Gryzonie, takie jak szczury, myszy, czy chomiki, to urocze i aktywne stworzenia, które wymagają odpowiedniej opieki i żywienia. Podczas gdy podstawowa dieta jest kluczowa, istnieją również suplementy i witaminy, które mogą być korzystne dla zdrowia gryzoni. W tym artykule przeanalizujemy niektóre z tych suplementów i witamin.
Pielęgnacja gryzoni to kluczowy aspekt dbałości o zdrowie i samopoczucie naszych małych pupili. Właściwa higiena, odpowiednie akcesoria pielęgnacyjne oraz troska o zdrowie gryzoni to podstawy, które każdy właściciel powinien znać i stosować. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce pielęgnacji gryzoni, porównamy pielęgnację gryzoni i królików, a także omówimy, jak zapewnić im odpowiednie warunki życia. Na koniec przedstawimy przegląd produktów do pielęgnacji i higieny gryzoni oraz polecimy sklep internetowy, w którym warto robić zakupy.
Każde zwierzę z rodziny małych ssaków ma swoje potrzeby żywieniowe. Jedna grupa je wyłącznie rośliny (roślinożercy), inna je tylko mięso (mięsożercy), a trzecia grupa odżywia się zarówno jednym jak i drugim (wszystkożercy). Króliki, kawie, szynszyle i koszatniczki potrzebują w swojej diecie dużej ilości błonnika, natomiast zdecydowanie należy ograniczać im ilość skrobi. Całkiem inaczej wygląda żywienie chomików i innych wszystkożernych gryzoni, które jedzą zarówno składniki roślinne, jak i zwierzęce.
Zęby to podstawowy atrybut każdego gryzonia. To właśnie specyficzne uzębienie pozwala tym niewielkim zwierzakom z łatwością pożerać twarde przekąski różnego rodzaju. Jednak nie można w przypadku domowych pupili zapominać o odpowiedniej profilaktyce stomatologicznej. Zatem jak dbać o zęby gryzoni?
Jak rozróżnić płeć chomika? Okazuje się, że wcale nie musi być to zadanie trudne. Trzeba jednak wiedzieć, jakich cech szukać. Zazwyczaj płeć sprawdza się u osobników dojrzałych w wieku 7-8 tygodni. O czym należy w tym przypadku pamiętać?
Zima nie jest dla zwierząt łatwym okresem. Poszczególne gatunki wypracowały różne strategie obronne, aby przetrwać mrozy i niedostatek pokarmu. Przykładem może być np. sen zimowy. Czy dotyczy on także zwierząt domowych? Jak chomik przygotowuje się do zimy?