Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie witaminy i suplementy wybrać dla gryzoni oraz królików?

2023-12-13
Jakie witaminy i suplementy wybrać dla gryzoni oraz królików?
Jakie witaminy i suplementy wybrać dla gryzoni oraz królików?

Obecnie zapewnienie ulubionemu zwierzakowi idealnych warunków życia jest prostsze niż kiedykolwiek. Mamy szeroki dostęp do opieki weterynaryjnej oraz informacji na temat prawidłowej opieki, a wszelkie niezbędne akcesoria czy pokarm możemy zamówić kilkoma kliknięciami przez internet. W dobrych sklepach zoologicznych znajdziemy także witaminy i suplementy dla królików oraz gryzoni. Czy na pewno warto je stosować?

Kiedy stosować suplementy dla gryzoni i królików?

Chociaż w określonych sytuacjach witaminy dla królika i suplementy dla kawii domowej są bardzo cennym wsparciem dla zdrowia naszych zwierząt, to nigdy nie należy podawać zwierzęciu witamin lub suplementów bez wyraźnego powodu. Zdrowe zwierzę w dobrej kondycji, żywione dietą wysokiej jakości, pobiera wszystkie niezbędne składniki ze swojego pokarmu. Gotowe witaminy i suplementy są jednak bardzo pomocne w kilku sytuacjach:

  • zwierzę jest młode i chcemy wspierać jego prawidłowy rozwój,
  • zwierzę jest stare i potrzebuje dodatkowej pomocy, dzięki której zachowa zdrowie i dobrą kondycję,
  • zwierzę trafiło do nas ze złych warunków i jego stan wskazuje na niedobory w diecie,
  • zwierzę jest w trakcie leczenia lub bezpośrednio po chorobie i jego organizm jest osłabiony,
  • samica jest w ciąży lub w trakcie karmienia młodych,
  • lekarz weterynarii zalecił stosowanie witamin lub suplementów.

Zawsze stosujemy suplementy przeznaczone dla danego gatunku, nigdy nie podajemy królikom i gryzoniom suplementów z własnej apteczki. Co więcej, stosowanie takich preparatów zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii, który określi, czy rzeczywiście jest taka potrzeba, poda właściwe dawkowanie i podpowie, jak długo należy stosować preparat w przypadku konkretnego zwierzaka.

Dlaczego to takie ważne? W niektórych przypadkach hiperwitaminoza (nadmiar witamin i minerałów) jest znacznie bardziej szkodliwy niż ich niedobór. Kiedy stosujemy wartościową dietę, zwierzę jest zdrowe, a dodatkowo zaczniemy mu podawać suplementy, możemy doprowadzić do sytuacji, w której naszemu zwierzakowi zaszkodzi zbyt duża dawka witamin i minerałów.

Podstawa zdrowia – wartościowa dieta

Najważniejszym sposobem zapewnienia naszym królikom i gryzoniom zdrowia jest naturalna, wysokojakościowa dieta, dopasowana do potrzeb konkretnego gatunku. Powinniśmy zapewnić zwierzętom stały dostęp do czystej, świeżej wody oraz regularne karmienie odpowiednią dietą. Przykładowo, króliki powinny mieć stały dostęp do siana i suszonych ziół przez całą dobę, a warzywa i owoce stanowią tylko niewielki dodatek (ok. 20%) do ich diety. Karma dla królików powinna być bezzbożowa. Z kolei myszy lub szczury traktują sianko jako dodatek do diety, która składa się głównie z różnego rodzaju zbóż, nasion czy orzechów. Tylko poznanie potrzeb konkretnego gatunku umożliwia nam skomponowanie odpowiedniego jadłospisu dla pupila.

W sklepach zoologicznych nie brakuje wartościowych produktów do stworzenia menu dla królika lub gryzonia, jednak trzeba wiedzieć, czego szukać. Siano i suszone zioła, gałązki, a także suszone owoce i warzywa – to podstawa diety królika, świnki morskiej i koszatniczki. Chomiki, szczury i myszy powinny otrzymywać także orzechy, nasiona i zboża. Od czasu do czasu możemy podać kolbę, jednak warto trzymać się zasady, że dieta dla zwierzaka powinna być jak najbardziej naturalna – unikamy więc kolorowych chrupek, dropsów i innych wysokoprzetworzonych smakołyków.

Witaminy i suplementy dla gryzoni oraz królików

Zwykle suplementy dla królików i gryzoni są opisane w taki sposób, by opiekun od razu mógł zorientować się, jaki preparat odpowiada potrzebom jego zwierzęcia. Suplementy dla zwierząt są zwykle dostępne w różnych formach – jako płyn, proszek czy smakołyki. Taka forma ułatwia podawanie preparatu zwierzęciu. W sklepach zoologicznych znajdziemy takie suplementy, jak:

Witamina C dla świnki morskiej – co warto wiedzieć?

Witamina C dla świnki morskiej to najczęściej wybierany suplement dla gryzoni, więc warto dowiedzieć się o nim paru ważnych rzeczy. Każdy opiekun świnki morskiej powinien mieć świadomość, że organizm tego zwierzęcia, podobnie jak organizm człowieka, nie potrafi sam syntetyzować witaminy C, dlatego świnka powinna otrzymywać odpowiednią dawkę – najlepiej w codziennej diecie. Aby zapobiegać niedoborom, warto podawać śwince suszone lub świeże owoce i warzywa: dziką różę (wystarczy 2,5 g na dzień), czarne i czerwone porzeczki, czerwoną paprykę, agrest, aronię. Możemy podawać także natkę pietruszki, szpinak lub koperek. 

Jeśli świnka została odebrana ze złych warunków, ma obniżoną odporność lub obserwujemy niepokojące objawy niedoboru, warto suplementować jej dietę preparatami z witaminą C – podawanymi prosto do pyszczka strzykawką bez igły lub zakraplanymi na smakołyki, ale w taki sposób, by świnka od razu zjadła dawkę z witaminą. Witamina C pod wpływem światła bardzo łatwo ulega rozkładowi, a dodatkowo zmienia smak wody na kwaśny, dlatego nie dolewamy witamin do poidełka.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 122 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Bogaty asortyment, szybka dostawam
2024-03-28
bardzo szybka dostawa zgodnie z zamówienie
pixel