Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Versele-Laga: Jak wybrać idealną karmę dla chomika?

2023-10-04
Versele-Laga: Jak wybrać idealną karmę dla chomika?
Jak wybrać idealną karmę dla chomika

W przeciwieństwie do roślinożernych małych ssaków, ssaki wszystkożerne nie mają trudności z trawieniem skrobi i białka. Potrzebują one właśnie tych składników, ponieważ są dla nich źródłem energii, umożliwiają rozwój mięśni i ogólny wzrost.

Prawidłowa dieta chomika powinna uwzględniać przede wszystkim ziarna, stanowiące wysokiej jakości źródło energii; należy bowiem pamiętać, że są to niezwykle aktywne zwierzęta. Ponadto powinna zawierać białko pochodzenia zwierzęcego, odpowiednio dobrane gatunki warzyw i owoców, a także orzechy. Krótko mówiąc pokarmy dla chomików powinny być maksymalnie zróżnicowane i dostarczać odżywczych składników, takie jakie chomik otrzymałby w naturalnym środowisku. Należy również pamiętać, aby wybierać gotowe mieszanki, które będę w 100% naturalne; bez sztucznych barwników, aromatów, konserwantów oraz GMO. Nie powinny także zawierać sprasowanego granulatu. Chomikom nie należy podawać niektórych gatunków warzyw i owoców (np. cebuli, czosnku, owoców cytrusowych), a także ludzkiego jedzenia (słodyczy, słonych przekąsek, chleba czy produktów mlecznych).

Czym kierować się przy wyborze karmy dla chomika?

Spośród różnych rodzajów karm dla chomików możemy wybierać m.in. między wieloskładnikową karmą typu „Muesli”, a pokarmem w formie jednorodnego ekstrudatu.

Karmy typu Muesli jak Hamster Nature oraz Mini Hamster Nature charakteryzuje duża różnorodność składników, tekstur, zapachów i kolorów, dzięki której gryzonie mogą poczuć się, jak w swoim naturalnym środowisku. Chomik może wybierać składniki, na które w danej chwili ma ochotę, a właściciel widzi „gołym okiem” każdy kęs mieszanki. W pokarmach Nature dla chomików, znajdziemy zboża jako podstawowe źródło energii, nasiona i orzechy, które zapewnią lśniącą okrywę włosową i jednocześnie stanowią doskonałe źródło przeciwutleniaczy. W mieszankach znajdziemy również warzywa (groch, pasternak, por) i owoce (morele, ananas, rodzynki) będące idealnym uzupełnieniem zdrowej diety. Bardzo ważnym składnikiem diety chomików jest białko pochodzenia zwierzęcego, którego źródłem w karmie są larwy mącznika.

Co wpływa na wysoką jakość pokarmu dla chomika

Na jakość karm mają wpływ nie tylko użyte składniki, ale również sam proces produkcji, a w szczególności proces mieszania. Proces ten musi zapewnić homogeniczną mieszankę bez uszkodzeń poszczególnych komponentów. Produkowane przez Versele-Laga mieszanki Nature są jedyne w swoim rodzaju dzięki użyciu najbardziej specjalistycznego mieszalnika, który w bardzo krótkim czasie jest w stanie jednorodnie wymieszać wszystkie składniki karmy bez ich mechanicznego uszkodzenia

Mieszanki Nature do bogactwo form, zapachów i kształtów, z którymi chomiki stykają się w naturalnym środowisku. Zdarza się jednak, że spośród wszystkich składników wybierają tylko niektóre, a innych z jakichś powodów nie jedzą. Może to w długotrwałej perspektywie prowadzić do różnego rodzaju niedoborów pokarmowych. W takiej sytuacji wskazane jest podawanie zwierzęciu ekstrudowanej karmy typu „Wszystko w 1”, która będzie zapobiegać selektywnemu pobieraniu pokarmu.

Sam proces ekstruzji polega na przetłoczeniu przez ekstrudery, pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, wszystkich składników karmy do komory schładzającej. Dzięki temu otrzymujemy monoskładnikową karmę, w której każda granulka zapewnia taką samą wartość odżywczą (taką samą ilość białka, witamin etc.). Warto również podkreślić, iż karma ekstrudowana jest lepiej strawna, ponieważ proces ekstruzji zapewnia lepsze kleikowanie skrobi (strawność takiej skrobi wynosi ponad 90%). Wygląd ekstrudatu nie jest tak ciekawy jak w przypadku mieszanek typu Muesli, natomiast podając karmę tego typu mamy pewność, iż chomik otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje by zdrowo i długo żyć.

Karma Hamster&Gerbil Complete bogata jest w skrobię (zboża), która zapewnia odpowiednią dawkę energii. Źródłem białka pochodzenia zwierzęcego jest mięso z kurczaka, o bardzo wysokiej wartości odżywczej. Dodatkowo w ekstrudacie znajdziemy olej z łososia i siemię lniane, które są źródłem kwasów omega-3 i omega-6 (podstawowy budulec zdrowej okrywy włosowej). W karmie znajdują się również naturalne przeciwutleniacze oraz jukka, która ogranicza nieprzyjemne zapachy w klatce. Co istotne, pokarmy Complete, dzięki starannemu doborowi składników są bardzo smakowite.

Nature oraz Complete dla chomików to idealnie zbilansowane karmy. Tylko od właściciela i preferencji zwierzęcia zależy, który rodzaj wybrać

EKSTRUDAT „WSZYSTKO W 1” COMPLETE – dla kogo??

Dla wszystkich, którzy chcą mieć pewność, że dostarczają swojemu chomikowi wszystkich niezbędnych wartości odżywczych w każdym posiłku

RÓŻNORODNA MIESZANKA NATURE – dla kogo??

Dla wszystkich, którzy preferują różnorodne, łatwo rozpoznawalne i jak najmniej przetworzone składniki, tak jak w naturalnym środowisku zwierzęcia.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-28
bardzo szybka dostawa zgodnie z zamówienie
2024-03-26
Towar zgodny z zamówieniem ilości jak i ilości. Szybka wysyłka. Polecam.
pixel