Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaki pies dla rodziny z dziećmi?

2023-12-20
Jaki pies dla rodziny z dziećmi?
Jaki pies dla rodziny z dziećmi?

Ten popularny obrazek idealnej rodziny – rodzice, dzieci i nieodłączny pies – widzimy w reklamach, serialach i filmach. Nic więc dziwnego, że myślimy: może rzeczywiście przyszedł czas na psa? Zwłaszcza gdy dzieci domagają się domowego pupila, a my mamy wreszcie kawałek ogrodu przed domem. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście chcemy psa i jesteśmy gotowi na nowy obowiązek na najbliższych kilkanaście lat.

Pies do rodziny z dziećmi – czy to dobry pomysł?

Wzięcie psa to poważna decyzja i zobowiązanie na kilkanaście lat, dlatego warto dobrze ją przemyśleć – najlepiej w rodzinnym gronie. Kupno lub adopcja psa oznaczają spore wydatki – na pokarm, wizyty weterynaryjne, ewentualnie także na pielęgnację (np. wizyty u psiego fryzjera) lub szkolenie. Czworonóg to także dodatkowy obowiązek i rodzice powinni mieć świadomość, że to zadanie spadnie na nich. Choć dzieci mogą pomagać przy psie (zwłaszcza starsze), dorośli zawsze będą głównymi osobami odpowiedzialnymi za: szkolenie i wychowanie czworonoga, spacery z psem, karmienie, wizyty u weterynarza, pielęgnację sierści i kąpiele. Warto pamiętać, że wypuszczanie psa do ogrodu nie zastępuje mu spacerów i nawet, jeśli dysponujemy ogródkiem, codzienne spacery są konieczne dla zdrowia i dobrego samopoczucia zwierzęcia.

Należy także rozważyć, co zrobimy z psem podczas naszej nieobecności (np. wyjazdu na wakacje). Czy mamy z kim zostawić psa (i czy ta osoba potwierdza, że zajmie się czworonogiem!), czy stać nas na hotel dla psów?

Pies, poza obowiązkami (i sporą ilością sierści), wnosi do domu mnóstwo radości, a dla najmłodszych może być kompanem do zabawy, ulubionym towarzyszem i wartościowym nauczycielem odpowiedzialności i empatii. W wielu domach pies jest pełnoprawnym członkiem rodziny, a dzieci od małego uczą się troszczenia o innych. To bardzo cenne lekcje na całe życie, jednak pamiętajmy, że dziecko uczy się, obserwując rodziców i ich podejście do zwierzęcia.

Jaki pies dla dzieci?

To częste pytanie, ale także skrót myślowy. Pamiętajmy, że psa nigdy nie kupujemy dla dziecka – tylko dla całej rodziny, a obowiązkami w większości będą obarczeni rodzice. Zapytajmy więc: jaki pies sprawdzi się w rodzinie z dziećmi?

Wybierając psa, należy wziąć pod uwagę nasz tryb życia (czy wspólnie wolimy wypoczywać na kanapie, czy stawiamy na aktywny wypoczynek?), domowy budżet (duże rasy psów są znacznie droższe w utrzymaniu) oraz preferencje dotyczące konkretnych cech psa (czy ma być spokojny, czy energiczny, czy przeszkadza nam nadmierna szczekliwość, czy nie przeszkadza nam konieczność regularnego strzyżenia psa, czy mamy doświadczenie w szkoleniu psów). Warto wypisać sobie te cechy i kierować się podczas wyboru psa właśnie nimi, a nie wyglądem konkretnej rasy. Jeśli wcześniej dzieci nie miały kontaktu z psami, warto sprawdzić, czy żaden z domowników nie jest uczulony na psią sierść!

Zachęcamy także do rozważenia adopcji psa ze schroniska lub fundacji – to kolejna cenna nauka dla dzieci, a dla psa – zmiana całego życia na lepsze.

