Obcinanie pazurów u psa to nieodzowny element pielęgnacji i dbania o jego zdrowie. Choć może wydawać się trudne i problematyczne, dzięki odpowiedniemu podejściu i wybraniu idealnego narzędzia może okazać się całkiem przyjemne. Jak obciąć psu pazury w domowych warunkach, szybko i sprawnie?

Dlaczego warto obcinać pazury u psa?


Jeśli Twój pupil będzie miał zbyt długie pazury, zwyczajnie będzie mu to utrudniało chodzenie i bieganie. Pies będzie stawiał łapy pod niewłaściwym kątem, co może skutkować nieprawidłowościami w jego postawie oraz zwyrodnieniami. Mocno przerośnięte pazury mogą też sprawiać pupilowi ból, wrastając się w skórę i ją raniąc, co z kolei może prowadzić do powstawania bolesnych ran.
Nie wiesz, jak obciąć psu pazury samodzielnie? Obawiasz się, że nie dasz rady, lub, że Twojemu pupilowi to się nie spodoba? Możesz zrobić to u weterynarza, ale pazury rosną w tak szybkim tempie, że musiałbyś go odwiedzać bardzo często. Nie będzie to opłacalne ani dla Ciebie (ze względu na finanse i czas na dojazd), ani dla Twojego pupila, u którego prawdopodobnie każda taka wizyta będzie powodowała stres. Przeczytaj, jak zrobić to krok po kroku i przekonaj się, że nie jest to trudne.

Obcinanie pazurów u psa krok po kroku


Jeśli Twój pies nigdy nie miał jeszcze obcinanych pazurów, będzie to dla niego nowa sytuacja i może różnie zareagować. Przygotuj go na to, dając mu do powąchania narzędzie do obcinania oraz zapewniając spokojną atmosferę w odpowiednim do tego celu miejscu. Reszta pójdzie jak z płatka!

  • Wybierz odpowiednie obcinacz do paznokci dla psa Masz do wyboru: gilotynę, pilnik lub cążki. Gilotyna pozwoli na najszybsze obcięcie, jednak jej użycie wymaga nieco wprawy i zdecydowanych ruchów. Pilniki sprawdzą się raczej u psów małych ras oraz przy częstym, regularnym stosowaniu. Cążki to optymalny i uniwersalny wybór, gdyż pozwolą na dosyć szybkie i bezpieczne skracanie pazurów, które można wykonywać stopniowo.
  • Po wybraniu odpowiedniego narzędzia daj je do powąchania psu i zapoznaj go z dźwiękiem, jaki wydaje. Usiądź z nim sam na sam, w jego ulubionym miejscu. W razie potrzeby przygotuj też ulubione przekąski Twojego pupila.
  • Znajdź dogodną pozycję dla psa (jedne wolą siedzieć, inne np. leżeć) i złap delikatnie, aczkolwiek pewnie jego łapę. Obcinaj pazury od dołu (pod kątem ok 45), zdecydowanym ruchem. Pilnuj, by nie uszkodzić macierzy, czyli jasnej, owalnej struktury w ich przekroju. Kiedy ją zobaczysz, to znak, że pazur jest już dostatecznie przycięty.
  • Kiedy uda Ci się już obciąć wszystkie pazury, pochwal swojego psa i nagródź go, tak, by dobrze kojarzył cały zabieg. Możesz wręczyć mu smakołyk lub po prostu go pogłaskać.

Jeśli wciąż trapiło Cię pytanie o to, jak obciąć psu pazury, wiesz już jak tego dokonać. Grunt to podejść do tego bez stresu i zrobić to pewnymi ruchami. Psy znają nasze emocje i jeśli wyczuwają od nas spokój, udziela się on także im.