Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie szelki dla psa? Wybieramy odpowiedni model.

2023-12-06
Jakie szelki dla psa? Wybieramy odpowiedni model.
Jakie szelki dla psa wybrać?

Szelki dla psa świetnie sprawdzają się w przypadku małych i dużych ras, szczeniąt i dorosłych czworonogów i coraz częściej zastępują psie obroże. Aby jednak szelki dla psa stanowiły bezpieczną i komfortową dla psa alternatywę obroży, powinniśmy wybrać odpowiedni model, który będzie służył naszemu psiakowi podczas spacerów i zapewni mu wygodę, której nasz pupil potrzebuje, by odkrywać świat.

Rodzaje szelek dla psa

Warto wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje szelek są polecane przez specjalistów. Niektóre nie uwzględniają anatomicznej budowy psa, powodując dyskomfort i ucisk oraz nie rozkładają równomiernie nacisku. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak nazywają się różne rodzaje szelek dla psów, dowiesz się, jakie mają wady i zalety oraz które rodzaje są polecane jako najlepsze szelki dla psów.

Szelki norweskie

Jeden pas szelek biegnie wokół klatki piersiowej, a drugi prostopadle do niego, poziomo wzdłuż piersi psiaka. Szelki tego typu łatwo się zakłada, a dodatkowy uchwyt, który zwykle szelki mają na wysokości grzbietu czworonoga, ułatwia kontrolę nad pupilem. Szelki tego typu dawniej były stosowane dla psów pracujących, dziś — są dobre dla spokojnych psów, które nie ciągną. Niestety, nie są polecane przez psich fizjoterapeutów — pas biegnący poziomo przez pierś psa może podduszać i blokuje pełny ruch łopatki, w razie mocnych, nagłych szarpnięć może spowodować kontuzję u psa.

Szelki typu step in

Szelki tego typu bardzo łatwo się zakłada, dodatkowo ich niska cena zachęca właścicieli psów. To szelki przekładane przez przednie łapki i zapinane pomiędzy łopatkami psa. Szelki tego typu mogą sprawdzić się jako awaryjne rozwiązanie (np. po operacjach w obrębie szyi, co wyklucza noszenie obroży i innych typów szelek), jednak nie polecamy stosowania ich przez dłuższy czas. Psom bardzo łatwo z nich uciec, mogą podduszać zwierzaka, gdy smycz jest napięta, a dodatkowo blokują ruch łopatki, utrudniając ruch. Co więcej, często powodują otarcia pod pachami.

Szelki easy walk

Z wyglądu przypominają szelki norweskie, ale różni je jeden szczegół — zapięcie smyczy nie znajduje się na grzbiecie czworonoga, ale z przodu — na jego klatce piersiowej. Ich działanie jest dla psa bezpieczne i bezbolesne — podpięcie smyczy z przodu po prostu uniemożliwia psu wyrywanie się naprzód i ciągnięcie. Szelki easy walk powinny być jednak stosowane jako narzędzie treningowe, a nie akcesorium do codziennych spacerów z psem. Warto skorzystać z pomocy szkoleniowca, który pomoże nam wykorzystać potencjał szelek easy walk.

Szelki typu guard

Szelki tego typu mają kształt dwóch kół wykonanych z taśmy. Jedno obejmuje klatkę piersiową psiaka, a drugie szyję. Koła są połączone prostopadłymi paskami, biegnącymi górą (pomiędzy łopatkami psa) i dołem (pomiędzy łapami). Są dostępne także szelki guard bezuciskowe, których dolna część jest szersza i wykonana z miękkiej pianki. Szelki typu guard są obecnie najbardziej polecane przez specjalistów i świetnie nadają się do codziennego użytku dla psów dużych i małych. Nie blokują ruchu łopatek, nie obcierają (jeśli dobrze je dopasujemy), a ze względu na duże możliwości regulacji świetnie sprawdzają się jako szelki dla szczeniąt. Szelki tego typu nie nadają się jednak do aktywności wymagających od psa ciągnięcia.

Szelki sled

Ten specjalny rodzaj szelek nie został stworzony z myślą o spacerach, ale o psach pracujących w zaprzęgach oraz uprawiających sporty polegające na ciągnięciu (np. bikejoring, canicross). Zapięcie znajduje się nie w pobliżu łopatek, a niemal przy samym ogonie psiaka. Szelki dobrze rozkładają ciężar i nacisk, zapewniają psu swobodę ruchu podczas pracy i zwykle są podszyte miękką pianką w najważniejszych obszarach. Szelki nie nadają się jednak do codziennych spacerów i muszą być dobrze dopasowane, aby spełniały swoje zadanie.

Jak wybrać szelki dla psa?

Proponujemy, by wybierać szelki dopasowane do budowy anatomicznej. Najlepiej sprawdzą się szelki guard lub guard bezuciskowe, a w przypadku uprawiania sportów polegających na ciągnięciu (bikejoring, canicross) — szelki sled. Sprawdź odpowiedni rozmiar, mierząc obwód klatki piersiowej oraz szyi psa (dokładne miejsce wykonania pomiaru zwykle podaje producent szelek). 

Upewnij się, że materiał, z którego wykonane są szelki, będzie dla psa wygodny — idealnie, jeśli jest podszyty miękką wyściółką, miękki i na tyle elastyczny, że z łatwością dopasowuje się do psiego ciała. Warto zwrócić uwagę, czy szelki będą proste w czyszczeniu i czy można je prać. Ważna jest szerokość taśmy, z której są wykonane szelki — zbyt wąska będzie boleśnie wpijać się w skórę, a zbyt szeroka może utrudniać ruchy (zwłaszcza małym psiakom). Upewnij się, że szelki są solidne, a ich poszczególne elementy nie zniszczą się pod wpływem szarpnięcia lub warunków atmosferycznych.

Jak założyć szelki psu?

Zakładanie szelek psu jest bardzo proste i po kilku próbach z pewnością nauczysz się robić to bardzo szybko. Zwykle wystarczy rozpiąć klamry, przełożyć jedną część szelek przez głowę psa, a drugą umieścić za jego przednimi łapami. Klamry do zapięcia szelek są zwykle umieszczone po bokach lub w górnej części. Przed spacerem upewnij się, że szelki dobrze leżą — nie zwisają luźno, ale też nie wpijają się mocno w ciało psa. Zwykle szelki posiadają regulację, która ułatwi Ci ich idealne dopasowanie do gabarytów pupila.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 140 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Sprawnie i szybko
2024-05-20
Dobrze zorganizowany sklep: szybką realizacja zamówienia,a Benek rzeczywiście jest super. Dziękuję i polecam znajomym.
pixel