Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka

2020-08-05
Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka
wplyw zwierzat na zdrowie czlowieka

Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od kilku tysięcy lat. Czy wiesz, jaki jest wpływ zwierząt na człowieka oraz dlaczego jest tak pozytywny? Dowiedziono, że ludzie posiadający zwierzęta zdecydowanie lepiej radzą sobie w kontaktach społecznych, nawiązywaniu znajomości i budowaniu relacji. Ponadto, posiadanie pupila pozwala na skuteczniejsze wyzbycie się nagromadzonych w ciągu dnia negatywnych emocji. Sama obecność zwierzęcia w jednym pomieszczeniu powoduje, że niepokój związany z sytuacja stresową znacznie spada. Z tego powodu, codzienny kontakt z pupilem jest niezwykle skuteczną formą relaksu i naturalnym antydepresantem. Uważa się, że bliska relacja ze zwierzęciem może łagodzić przebieg depresji, a nawet pomaga ją wyleczyć.

Poza aspektem psychicznym towarzystwo zwierząt wpływa korzystnie na stan zdrowia fizycznego. Posiadanie zwierząt – głównie psa – powoduje zwiększenie aktywności fizycznej (związanej z codziennymi spacerami), co prowadzi do ogólnej poprawy zdrowia. Badania dowiodły, że regularne spacery z psem zmniejszają możliwość wystąpienia nadciśnienia, nadwagi oraz podwyższonego cholesterolu i trójglicerydów. Wysiłek fizyczny (spacer czy aktywna zabawa z psem) – sprawia, że w organizmie rośnie poziom serotoniny (hormon „dobrego samopoczucia”), natomiast obniżeniu ulega poziom kortyzolu (hormon stresu).

Kontakt ze zwierzęciem ma korzystny wpływ na niemalże każdą ze sfer rozwoju dziecka (fizyczną, emocjonalną, społeczną czy intelektualną). Opiekowanie się zwierzęciem może wykształcić większą wrażliwość na uczucia, nauczyć tolerancji i odpowiedzialności. Ponadto dzieci, które mają kontakt ze zwierzętami rzadziej cierpią na alergie, uczulenia i astmę w późniejszych latach.

Kolejnym przykładem wykorzystania dobroczynnego wpływu zwierząt na zdrowie człowieka jest zooterapia. To naturalna metoda leczenia i rehabilitacji osób o różnym spektrum niepełnosprawności poprzez kontakt ze zwierzęciem. Ważnym aspektem w tej terapii jest dotyk, ponieważ prowadzi do stymulacji układu dokrewnego i wydzielania endorfin (hormonów szczęścia), które łagodzą ból i poprawiają samopoczucie. Zmniejsza się poziom stresu oraz pobudzony zostaje układ odpornościowy pacjenta. Kontakt ze zwierzęciem powoduje redukcję lęku, obniża poczucie samotności, przywraca wiarę w siebie oraz poprawia nastrój. Z tego też powodu zooterapia jest coraz częściej stosowana w domach opieki, domach dziecka oraz innych placówkach opiekuńczych.

Zwierzęta (zwłaszcza psy) mogą mieć istotne znaczenie w ratowaniu zdrowia i życia człowieka. Dlatego od kilku lat prowadzone są badania nad możliwością wykorzystania psiego węchu do rozpoznania zapachu nowotworów (na skórze, w moczu i w pocie oraz w oddechu) w początkowej fazie choroby. Nowotwory pozostawiają określone metabolity lub specyficzne zapachy w ciele, które mogą być wyczuwalne przez odpowiednio wyszkolone psy. Zwierzęta te szkoli się również w kierunku rozpoznawania oznak zbliżającego się ataku epilepsji, czy też wykrycia niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi.

Zwierzęta mogą pozytywnie wpływać na stan zdrowia psychicznego i fizycznego swojego opiekuna, dlatego właściciele zyskują dodatkowe korzyści z posiadania pupila. Obecność czworonoga wyzwala w ludziach pokłady cierpliwości oraz inncyh pozytywnych uczuc i zachowań, dlatego warto z niej korzystać, zwłaszcza w trudnych momentach!

Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 130 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Dobrze zorganizowany sklep: szybką realizacja zamówienia,a Benek rzeczywiście jest super. Dziękuję i polecam znajomym.
2024-04-05
Bogaty asortyment, szybka dostawam
pixel