Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

4 najpopularniejsze pytania o wychowanie psa

2023-09-13
4 najpopularniejsze pytania o wychowanie psa
Jak wychować psa

Dobrze wychowany pies to dla właściciela nie tylko powód do dumy, ale także sposób na komfortowe życie z czworonogiem i spokojną głowę. Właściciele takich psów nie muszą obawiać się, że zwierzak nagle ucieknie, zdemoluje dom podczas ich nieobecności czy popsuje relacje z sąsiadami przez uporczywe szczekanie. Wspólne treningi lub nauka budują więź z czworonogiem, a także sprawiają, że zwierzak jest bezpieczny (bo np. nie ucieka z ogrodu lub nie gryzie przedmiotów, które są dla niego zagrożeniem) i bardziej szczęśliwy — bo nikt nie strofuje go za złe zachowania. To sprawia, że warto pracować nad psem, oduczyć go uciążliwych zachowań i nauczyć takich, które są mile widziane.

Jak oduczyć psa kilku ważnych rzeczy.

Zwróć uwagę, że wszystkie poniższe, popularne pytania o wychowanie psa zaczynają się od: „jak oduczyć psa…”. Właściciele zwykle pozwalają, by pies zachowywał się w określony sposób, dopóki nie zaczyna to być uciążliwe lub nawet niebezpieczne. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest wychowywanie psa od początku, by uniknąć poniższych problemów. Jeśli jednak już się pojawiły, spróbujmy temu zaradzić.

Pamiętaj!

Aby oduczenie psa czegokolwiek było skuteczne, najpierw należy zrozumieć, DLACZEGO zwierzak zachowuje się w określony sposób. W niektórych sytuacjach konieczne jest wykluczenie przyczyn chorobowych.

Jak oduczyć psa gryzienia?

Zwykle szczeniaki gryzą w trakcie zabawy. To ich sposób na poznawanie świata i sprawdzanie granic. W takiej sytuacji możesz wydać z siebie głośny dźwięk, by zaskoczyć psiaka. Dzięki temu powinien przerwać gryzienie. Jeśli gryzienie się powtarza, powiedz stanowczo „nie” i przerwij zabawę na chwilę. Nawet jeśli sytuacja jest zabawna, nie śmiej się, ponieważ pokażesz psu, że jego zachowanie jest akceptowane. Próbuj nie dopuścić do sytuacji, w której pies ma okazję Cię ugryźć. Jeśli szczeniak gryzie przedmioty, może to być związane z wymianą zębów mlecznych — w tym okresie gryzienie przynosi czworonogowi ulgę. Zadbaj, by zawsze miał dostęp do naturalnych gryzaków (np. penisy wołowe, suszona skóra, uszy wieprzowe, poroże i inne) oraz do własnych zabawek.

Jak oduczyć psa szczekania?

Zwróć uwagę, w jakich sytuacjach pies szczeka. Staraj się nie dopuszczać do nich, by nie wzmacniać zachowań psa. Naucz pupila komendy „daj głos”, a następnie komendy „cisza”, która będzie oznaczała przerwanie szczekania. Zawsze nagradzaj psa smakołykami, jeśli Cię posłucha. Gdy zdarzy mu się szczekać w nieodpowiednim momencie, powiedz „cisza” i od razu nagródź — w ten sposób odwrócisz jego uwagę i pokażesz, że słuchanie Twoich poleceń opłaca się bardziej niż szczekanie. Czasem dobrym pomysłem na zwrócenie uwagi psa pochłoniętego szczekaniem jest rzucenie w jego pobliżu czegoś hałaśliwego — pęku kluczy, puszki z monetami czy kawałka metalowego łańcucha. Pamiętaj jednak, że psy po prostu czasem szczekają i nie da się całkowicie wyeliminować tego zachowania — zwłaszcza jeśli wybrałeś szczekliwą rasę, np. teriera lub owczarka niemieckiego. Pies może także szczekać z nudów (np. przy ogrodzeniu lub na balkonie). Zadbaj o odpowiednią dawkę ruchu dla pupila.

Jak oduczyć szczeniaka sikania w domu?

Szczeniaki dość szybko uczą się, że powinny załatwiać swoje potrzeby na dworze. Kiedy zauważasz, że psiak kręci się w poszukiwaniu miejsca do załatwienia się, szybko zabierz go na zewnątrz. Wychodź z nim na spacer po jedzeniu i po tym, jak się obudzi, a każdą potrzebę załatwioną na trawniku chwal entuzjastycznie. Przy drzwiach możesz położyć podkład higieniczny na wypadek, gdyby mały psiak musiał załatwić się np. podczas Twojej nieobecności. Nigdy nie karaj zwierzaka za wpadki, ale wyczyść dokładnie miejsce, w którym się załatwił, by nie powtarzał swojego zachowania (możesz użyć neutralizatora zapachów). Dorosłe psy, które zaczęły załatwiać się w domu, mogą mieć problemy z układem moczowym i wymagają konsultacji z lekarzem weterynarii.

Jak oduczyć psa skakania na ludzi?

Jeśli pies skacze na Ciebie np. gdy wracasz do domu, zachowaj spokój i zachęć psa, by usiadł, a wtedy przywitaj się z nim wylewnie. Pies zauważy, że ignorujesz go, gdy skacze, ale witasz się z nim energicznie i radośnie, gdy wszystkie cztery łapy dotykają podłoża. Jeśli pies skacze na gości, możesz trzymać go na smyczy w momencie, gdy wchodzą do domu, a następnie możesz pozwolić pupilowi przywitać się z gośćmi, gdy emocje nieco opadną. Wówczas wskazane jest, by psiak dostał smakołyki od gości i został pogłaskany — oczywiście tylko wtedy, gdy będzie trzymał wszystkie łapki na podłodze.

Kiedy dobre chęci to za mało

Czasem trudno poradzić sobie z wychowaniem psa samodzielnie. Warto przeczytać dobre książki o wychowaniu psów (np. „Dobry piesek!” i „Dobry pies!” Steve’a Mann’a), a także zasięgnąć porady behawiorysty lub szkoleniowca. Warto to zrobić jak najszybciej po zauważeniu problemu, ponieważ zachowanie zwierzaka może umacniać się z czasem, a im dłużej zwierzak zachowuje się w określony sposób, tym trudniej jest go tego oduczyć. Powodzenia!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Polecam
2024-03-25
:)
pixel