Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karma dla kawii domowej: Optymalna dieta dla roślinożerców

2023-10-18
Karma dla kawii domowej: Optymalna dieta dla roślinożerców
Karma dla kawii domowej optymalna dieta dla roślinożerców

Kawie to zwierzęta roślinożerne. Ich układ pokarmowy przystosowany jest do trawienia składników o dużej zawartości błonnika. Ich jelita i kątnica są wyjątkowo długie, dzięki czemu trawienie trwa nieprzerwanie. Proces ten jest bardzo gwałtowny, co powoduje niekompletne trawienie skrobi w jelicie cienkim. Wskutek obecności w jelicie grubym niestawionej skrobi, flora jelitowa rozwija się zbyt szybko. Może to spowodować szybki rozwój „złych” bakterii w żołądku, co z kolei może prowadzić do stanu zapalnego jelit, a nawet śmierci. W diecie kawii należy zatem ograniczyć zawartość skrobi, a musi się w niej znaleźć duża ilość włókna.

Jak uniknąć problemów zdrowotnych dzięki odpowiedniej karmie?

W karmach dla kawii domowych nie powinny występować zboża ani produkty pochodne. Należy więc kategorycznie unikać takich składników jak pszenica, owies, kukurydza, łuski ziaren itp. Podstawą powinny być natomiast trawy i zioła o dobroczynnym działaniu. Dzięki odpowiednio dobranej karmie unikniemy poważnych problemów zdrowotnych, takich jak:

  • Stale rosnące siekacze – zęby kawii rosną przez całe ich życie. Jeśli nie są one odpowiednio ścierane, siekacze stają się za długie, a zęby trzonowe wrastają w dziąsła. Dlatego kluczową rolę w dbaniu o stan uzębienia odgrywa pożywienie. Formuła pokarmów Cavia Nature oraz Cavia Complete została oparta o kompozycję różnych gatunków traw i ziół, w tym o dobroczynną tymotkę. Tymotka charakteryzuje się wysoką zawartością fitolitów, czyli włókien bogatych w krzemionkę, których wypustki w naturalny sposób ścierają zęby. Warto dodać, że oprócz dbania o zęby, tymotka jest aromatyczna i smaczna, i ma znacznie mniej cukru niż inne trawy. Dodatkowo ma bardzo korzystny stosunek wapnia do fosforu, co jest istotne z perspektywy wsparcia układu moczowego.

    W przypadku ekstrudowanego pokarmu typu „Wszystko w 1” – Cavia Complete, stosowana jest unikalna technologia wprowadzenia naturalnych długich włókien do ekstrudatów. Jest to jedyna karma na rynku, która może się takim rozwiązaniem „pochwalić”. Naturalne długie włókna zapewniają właściwy proces ścierania zapobiegający problemom z zębami.

  • Problemy trawienne – oprócz idealnie dopasowanej formuły w pokarmach Complete oraz Nature, znajdziemy dodatek FOS i MOS, które sprzyjają powstawaniu właściwej flory jelitowej poprzez zmniejszenie ilości szkodliwych bakterii i rozwojowi tych dobrych. Dodatkowo polepszają one proces wchłaniania składników odżywczych. Ponadto w karmach znajdziemy mniszek lekarski oraz wiechlinę łąkową – rośliny szczególnie cenione z uwagi na korzystny wpływ na pracę jelit. Warto także wspomnieć, iż pokarm w formie ekstrudowanych granulek Cavia Complete jest wyjątkowo lekkostrawny. Proces ekstruzji zapewnia bowiem lepsze kleikowanie skrobi. Strawność takiej skrobi wynosi ponad 90%.

  • Kontrola wagi – kawie coraz częściej mają problem z „nadwagą”. Oczywiście to właściciel powinien kontrolować ilość i wielkość zjadanej porcji, natomiast producent powinien zadbać o właściwą formułę pokarmu. Dlatego pokarmy z linii Nature oraz Complete nie zawierają zbóż, a mają wysoką zawartość błonnika i starannie dobranych warzyw i owoców. Dodatkowo, pokarmy te nie zawierają cukru.

  • Odpowiednia ilość Witaminy C - kawie podobnie jak ludzie, nie są w stanie same jej wytworzyć, dlatego należy zadbać o odpowiednią jej podaż w codziennej diecie. Jej znakomitym źródłem są świeże warzywa. Płatki mniszka, cykoria, burak, róża, pietruszka i papryka mają szczególnie wysoką zawartość witaminy C. To samo dotyczy brokułów i innych kapust, jednak podawanie ich w nadmiernej ilości może powodować wzdęcia. Dopuszcza się również owoce takie jak banan lub kiwi, lecz zawierają one bardzo dużo cukru, dlatego należy podawać je w umiarkowanych ilościach! W przypadku pokarmów Nature oraz Complete w składzie znajduje się dodatkowa ilość - 100 mg/kg stabilizowanej (o lepszej przyswajalności) Wit. C.

Zdrowa karma dla kawii - pełna nutraceutyków i naturalnych składników

Zdrowy pokarm dla kawii powinien nie tylko zaspokajać zapotrzebowanie na energię, ale także dostarczać maksymalnej ilości składników odżywczych i naturalnych substancji wzbogacających, czyli nutraceutyków. Dlatego w karmach Nature oraz Complete znajdziemy oprócz wcześniej wspomnianych FOS, MOS oraz Wit. C, takie składniki jak:

  • ekstrakt z jukki, który wiąże amoniak i inne składniki lotne odpowiedzialne za zapach odchodów i tym samym zmniejsza nieprzyjemny zapach
  • nagietek – luteina z nagietka wzmacnia układ odpornościowy
  • starannie wyselekcjonowane warzywa i owoce.

Do właściciela i zwierzęcia należy natomiast decyzja co do wyboru formy pokarmu – pokarmu typu Muesli (Cavia Nature) o różnorodnej teksturze, smaku i zapachu, czy monoskładnikowej karmy typu „Wszystko w 1”, gdzie w każdej porcji pokarmu otrzymujemy taką samą wartość odżywczą i unikamy wybiórczego pobierania karmy.

Należy pamiętać, że to nie wygląd decyduje o tym czy karma jest zdrowa. Decydują o tym inne parametry, takie jak zawartość błonnika i skrobi, lekkostrawność, zawartość nutraceutyków, czy formuła odżywcza.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.94 / 5.00 125 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-20
Dobrze zorganizowany sklep: szybką realizacja zamówienia,a Benek rzeczywiście jest super. Dziękuję i polecam znajomym.
2024-04-04
Sprawnie szybko wszystko się zgadza , polecam
pixel