Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zaginął pies - co robić? Jak postępować krok po kroku?

2022-12-29
Zaginął pies - co robić? Jak postępować krok po kroku?
Co zrobić gdy zaginął pies
Zaginął pies – co robić w takiej sytuacji? Większość osób zaczyna wtedy biegać i panicznie krzyczeć jego imię w miejscu, w którym zwierzak widziany był ostatni raz. Nie jest to jednak na ogół zachowanie skuteczne. Pies w chwili zgubienia się jest bowiem zdezorientowany i nie reaguje nawet na swoje imię. Jak więc należy postępować?

Zawiadomienie o zaginięciu psa

Zaginięcie psa można zgłosić do lokalnej straży miejskiej lub udać się na komisariat policji ze zdjęciem swojego czworonoga. Dobrze jest odwiedzić okoliczne schroniska lub skontaktować się z nimi mailowo. Warto mieć przy sobie zdjęcie psiaka lub przynajmniej dokładnie go opisać. Wszystko to po to, aby można go było w razie potrzeby łatwo zidentyfikować. Czasem to nie przynosi jednak efektów. Wtedy działanie można rozszerzyć także na okoliczne wsie czy miasta.

Zaginął pies – co robić w takiej sytuacji?

W miejscu zgubienia psa warto zostawić coś dla niego znajomego. Może być to ulubiony koc lub element garderoby właściciela. Sprawdzi się też jedzenie np. intensywnie pachnąca karma. To miejsce dobrze jest regularnie odwiedzać. Oczywiście im więcej osób bierze udział w poszukiwaniach, tym lepiej. Jeśli można sobie na to pozwolić, należy w akcję zaangażować rodzinę i znajomych. Pozwala to na przeszukanie większego obszaru w tym samym czasie. Trzeba też zaczepiać i pytać przechodniów, czy przypadkiem nie widzieli psa.

Internet to potęga i warto to wykorzystać

Nie da się ukryć, że internet jest bardzo potężnym narzędziem i warto to wykorzystać. W mediach społecznościowych można umieścić ogłoszenie o zaginięciu psa – koniecznie ze zdjęciem. Tę informację znajomi mogą posłać dalej. Na niektórych portalach istnieją nawet specjalne strony, które zajmują się właśnie poszukiwaniem zwierząt w danej okolicy. Należy także i im wysłać stosowane zgłoszenie. Na Facebooku pokusić się można o stworzenie specjalnego wydarzenia informującego o zaginięciu ukochanego zwierzaka.

Rozwieszanie ogłoszeń nadal skuteczne

Zaginął pies i co robić? Na pewno nie ma tutaj czasu na zwlekanie. Trzeba jak najszybciej rozwiesić ogłoszenia w miejscu jego zaginięcia i wszędzie tam, gdzie najczęściej bywał. Najlepiej umieszczać je w dobrze widocznych miejscach, które każdego dnia mija wiele osób. Mogą być to kawiarnie, sklepy spożywcze, przejścia dla pieszych. Treść ogłoszenia wcale nie musi być długa.

Czym powinno się zatem charakteryzować ogłoszenie o zaginięciu psa?

Musi zawierać duże zdjęcie psiaka, jego imię, rasę, numer telefonu właściciela, datę zaginięcia, informacje o ewentualnym chipie czy obroży. Warto umieścić informacje o jego charakterze – czy jest nieśmiały, a może bywa agresywny dla obcych? Niekiedy na wołanie obcych ludzi pies reaguje nerwowo i ucieka jeszcze dalej. Czcionka powinna być duża i wyraźna. Ogłoszenie powinno być czytelne także z większej odległości. Ogłoszenie musi przykuwać uwagę przechodniów. Warto tutaj zapytać o opinię innych np. znajomych, czy tak jest w rzeczywistości. Ogłoszenie warto zabezpieczyć folią. Sprawdzi się tutaj zwykła koszulka A4. W ten sposób nie zniszczą go opady śniegu czy deszczu. Jeśli pies szybko się nie znajdzie, ogłoszenia dobrze jest przywiesić w nowych miejscach. W miarę możliwości warto zaoferować nagrodę pieniężną za informację na temat miejsca pobytu psa. Należy zanotować, w których miejscach ogłoszenia zostały powieszone. Po odnalezieniu psa trzeba je oczywiście usunąć. Na tym jednak nie koniec możliwości. Można też umieścić ogłoszenia w wydawnictwach lokalnych. Niektóre gazety i witryny internetowe umożliwiają zamieszczenie płatnej reklamy. Warto z tego skorzystać.

Co jeszcze można zrobić, gdy pies zaginie?

Wielu właścicieli czipuje swoje psy i jest to dobra decyzja. Gdy psiak taki chip miał, warto udać się do miejsca, w którym był zakładany i zgłosić jego zaginięcie. Chip swojego czworonoga dobrze jest zarejestrować na popularnych stronach internetowych np. www. identyfikacja.pl. Powiadomić o zaginięciu zwierzaka warto też okoliczne lecznicze zwierząt i gabinety weterynaryjne. W wielu miejscach są nawet specjalne tablice, na których można umieszczać ogłoszenia tego typu. Być może ktoś z pacjentów widział ostatnio podobnego psa. Psy to zwierzęta wytrzymałe i naprawdę zaradne. Są w stanie przetrwać bez człowieka sporo czasu. Czasem odnajdują się po wielu miesiącach całe i zdrowe. Trzeba więc być dobrej myśli i nie należy rezygnować z poszukiwań swojego ukochanego pupila.
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.95 / 5.00 128 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Przesyłka trochę słabo zapakowana
2024-04-03
ok
pixel