Darmowa dostawa od 100,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Króliki — co jedzą, ile żyją i jak je oswoić? Podstawowe informacje o króliku.

2023-11-08
Króliki — co jedzą, ile żyją i jak je oswoić? Podstawowe informacje o króliku.
Króliki — co jedzą, ile żyją i jak je oswoić

Królik to świetny wybór na domowe zwierzątko. Jest cichy i można zamknąć go w klatce podczas naszej nieobecności, zajada pachnące sianko i zioła, a jego łagodne usposobienie sprawia, że osoby, które raz zdecydują się na królika, często nie wyobrażają sobie życia z innym domowym pupilem. Królik stanowi także idealnego kompana dla osób, które ze względu na swój tryb życia nie mogą pozwolić sobie na psa lub kota. Jednak, jak każde zwierzę, królik potrzebuje troskliwej opieki, zgodnej z potrzebami tego gatunku. Bez obaw — podpowiemy, na co trzeba zwrócić uwagę.

Co jedzą króliki?

Prawidłowa dieta to podstawa zdrowia naszego uszaka. Jadłospis królika powinien aż w 80% składać się z wysokiej jakości siana (najlepiej suszonego na słońcu) oraz z ziół. Wiosną i latem można podawać świeżą trawę i zioła, o ile zbierzemy je z terenów niezanieczyszczonych i niepryskanych środkami ochrony roślin. Te składniki diety powinny być dostępne dla królika przez całą dobę w nieograniczonych ilościach — to bardzo ważne! Już po 12 godzinach bez dostępu do pokarmu u królików pojawia się owrzodzenie żołądka. Siano i zioła dostarczają królikowi dużych ilości włókna, którego potrzebuje jego układ pokarmowy. Umożliwiają także ścieranie zębów, co w przypadku tego gatunku jest bardzo istotne. To właśnie z siana i ziół królik czerpie większość składników potrzebnych jego organizmowi, dlatego musi przyjmować duże ilości tego pokarmu.

Zioła dla królika: ostropest, mniszek lekarski, babka lancetowata, krwawnik pospolity, melisa, mięta, rdest ptasi, pokrzywa, koniczyna, skrzyp polny, jeżówka, szałwia, liść jabłoni, maliny, porzeczki, truskawki, agrestu, nagietek, rumianek, bazylia, tymianek, lubczyk, kolendra, chaber bławatek, hibiskus. Korzenie cykorii, topinamburu, mniszka lekarskiego.

Pozostałe 20% króliczego menu może stanowić gotowa karma dla królika (bez zbóż, np. Versele-Laga, Natural Vit Korona natury, TROPIFIT Rabbit Adult Premium Plus) oraz warzywa i owoce w niewielkich dawkach. Należy jednak zachować ostrożność — warzywa i owoce nie są koniecznym elementem diety królika i czasem mogą prowadzić do wzdęć i stanów zapalnych przewodu pokarmowego.

Idealną przekąską i smakołykiem są dla królika świeże gałązki drzew — jabłoni, gruszy, olchy, topoli, leszczyny, wierzby, topoli, brzozy oraz krzewów — porzeczki, maliny, jeżyny czy agrestu.

Ile razy dziennie karmić królika?

Siano i zioła powinny być dostępne dla królika przez całą dobę, dlatego uzupełniamy ich zapas w paśniku zawsze, gdy widzimy, że się kończy lub wymaga wymiany na świeżą porcję. Warzywa i gotową karmę dla królika możemy podawać raz lub dwa razy dziennie w niewielkich ilościach, jednak nie jest to niezbędny element diety królika.

Ile żyje królik domowy?

Średnia długość życia królika to 7-10 lat. Wiele zależy od codziennej opieki i regularnych kontroli u lekarza weterynarii, prawidłowej diety, zapewnienia królikowi ruchu oraz bezpieczeństwa.

Jak oswoić królika?

Króliki bywają płochliwe i nieufne, dlatego opiekun powinien wykazać się dużą cierpliwością. Najlepszym sposobem na oswajanie królika jest wypuszczanie go z klatki i spędzanie z nim czasu. Kiedy królik kica po pokoju, usiądź spokojnie na podłodze. Daj mu się powąchać, podsuń smakołyki. Nie wykonuj gwałtownych ruchów, nie zachowuj się głośno i nie próbuj brać królika na ręce. Możesz za to spróbować go pogłaskać — za uchem lub przesuwając dłonią wzdłuż całego ciała. Nie próbuj drapać królika pod brodą, jak psa, bo uszaki bardzo tego nie lubią. Mów łagodnym głosem, dzięki temu zwierzak pozna Twój ton.

Ustal codzienne rytuały związane z opieką nad królikiem — o stałej porze wypuszczaj go z klatki, podawaj pokarm lub sprzątaj kuwetę. Dzięki temu zwierzak będzie czuł się bezpiecznie, ponieważ będzie wiedział, czego może się spodziewać w danej chwili. Jeśli w domu są małe dzieci, koniecznie naucz je prawidłowego postępowania z królikiem — ostrożnego i spokojnego.

Jak króliki okazują miłość?

Skąd wiedzieć, że królik nas polubił? Jeśli królik zaakceptuje swojego opiekuna i się z nim zaprzyjaźni, chętnie będzie przychodził mu towarzyszyć. Wypuszczony z klatki z pewnością będzie sprawdzał, co robi opiekun, będzie również domagał się głaskania i uwagi opiekuna. Będzie nawet próbował zwrócić na siebie uwagę podskokami, trącaniem nosem i innymi sposobami, które przyjdą mu do głowy. Wyraźnym sygnałem przyjaźni jest lizanie — to oznacza, że królik bardzo nas polubił. Jeśli królik w naszej obecności będzie kładł się na plecach i odsłaniał brzuszek (uszaki lubią spać w tej pozycji), to niezawodny znak, że królik czuje się przy nas bezpiecznie.

Gdzie kupić królika?

Królika można kupić w hodowlach królików miniaturek oraz w sklepach zoologicznych. Króliki czekają w większości naszych sklepów stacjonarnych Leopardus (np. sklep zoologiczny Wrocław, Rzeszów, Lublin, Łódź). Tam można kupić młode króliki miniaturki różnych odmian. Osoby, które kupują u nas pupila, otrzymują broszurkę z informacją o tym, jak prawidłowo opiekować się królikiem.

Warto także zastanowić się nad adopcją uszaka ze schroniska lub specjalnego azylu dla królików (np. Azyl dla królików Toruń). W takich miejscach zwykle znajdziemy króliki po przejściach, którym możemy dać nowy, bezpieczny dom.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 153 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-28
Szybko sprawnie. Łatwa strona internetowa. Polecam.
2024-08-26
Wszystko ok.
pixel