Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Świerzb u kota - leczenie. Co warto wiedzieć o zakażeniu skórnym? Odpowiadamy!

2022-03-11
Świerzb u kota - leczenie. Co warto wiedzieć o zakażeniu skórnym? Odpowiadamy!
Świerzb u kota leczenie

Świerzb jest powszechną chorobą, która dotyczą wielu zwierząt w tym kotów. I choć mogłoby się wydawać, że to schorzenie skórne o podłożu pasożytniczym dotyka jedynie pupile, które mają kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Świerzb może przytrafić się każdemu mruczkowi, niezależnie od jego sposobu chowania czy trybu życia. Ważne jest natomiast aby rozpoznać objawy i wiedzieć jak skutecznie pozbyć się dokuczliwej choroby. Zastanawiasz się, jak wygląda świerzb u kota i jakie leczenie warto zastosować? Podpowiadamy!

Świerzb u kota – co to za choroba?

Nie ulega wątpliwości, że zwierzęta narażone są na różnego rodzaju schorzenia. W ciągu całego życia na ich drodze pojawia się wiele zagrożeń, które mogą skutecznie zniszczyć dobre samopoczucie, a także wywołać ból. Świerzb to choroba pasożytnicza skóry, która zazwyczaj objawia się swędzeniem. Stąd też pochodzi sama nazwa, która już w pierwszej chwili informuje o objawach i dolegliwościach. Wśród ludzi utwierdziło się jednak mylne przekonanie, że świerzb jest wywoływany jedynie poprzez kontakt z innym chorym zwierzakiem. W rzeczywistości kot może nabawić się choroby skórnej, przebywając jedynie w domowych warunkach. Świerzbowiec to niewielkich rozmiarów pajączek, który należy do rzędu roztoczy. Jak wiadomo, jego obecność w domu jest nieunikniona i tak naprawdę nikt nie jest w stanie temu zaradzić. Ponadto są to pasożyty, które powszechnie występują w Polsce, a rozwijają się w ciepłych miejscach z ograniczonym dostępem do powietrza.

Jak rozpoznać świerzb u kota?

Koty to niezwykle przyjazne zwierzęta, które uwielbiają towarzystwo człowieka. Ponadto wnoszą radość i są lekarstwem na ponury humor bądź złe samopoczucie. Zdarza się jednak, że pojawiają się choroby, które negatywnie wpływają na zdrowie pupila, smucąc tym samym opiekuna. Ważne jest jednak aby szybko reagować i nie dopuszczać do zaniedbania pojawiających się znaków ostrzegawczych. Świerzb to choroba, która jest niezwykle uciążliwa dla małego mruczącego towarzysza. Regularne drapanie, nietypowe potrząsanie głową i widoczne zmiany skórne to sygnały, których nie wolno lekceważyć. Ponadto po zakażeniu u kotów pojawiają się miejscowe wyłysienia, a także widoczne zaczerwienienia na pyszczku oraz uszach. W efekcie pojawia się także strupy, łuszczenia a czasem nawet zgrubienia. Jedno jest pewno – każdy z tych objawów powinien zostać jak najszybciej skonsultowany z weterynarzem.

Świerzb u kota – co jeszcze warto wiedzieć?

Warto również wiedzieć, że w momencie, kiedy pojawia się świerzb, koty wydzielają nieprzyjemny dla człowieka zapach. Ponadto notoryczne drapanie może spowodować skaleczenia a przede wszystkim przenosić pasożyty na inne niezakażone jeszcze części ciała. Każdy właściciel powinien również wiedzieć, że otwarte rany w postaci zadrapań to doskonałe miejsce do rozwoju bakterii i innych drobnoustrojów. Równie istotną informacją dla opiekuna jest fakt, że świerzb nie zawsze będzie widoczny. Zdarza się, że pasożyty zadomowią się w głębokiej części ucha, co wiąże się z bólem i nadmierną reakcją pupila na dotyk. W takim przypadku unikanie głaskania ze strony zwierzęcia, które do tej pory było ulubioną interakcją z właścicielem, może być sygnałem, że coś jest nie tak.

Jak należy leczyć świerzb u kota?

Świerzb wywołany pasożytami wymaga specjalnego leczenia pod okiem weterynarza. W takich sytuacjach pupilowi podaje się preparaty roztoczobójcze na bazie rozmaitych substancji. W większości przypadków środki zwalczające zakażenie skórne, przepisywane są w postaci maści bądź kropli, które aplikuje się miejscowo. Niekiedy zdarza się, że zwierzak musi przyjmować środki przeciwzapalne, a także antybiotyki. Zastosowanie w leczeniu tego typu środków ma na celu zwalczyć wszelkie nadkażenia zmian wywołanych chorobą. Warto także wiedzieć, że w momencie stwierdzenia choroby należy dokładnie wysprzątać mieszkanie a najczęściej użytkowane przez kota powierzchnię bądź przedmioty dokładnie zdezynfekować. Nie można także zapomnieć o akcesoriach takich jak miski do jedzenia czy legowiska, które będą mogły ponownie wywołać zakażenie. Jedno jest pewne, świerzb może przytrafić się każdemu pupilowi, należy więc wiedzieć, jak się objawia, by jak najszybciej móc zareagować.,

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Polecam
2024-04-12
Produkty bardzo dobrej jakości papużka zjada je bardzo chętnie.
pixel