Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile powinien jeść mały kot? Żywienie kociaka w pigułce.

2023-07-11
Ile powinien jeść mały kot? Żywienie kociaka w pigułce.
Ile powinien jeść mały kot

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kota, a miłośnicy mruczków powtarzają, że „dom bez kota to tylko mieszkanie”. Jeśli czeka Cię wyzwanie wychowania pierwszego kociaka, z pewnością masz w sobie mnóstwo entuzjazmu, ale też trochę obaw. Na szczęście jesteś w dobrym miejscu — podpowiemy, jak odpowiednio zająć się maluszkiem, by wyrósł na szczęśliwego i zdrowego kota.

Jak często karmić kociaka?

Kocięta powinny zostać odsadzone od matki najwcześniej w 8. tygodniu życia i zwykle trafiają wtedy do nowych domów. Takie maluchy w swoim krótkim życiu zdążyły już przejść kilka zmian związanych ze sposobem odżywiania. Kocie noworodki początkowo piją mleko matki, nawet co 2 godziny. Następnie, w wieku około 2-4 tygodni stopniowo zaczynają pobierać pokarm stały — mokrą karmę. Na tym etapie posiłki są nieregularne, a maluch wciąż żywi się mlekiem matki, dlatego hodowcy pozostawiają pokarm do dyspozycji kociaków lub umożliwiają im dostęp do pokarmu stałego kilka razy dziennie.

Kiedy trafia do nas mały, około 2-miesięczny kociak, potrafi już w pełni żywić się pokarmem stałym, jednak wciąż potrzebuje częstych posiłków. Warto karmić małego kotka ok. 6 razy dziennie lub rozważyć sposób żywienia polegający na tym, że kot ma nieograniczony dostęp do pokarmu (np. suchej karmy). Powinniśmy także zwrócić uwagę, czy maluch pije wodę.

Potrzeba tak częstego żywienia kociaka wynika z jego młodego wieku, niewielkiej objętości żołądka, a także naturalnych zachowań gatunku. 

3 sposoby żywienia kociaka i dorosłego kota

Koty w naturze żywią się wiele razy w ciągu jednego dnia, dlatego otrzymywanie jednego lub dwóch dużych posiłków na dobę jest dla nich nienaturalne. Z tego powodu wiele osób zapewnia swoim kotom nieograniczony dostęp do pożywienia przez całą dobę. Koty, które mają taką możliwość, potrafią pobierać niewielkie porcje pokarmu nawet 16 razy na dobę! Taki sposób żywienia to tzw. samoobsługa, bo kot sam decyduje, kiedy chce jeść. Metoda sprawdzi się w przypadku kociąt oraz dorosłych kotów, które nie mają skłonności do pobierania zbyt dużych ilości pokarmu.

Alternatywą jest żywienie łączone. Wówczas kot ma stały dostęp do suchej karmy, a mokrą podajemy 2-3 razy dziennie (częściej w przypadku kociąt — do 5-6 razy dziennie w małych porcjach). W takim przypadku należy obserwować, czy kociak rzeczywiście potrzebuje tak częstych posiłków, czy porcje są odpowiednio duże (czy zjada je całe, czy zostawia?). Jeśli kot ma duży apetyt, należy szczególnie uważnie pilnować dziennych dawek żywieniowych, uwzględniając zjadaną przez zwierzaka suchą karmę.

Ostatnim sposobem, który daje właścicielowi największą kontrolę, jest żywienie w określonych godzinach. Wówczas kociak otrzymuje 5-6 posiłków w ciągu dnia i szybko uczy się, o jakiej porze to nastąpi.

Czym karmić małego kotka?

Dieta kociąt różni się od diety dorosłych kotów. Maluchy, ze względu na intensywny rozwój, potrzebują innych proporcji składników odżywczych, minerałów i witamin. Najprostszym sposobem na zapewnienie kociakowi zbilansowanej diety jest podawanie karmy dla kociąt wysokiej jakości (mokrej, suchej lub obu). Wówczas należy tylko stosować się do sposobu dawkowania proponowanego przez producenta, a w razie potrzeby nieznacznie zmieniać dawki żywieniowe, dopasowując je do konkretnego kociaka.

Dobra karma dla kociąt powinna mieć wysokomięsny skład, musi także być łatwo przyswajalna dla malucha. Warto pamiętać, że karmy dla kociąt różnią się od tych dla dorosłych kotów, dlatego powinniśmy kierować się wskazówkami producenta. Dobre jakościowo karmy dla kociąt to m.in.:

Jeśli kupujesz kota z hodowli lub adoptujesz z domu tymczasowego, powinieneś otrzymać informacje o tym, jaką karmą był żywiony kot. Warto na początek kupić dokładnie taką samą karmę i (jeśli uznasz to za zasadne), stopniowo zmienić ją na nową. Dzięki temu oszczędzisz kociakowi problemów żołądkowych już pierwszego dnia.

Alternatywą jest przygotowywanie kotu domowych, gotowanych posiłków lub dieta BARF (Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie, tj. surowe mięso, jajka, podroby, oleje roślinne i zwierzęce oraz dodatek warzyw, owoców czy ziół). Stosując taką dietę należy podawać dodatkowo suplementy diety dla kota, by uniknąć niedoborów. Zwykle kotom żywionym BARF-em podaje się witaminę D, E, taurynę, żelazo. Sproszkowane skorupki jajek są doskonałym źródłem wapnia, a drożdże browarnicze dostarczają witamin z grupy B.

Żywienie kociaka wydaje się trudne tylko na początku. Z czasem zaczniesz zauważać, kiedy kot jest głodny, a kiedy dostaje za dużo pokarmu, czy dana karma mu służy, czy warto rozejrzeć się za inną. Zdobywaj jak najwięcej informacji, czytaj składy karm i obserwuj swojego pupila, a z pewnością świetnie sobie poradzisz.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
2024-03-28
bardzo szybka dostawa zgodnie z zamówienie
pixel