Większość gatunków zwierząt, które posiadamy w domach ma gruczoły potowe na bardzo małej powierzchni ciała (u psów i kotów zlokalizowane są one na poduszkach łap), bądź nie ma ich wcale – są to np. króliki, szczury i myszy. W związku z tym w trakcie trwania wysokich temperatur są niezwykle narażone na hipertermię. Psy radzą sobie z upałem dysząc, dzięki czemu schładzają swój organizm. U kotów czynnikiem odpowiedzialnym za obniżenie temperatury organizmu jest ślina. Poprzez lizanie sierści i odparowywanie śliny z jej powierzchni uwalniają się od nadmiaru ciepła.
Zwierzęta towarzyszą człowiekowi od kilku tysięcy lat. Czy wiesz, jaki jest wpływ zwierząt na człowieka oraz dlaczego jest tak pozytywny? Dowiedziono, że ludzie posiadający zwierzęta zdecydowanie lepiej radzą sobie w kontaktach społecznych, nawiązywaniu znajomości i budowaniu relacji. Ponadto, posiadanie pupila pozwala na skuteczniejsze wyzbycie się nagromadzonych w ciągu dnia negatywnych emocji.
8 czerwca obchodzimy DZIEŃ CYRKU BEZ ZWIERZĄT, który ustanowiła koalicja organizacji pozarządowych prowadząca kampanię „Cyrk bez zwierząt”. Jej celem jest wprowadzenie prawnego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach na terenie całej Polski.
Akwarium jest namiastką prawdziwego ekosystemu. W naturalnym środowisku zachodzi ogromna ilość różnych procesów, które w warunkach domowych trudno odzwierciedlić bez użycia dodatkowego sprzętu. Jednym z nich jest proces nitryfikacji, inaczej mówiąc – cykl azotowy. Uproszczając, jest to proces, w którym szkodliwe związki chemiczne powstałe na skutek przemiany materii „zamieniają się” w tlen i związki azotowe.
Przy wyborze ptaka należy zwrócić uwagę na jego ogólną kondycję, stan upierzenia, czystość dzioba, oczu i kupra. Zdrowe osobniki są bardzo ruchliwe, rozśpiewane i wesołe. Zeberki to ptaki towarzyskie – nie wolno ich trzymać w pojedynkę. Jeśli mamy odpowiednie warunki – najlepiej trzymać je w większej grupie. Minimalnie muszą być to 2 ptaki. Jeśli chcemy uniknąć chęci wydania na świat potomstwa, możemy nabyć dwa ptaki tej samej płci – wówczas problem rozmnażania sam się rozwiąże.
Przerażające, groźne, agresywne, jadowite – w wielu osobach gady wzbudzały lęk i niechęć. Obecnie zajmują zaszczytne miejsce w naszych domach – gwarantują niesamowite doświadczenia i dostarczają wielu wrażeń. Niestety, nierzadko podejmujemy decyzję o zakupie pod wpływem emocji. Na jakie kwestie zatem trzeba być przygotowanym zanim rozpoczniemy tę wyjątkową przygodę z terrarystyką?
Na pewnym etapie naszego życia podejmujemy decyzję o posiadaniu zwierzęcia i zadajemy sobie pytanie: adopcja czy kupno?
Planujesz zakup królika? Sprawdź nasz artykuł jak prawidłowo opiekować się królikiem.