Rasy polecane na psy rodzinne

Jeśli zależy Ci na psie rasowym, koniecznie poszukaj dobrych hodowli, zrzeszonych w renomowanych związkach kynologicznych (FCI, ZKwP). Unikaj zakupu psów rasowych bez rodowodu lub z rodowodem wystawianym przez organizacje i stowarzyszenia o wątpliwej renomie. Dobry hodowca nie tylko wybierze odpowiedniego psa dla Twojej rodziny, ale także doradzi w razie potrzeby. Powinien także dbać o socjalizację szczeniąt i dobór rodziców o zrównoważonym usposobieniu, dzięki czemu masz większą pewność, że kupiony pies będzie bezpiecznym i niezawodnym przyjacielem rodziny.

Rasy idealne do rodzin z dziećmi

Rasy psów wybierane do domu z dziećmi powinny być łagodne, kontaktowe, przyjazne, zrównoważone, łatwe w wychowaniu i codziennym życiu. Nie mogą reagować agresywnie, nie mogą wykazywać silnych popędów związanych ze swoimi pierwotnymi zadaniami (np. polowanie, pasienie). Powinny być przyjaźnie nastawione do całej rodziny, a nie tylko do jednego członka i łatwo dostosowywać się do nowych sytuacji. Choć niektóre z tych cech są typowe dla konkretnych ras, warto pamiętać, że każdy pies jest inny i tylko właściwym wychowaniem i szkoleniem możemy nauczyć psa takiego zachowania, jakiego od niego oczekujemy.

Rasy odpowiednie dla rodzin z dziećmi to np. pudel, barbet, portugalski pies dowodny, retrievery (labrador, golden, flat coated), spaniele (springer spaniel, cocker spaniel, spaniel kontynentalny papillon), berneński pies pasterski, nowofundland, leonberger, west highland white terrier, owczarek szetlandzki sheltie, shih tzu, kooikerhondje, kerry blue terrier, bedlington terrier, samojed, bokser, hawańczyk, lhasa apso.

Radzimy unikać ras typowo pracujących, np. border collie, owczarek niemiecki, owczarek belgijski, australian cattle dog, owczarek australijski, husky, jeger terrier. Proponujemy także unikanie ras chorowitych i krótkowiecznych, np. buldog francuski (średnia długość życia to zaledwie 4,5 roku), cavalier king charles spaniel, mops, buldog angielski.

A jeśli adopcja psa?

Gdy zdecydujecie się na adopcję potrzebującego psa, to dla dzieci z pewnością będzie wspaniała lekcja empatii i pomocy potrzebującym. Warto jednak zebrać jak najwięcej informacji, aby nie adoptować pupila w ciemno. Dobrym pomysłem jest wybieranie młodych szczeniąt (2-3 miesiące) lub dorosłych psów, o których mogą nam coś powiedzieć wolontariusze schroniska. Istnieje także możliwość adopcji psa z domu tymczasowego. To bardzo korzystna sytuacja, ponieważ opiekun z domu tymczasowego mógł sprawdzić, jak pies zachowuje się w warunkach domowych, jaki ma charakter i potrzeby. To znacznie pewniejsza sytuacja niż wybór nieznanego psa ze schroniska.

Jak przekonać rodziców na psa?

Jeśli marzysz o psie, możesz szczerze porozmawiać o tym z rodzicami, wykazać się odpowiedzialnością (np. wypełniając domowe obowiązki, wstając na czas) i wskazać argumenty za adopcją psiaka (np. codzienne spacery oznaczają więcej ruchu i naukę systematyczności, pies uczy odpowiedzialności i dojrzałości). Możesz także zapisać się na wolontariat w lokalnym schronisku lub fundacji działającej na rzecz zwierząt, by lepiej poznać potrzeby czworonogów i zobaczyć, czy regularna opieka nad psami rzeczywiście Cię interesuje – bez względu na pogodę i inne obowiązki. A może uda Ci się namówić sąsiadkę, by pozwoliła Ci codziennie wyprowadzać swojego psiaka na spacer? Koniecznie przeczytaj również książki na temat opieki nad czworonogiem, by pokazać rodzicom, że podchodzisz do sprawy poważnie i będziesz wiedzieć, jak zajmować się nowym przyjacielem.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Bardzo szybka i bezproblemowa obsługa
2024-04-12
Produkty bardzo dobrej jakości papużka zjada je bardzo chętnie.
pixel