Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Twoje pierwsze akwarium - porady i wskazówki

2021-09-28
Twoje pierwsze akwarium - porady i wskazówki
twoje pierwsze akwarium dla ryb porady wskazowki

Chcesz założyć akwarium, jednak nie wiesz od czego zacząć. To zrozumiałe. Akwarystyka to hobby wymagające zaangażowania i wiedzy. W pierwszym kontakcie może wydać się bardzo skomplikowane. Spokojnie – nasz miniprzewodnik pomoże Ci usystematyzować działania. Pamiętaj jednak, że to tylko miniprzewodnik z podstawowymi informacjami, które powinieneś poszerzyć.

Miejsce dla akwarium

Zdecydowanie unikaj miejsc zbyt blisko drzwi i miejsc o dużym natężeniu ruchu, w których ryby mogą czuć się zestresowane, a samo akwarium może być narażone na uszkodzenia. Dlatego przedpokój czy korytarz, szczególnie wąski, nie powinny być brane pod uwagę. Nieodpowiednie będzie również miejsce oświetlone przez większość dnia promieniami słońca. Słońce będzie powodowało wzrost glonów oraz duże wahania temperatury w ciągu dnia, a w upalne dni rybom będzie po prostu za gorąco. Akwaria dobrze prezentują się w miejscach, gdzie nie dociera zbyt dużo światła, nie ma odbić od szyby. Oczywiście, nie zawsze można takie miejsce w domu znaleźć, ale weź to pod uwagę przy wyborze lokalizacji.

Szafka

Małe akwarium do 60 litrów można postawić na zwykłej szafce czy stoliku (warto jednak je wzmocnić). Większe zbiorniki zdecydowanie powinny stać na dedykowanych szafkach, które są mocniejsze i wykonane z materiałów odporniejszych na zalanie wodą. Na rynku dostępnych jest wiele gotowych zestawów składających się z szafki, akwarium i pokrywy z oświetleniem. Możesz więc wybrać taki komplet, który wpisze się w Twoje wnętrze.

Wygoda i bezpieczeństwo

Nie zapomnij o dostępie do wody i prądu. Na jedno akwarium potrzebne są minimum trzy gniazdka. Również odległość od źródła wody jest ważna. Pamiętaj, że raz na tydzień (lub dwa) będziesz robić w akwarium podmiany wody. Planując większe akwaria, warto już na tym etapie ułatwić sobie pracę w przyszłości i tak wszystko zorganizować, by wodę dało się wylewać przy pomocy węża bezpośrednio do kanalizacji. Inaczej pozostaną wiaderka.

Wielkość akwarium

Zastanów się, w jakim celu zakładasz akwarium. Jeżeli zbiornik ma być ozdobą salonu, zwróć uwagę na aspekt wizualny podczas wyboru szafki i oświetlenia. Natomiast jeżeli już wiesz, że twoja przygoda z akwarystyką będzie się rozwijać w kierunku rozmnażania ryb, rozważ raczej możliwość postawienia regału z kilkoma zbiornikami. W przypadku gdy zakładasz zbiornik dla konkretnego gatunku ryb, weź pod uwagę ich wymagania (do jakiego rozmiaru dorastają, czy należy je utrzymywać w grupie, czy może parami, czy są terytorialne, jaką strefę akwarium zamieszkują).

Większy zbiornik jest łatwiejszy w pielęgnacji. Łatwiej w nim utrzymać równowagę biologiczną, daje też większe możliwości aranżacji. Dobrym wyborem na początek jest akwarium o pojemności minimum 60 litrów.

Wyposażenie akwarium

Do prawidłowego funkcjonowania zbiornika potrzebujesz grzałkę oraz filtr. Ich dobór zależy od wielkości akwarium oraz wymagań ryb. Podobnie wygląda sprawa z oświetleniem zbiornika.

Założyłeś akwarium i co dalej?

Nowo założone akwarium ze świeżym podłożem, wypełnione wodą wodociągową, z filtrem wypełnionym czystymi wkładami filtracyjnymi nie jest odpowiednim miejscem do życia dla ryb. By stać się dla nich bezpiecznym domem, musi zostać zasiedlone przez bakterie i inne mikroorganizmy. Dojrzewanie akwarium to okres, w którym zbiornik jest kolonizowany przez pożądane bakterie, w tym te uważane za najistotniejsze – bakterie nitryfikacyjne.

Nitryfikacja (cykl azotowy w akwarium)

Brak rozwiniętej flory bakteryjnej w nowym akwarium sprawia, że wpuszczenie na tym etapie ryb do zbiornika zwykle kończy się dla nich tragicznie. Ryby, jak każde organizmy, wydalają. Ich odchody w wyniku rozkładu prowadzonego przez bakterie stają się źródłem związków azotowych. W akwarium pojawiają się jony amonowe (NH4+). Im woda jest bardziej zasadowa, tym więcej jonów amonowych (NH4+) przekształca się w bardzo toksyczny dla ryb amoniak (NH3). W dojrzałym akwarium tych związków nie znajdziesz, gdyż bakterie nitryfikacyjne rozłożą je do azotynów (NO2), notabene również niezwykle toksycznych dla ryb. Jednak one również są przekształcane przez bakterie nitryfikacyjne we względnie bezpieczne azotany (NO3). Niestety w nowym akwarium bakterii nitryfikacyjnych nie ma. Muszą dopiero zasiedlić filtr i podłoże, co dzieje się dość wolno. Przyjmuje się, że dojrzewanie akwarium trwa ok. 4 tygodni.

