Najlepsza karma dla kota – sucha czy mokra? Wady i zalety obu rozwiązań.
Gotowe karmy dla kotów znacznie ułatwiają właścicielom żywienie swoich pupili. Nie muszą oni poznawać tajników bilansowania posiłków i suplementowania diety kotów, tracić czasu w sklepach mięsnych i na targowiskach, by znaleźć świeże, wartościowe kawałki mięsa i głowić się nad tym, jak odpowiednio przechowywać produkty, by służyły kotu przez najbliższych kilka dni. Suche i mokre karmy dają duży komfort – wystarczy napełnić miskę mruczka odmierzoną dawką karmy i gotowe. Warto jednak pamiętać, że karma karmie nierówna – na przykład suche i mokre różnią się właściwościami. Sprawdźmy, jakie są wady i zalety obu rodzajów karmy dla kota.
Sucha karma – wady i zalety
Ma postać małych, twardych granulek i jest bardzo ceniona przez właścicieli za dużą wygodę podawania i przechowywania. Wystarczy codziennie nasypać do miseczki odmierzoną porcję karmy, by nasz kot miał dostęp do pełnowartościowego posiłku. Może jeść go nawet przez cały dzień, małymi porcjami (zgodnie z naturalnymi kocimi potrzebami), a właściciel nie musi się obawiać, że jedzenie będzie nieświeże. Karma tego typu ma tylko 8-10% wilgotności, dzięki czemu może być długo przechowywana i wystarczy niewielka dawka, by zaspokoić potrzeby żywieniowe kota (ok. 25-30 g na kilogram masy ciała kota na dobę). To sprawia, że sucha karma jest wyjątkowo wydajna i ekonomiczna. Dla wielu właścicieli to dogodne rozwiązanie, by zapewnić kotu wysoką jakość żywienia w rozsądnej cenie, a przechowywana sucha karma zajmuje niewiele miejsca. Co ciekawe, brazylijscy badacze ocenili, że proces wytwarzania suchej karmy jest bardziej ekologiczny (prawie siedmiokrotnie mniejszy ślad węglowy w porównaniu z mokrą karmą). Produkujemy także mniej śmieci w porównaniu z żywieniem mokrą karmą.
Wadą suchej karmy może być niska smakowitość – pachnie i smakuje mniej intensywnie niż karma mokra, dlatego wybredne koty mogą jej po prostu nie jeść. Nie nadaje się także do żywienia kotów, które mają problemy z uzębieniem (np. starsze zwierzaki) oraz kotów z problemami ze strony układu moczowego, ponieważ mogą pobierać zbyt mało wody. Jednak koty bez przeciwwskazań mogą jeść karmę tego typu, o ile wybierzemy produkt z dobrym składem i zapewnimy kotu stały dostęp do wody.
Warto pamiętać!
Ponieważ sucha karma jest bardziej kaloryczna, właściciel powinien kontrolować ilość karmy spożywaną przez kota, by nie doprowadzić do nadwagi zwierzaka.
Mokra karma dla kota – wady i zalety
Mokra karma jest dostępna w formie puszek, saszetek lub tacek z pasztecikami, mięsnymi kawałkami w sosie lub w galaretce. Jej wilgotność wynosi ponad 80%. Jest rekomendowana jako stały element kociej diety – samodzielny (żywienie tylko mokrą karmą) lub w formie dodatku (podawanie mokrej karmy na zmianę z suchą). Dlaczego tak się dzieje? Koty w naturalnym środowisku piją bardzo niewiele płynów, ponieważ pobierają je razem z pożywieniem, kiedy zjadają swoje ofiary. W efekcie nasze domowe mruczki piją niewiele wody ze swojej miseczki, co może prowadzić do odwodnienia oraz problemów z układem moczowym. Mokra karma rozwiązuje ten problem, dostarczając kotu dzienną dawkę nawodnienia razem z pokarmem. Dodatkowo pachnie intensywnie i jest bardziej smakowita niż sucha karma, co z pewnością zachwyci kocie niejadki. Zaletą mokrej karmy jest także lepsza przyswajalność składników, lekkostrawność, niższa kaloryczność oraz niższa zawartość węglowodanów – co bardzo istotne, ponieważ kotom nie są one potrzebne.
To dość istotne zalety, prawda? Wybór dobrej jakościowo mokrej karmy to rzeczywiście przepis na sukces w żywieniu naszego domowego mruczka. Wadą takiego żywienia jest wyższa cena (mokrej karmy zużywamy ok. dwukrotnie więcej niż suchej, jest ona również droższa w przeliczeniu na kilogram). Transport takiej karmy może sprawiać problem (rozwiązaniem mogą być zakupy online w sklepie zoologicznym z dostawą do domu lub paczkomatu), podobnie jak jej przechowywanie. Powinniśmy także zadbać, by podawać kotu małe porcje karmy kilka razy dziennie, aby nie leżała zbyt długo i nie zdążyła się zepsuć. Dla niektórych osób wadą tego typu karm może być również ich intensywny zapach, fakt, że brudzi ona otoczenie (np. wokół kociej miski) znacznie bardziej niż sucha oraz to, że jej przechowywanie po otwarciu i podawanie jest nieco bardziej czasochłonne niż w przypadku suchej karmy.
A może żywienie mieszane?
Wielu właścicieli kotów decyduje się na żywienie mieszane, czyli podawanie kotu zarówno suchej, jak i mokrej karmy. Wówczas sucha karma może być dostępna dla kota przez cały czas, a mokrą możemy podawać w kilku małych porcjach w ciągu dnia. Dzięki temu opiekunowie mogą zróżnicować kocią dietę, obniżyć koszty żywienia zwierzaka, a także cieszyć się zaletami obu sposobów żywienia, przy równoczesnym zapewnieniu odpowiedniej dawki płynów w kociej diecie.
Pamiętajmy jednak, że stosowanie różnych rodzajów karmy (sucha, mokra, smakołyki, dodatkowe żywienie surowym mięsem) utrudnia obliczanie prawidłowych dawek żywieniowych dla kota. Powinniśmy więc unikać zbyt wielu różnych rodzajów pokarmu, jeśli nasz kot ma tendencję do tycia lub obserwujemy problemy ze strony układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, wymioty). Sucha i mokra karma w zupełności wystarczą.
Najlepsza karma dla kota to taka, która zaspokaja potrzeby Twojego pupila
W przypadku zdrowych kotów sprawdzi się zarówno żywienie suchą, jak i mokrą karmą – wybór zależy od preferencji samego kota oraz jego właściciela. Sytuacja komplikuje się, gdy nasz kot ma problemy z układem moczowym lub przyjmuje zbyt mało płynów. Wówczas najprostszym rozwiązaniem jest podawanie mokrej karmy lub zdecydowanie się na żywienie mieszane (sucha i mokra karma). Oprócz rodzaju karmy kluczowy jest jej skład – nie zapominaj o sprawdzeniu, czy karma, którą chcesz wybrać dla swojego kota, zawiera dużo mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego (podroby, tłuszcze), czy nie zawiera szkodliwych dla kota zbóż i ma możliwie mało węglowodanów. W ten sposób masz szansę znaleźć karmę idealną!