dla kota obejmuje również miski. W przypadku tworzywa i koloru masz pełną dowolność, choć warto postawić na nieco cięższe modele, by nie przesuwały się podczas jedzenia i picia. Szklane lub ceramiczne miseczki są pod tym względem doskonałym wyborem, a także łatwo utrzymać je w czystości. Ich wielkość będzie miała spore znaczenie dla Twojego pupila – 0,3-0,4 l w zupełności wystarczy.

Kocia higiena – o czym musisz pamiętać?

Koty należą do bardzo czystych zwierząt, dlatego wybierając kuwetę, musisz poświęcić tej kwestii dużo uwagi. Przede wszystkim musi być dopasowana do wielkości kota – pamiętaj, że pupil powinien się w niej swobodnie obracać. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kocich toalet – odkrytą i krytą.

Ten pierwszy typ będzie odpowiedni dla młodych kociąt, które dopiero uczą się korzystać z tego miejsca. Rant powinien być niski, by maluch mógł bez problemu wejść do środka. Kryta kuweta ma z kolei mnóstwo zalet – kot czuje się w niej intymniej, żwirek nie wysypuje się na około, a dzięki filtrom węglowym nieprzyjemny zapach nie unosi się poza nią.

Kuwetę należy wypełnić żwirkiem. Kupując pierwsze opakowanie, warto postawić na taki sam rodzaj, jakiego kot używał w dotychczasowym domu. Pamiętaj, by do zmiany stosowanego żwirku podchodzić ostrożnie – jeśli kot nie zaakceptuje Twojego wyboru, może załatwiać potrzeby poza kuwetą.

Relaks w domu i w podróży

Jedną z ulubionych kocich aktywności, a szczególnie starszych osobników, jest leniuchowanie – koty wprost uwielbiają spać. Potrzebują jednak do tego odpowiedniego miejsca, czyli legowisko dla kota. Powinno być wygodne, ale też funkcjonalne – musi chronić przed zimnem i zapewniać poczucie bezpieczeństwa. Istnieje wiele typów legowisk – standardowe, przeznaczone na podłogę, na parapet lub grzejnik, a także takie w formie miękkiej budki.

Kot musi czuć się komfortowo także w podróży. Prędzej czy później konieczne będzie zabranie go do weterynarza lub na wakacje. Zatem niezbędnym elementem wyprawki jest także solidny transporter dla kota. Dopasuj go do wielkości zwierzaka.

Przemyślana wyprawka dla kota, czyli nie zapomnij o rozrywce

Instynkt łowcy u kota nie znika, bez względu na jego wiek. Twój mruczek musi się wyszaleć, a najlepiej zrobi to przez zabawę i drapanie.

Grupa zabawek dla kota jest szeroka i obejmuje m.in. piłeczki, pluszowe myszy, grzechotki czy wędki – masz nieskończenie wiele możliwości.

Z kolei drapak to obowiązkowy element wyprawki dla kota, bez którego Twoja kanapa może dość szybko ulec zniszczeniu. Drapanie jest ważną czynnością dla każdego futrzaka – pozwala naostrzyć pazurki, ale też rozładować emocje. Wielkość drapaka dopasuj do wolnej przestrzeni w domu. Pamiętaj, że im większy, tym lepszy!

Pielęgnacja i bezpieczeństwo – nie pomiń tego!

Nadrzędną częścią opieki nad czworonogiem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa. Choć może Ci się wydawać, że w domu Twojemu pupilowi nic nie grozi, niestety jesteś w błędzie. Zanim kot przybędzie pod Twój dach, koniecznie zabezpiecz balkon i okna. Te zwierzęta kochają wysokość, są ciekawskie i z pewnością skorzystają z pierwszej okazji, by wyjść na balkon. Zabezpiecz go zatem specjalną siatką i wyposaż się w kratki na okna uchylne, dzięki którym kot nie wypadnie. Pamiętaj także, by zlikwidować trujące kwiaty!

Kotów z reguły nie trzeba kąpać, jednak to nie znaczy, że zabiegi pielęgnacyjne ich nie dotyczą. Warto wyposażyć się w szczotkę do czesania futrzaka lub furminator – sierść nabierze blasku, skóra będzie odżywiona, a Ty nie zobaczysz tony kocich włosów na podłodze i meblach.

Wyprawka dla kota niewychodzącego powinna obejmować także nożyczki do obcinania pazurków. Weź pod uwagę model, którego ostrza są dopasowane do kształtu kociego pazura.

Jesteśmy pewni, że wiesz już, jak przygotować wyprawkę dla kota. Zaspokojenie jego potrzeb korzystnie wpłynie na czas adaptacji w Twoim domu oraz sprawi, że futrzak będzie zdrowy i szczęśliwy. Jeśli szukasz praktycznych elementów kociego wyposażenia, odwiedź jeden ze sklepów sieci Leopardus – z przyjemnością podpowiemy, które akcesoria Twój kot pokocha od pierwszego użycia!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 106 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
bardzo szybka dostawa zgodnie z zamówienie
2024-03-22
Czas oczekiwania na przesyłkę 5/5 Towar 5/5 Polecam
pixel