Kiedy można wpuścić ryby do nowego akwarium?

W dojrzewającym akwarium nigdy nie powinno się umieszczać pełnej, zaplanowanej obsady ryb, gdyż to właśnie ryby są głównym źródłem związków azotowych. Im więcej ryb w akwarium, tym więcej składników, z których powstają toksyczne związki azotowe. Jak zatem przeprowadzić dojrzewanie akwarium?

Dojrzewanie akwarium z wykorzystaniem ryb

Po zalaniu akwarium i uruchomieniu wyposażenia technicznego zastosuj preparaty uzdatniające wodę Antychlor + Esklarin z aloesem lub tylko Supreme. Usuną one chlor i zwiążą metale ciężkie. Po upływie doby wlej do akwarium preparat z bakteriami nitryfikacyjnymi lub mieszankę różnych szczepów bakterii, które ułatwią kolonizację akwarium przez bakterie nitryfikacyjne (Tropical Bacto-Active). Po kolejnych 1-2 dniach można do zbiornika wpuścić pierwsze rybki (2-3 sztuki) z zaplanowanej obsady. Na tym etapie warto zaopatrzyć się w testy akwarystyczne, aby śledzić zmiany stężenia azotynów (NO2) i jonów amonowych (NH4+) w trakcie dojrzewania akwarium. Bacznie też obserwuj zachowanie ryb. Nie zapomnij o robieniu niewielkich podmian wody (20-25%) nawet dwa razy w tygodniu. Po każdej podmianie uzdatniaj wodę, a preparat z bakteriami wlewaj dobę po podmianie i uzdatnieniu wody. Jeżeli ryby zachowują się normalnie, a testy nie wskazują na obecność amoniaku i azotynów, możesz wpuścić następną partię ryb.

Dojrzewanie akwarium bez ryb

Z wpuszczeniem ryb do akwarium można też poczekać ok. 4 tygodni, czyli tyle ile mniej więcej trwa dojrzewanie akwarium. Sęk w tym, że dla utrzymania równowagi biologicznej w zbiorniku potrzeba naprawdę dużo bakterii nitryfikacyjnych. A jak już wiesz, bakterie nitryfikacyjne do życia potrzebują energii, którą pozyskują ze związków azotu, których w nowym akwarium prawie nie ma. Jednak źródłem białka dla nich mogą być również rośliny. Posadzone w nowym zbiorniku, nim się zaaklimatyzują, zwykle tracą liście. Jeżeli nie będziesz specjalnie tych resztek usuwać, ulegną one rozkładowi, stając się pożywką dla bakterii nitryfikacyjnych. Dlatego więc oczekiwanie 4 tygodni na wpuszczenie ryb do akwarium obsadzonego roślinami i zasilanego preparatem bakteryjnym też nie jest złym rozwiązaniem. Po wpuszczeniu ryb monitoruj związki azotu w wodzie. Rób częste podmiany wody i stosuj preparaty bakteryjne, ponieważ system może nie być jeszcze gotowy na takie obciążanie odchodami i mocznikiem.

Dojrzewanie akwarium z podłożem aktywnym

Szczególnie trudnym wariantem są zbiorniki, w których zostało zastosowane podłoże aktywne przeznaczone do uprawy roślin. Tego typu substraty po zalaniu wodą uwalniają do niej mikro- i makroelementy. W efekcie w akwarium dochodzi do masowego rozwoju glonów i pogorszenia jakości wody. Dlatego tak ważne jest posadzenie już na samym początku możliwie dużej liczby roślin. Niekoniecznie muszą to być od razu gatunki docelowe. Ponadto trzeba zapewnić im odpowiednio intensywne oświetlenie i nawożenie CO2. Jednocześnie należy wykonywać regularne, codzienne duże podmiany wody (30-50%).

Podmiana wody w akwarium

Podmiana wody w akwarium jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Należy ją wykonywać regularnie – najczęściej raz na tydzień. Jednak w akwariach z mniejszą obsadą ryb można podmiany robić rzadziej. Na ogół podmienia się 20-30% objętości wody w akwarium.

Jak przygotować wodę do podmian?

Wielu akwarystów wodę do podmiany odstawia w wiadrach na czas ok. 24 godzin. W tym czasie z wody ulatnia się chlor używany do dezynfekcji wody wodociągowej. Przy okazji zwiększa się też temperatura wody. W przypadku większych akwariów może być niemożliwe przygotowanie potrzebnej ilości wody w taki sposób. W takim wypadku można użyć wody prosto z kranu, koniecznie jednak należy zastosować preparat neutralizujący chlor – Antychlor oraz preparat uzdatniający surową wodę wodociągową, taki jak Esklarin z aloesem. Bardzo dobrym wyborem będzie również Supreme, który łączy właściwości dwóch poprzednich. Zawarte w nich substancje neutralizują metale ciężkie, chronią skórę, skrzela i oczy ryb przed agresywnym działaniem świeżej wody, natomiast dodatek aloesu przyspiesza regenerację uszkodzonego naskórka. Na drugi dzień po podmianie można zastosować preparat z bakteriami Tropical Bacto-Active, który zawiera wyselekcjonowane szczepy bakterii. Są one odpowiedzialne za rozkład materii organicznej. Związki mineralne rozpuszczone w wodzie, które powstają w trakcie tego rozkładu, łatwo usunąć podczas podmiany wody.

Autor:
dr inż. Aleksandra Kwaśniak-Płacheta

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
2024-04-03
ok
pixel